NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Wszechstronny lekarz

Skąd brać fundusze na terapię onkologiczną

Od lat umieralność wśród pacjentów leczonych na raka utrzymuje się na poziomie 25-56 proc., co wypada niekorzystnie na tle pacjentów ze schorzeniami układu krążenia, wśród których liczba zgonów spada. Co jest przyczyną takich tendencji w medycynie onkologicznej?

Innowacyjne metody, takie jak diagnostyka molekularna nie są finansowane z środków publicznych. fot. archiwum

Bardzo często powodem niepowodzenia w leczeniu jest zbyt późne wykrycie zmian nowotworowych. Zaawansowane stadium choroby zmniejsza szansę na całkowite wyleczenie bądź zapobieganie dalszemu rozwojowi choroby. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele – zwlekanie z wizytą u lekarza przez pacjenta, czas oczekiwania na wizytę u specjalisty bądź termin badania diagnostycznego. Z pewnością czas ma ogromne znaczenie i często determinuje końcowe efekty leczenia.

Nie bez znaczenia jest również diagnoza i wyznaczenie ścieżki leczenia. Ogólnodostępne badania w kierunku chorób nowotworowych nie zawsze są w stanie dać pełen obraz choroby. Innowacyjne metody, takie jak diagnostyka molekularna nie są finansowane z środków publicznych. Jednak problem pacjenta onkologicznego nie kończy się na diagnostyce, która może okazać się bardzo kosztowna. Niektóre modyfikacje nowotworów złośliwych nie poddają się metodom leczenia objętym refundacją NFZ. W takiej sytuacji pacjent musi sam pokryć koszty leczenia. Niestety nie wszystkich pacjentów stać na skorzystanie z nierefundowanych terapii.

Są również pacjenci, których zmiany nowotworowe można leczyć za pomocą terapii dostępnych w ramach koszyka NFZ. Ale niestety miejsce zamieszkania i ośrodka prowadzącego proces rekonwalescencji dzieli wiele kilometrów, co wiąże się z dodatkowymi wydatkami na podróż i ewentualny nocleg.

Skąd zatem brać fundusze na terapię onkologiczną?

„Pacjenci często zbierając pieniądze na leczenie korzystają z możliwości przekazania im 1%. Jednak nie jest to idealne rozwiązanie, ponieważ od zebranej kwoty muszą odprowadzić podatek, co wiążę się z utratą części zebranej kwoty. W niektórych przypadkach pomoc płynie od znajomych i rodziny, którzy udzielają przyjacielskiej pożyczki. W ostatnim czasie ruszył portal wspierający pacjentów w zbieraniu pieniędzy na leczenie, rehabilitację bądź inne koszty związane z terapią – ONKOfundusz. Rejestracja w serwisie oraz prowadzenie konta jest nieodpłatne i nieobwarowane podatkami zabierającymi znaczną część uzbieranej sumy. Społecznie Polacy wspierają się w trudnej sytuacji życiowej, dlatego pacjenci onkologiczni nie zostają sami z chorobą” – przedstawia sposoby wspierania wykorzystywane przez polskich pacjentów Szymon Chrostowski, prezes Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych.
Dostępne rozwiązania, w pozyskiwaniu środków na leczenie, dają ogromne szansę na powodzenie terapii i uzupełniają lukę, która jeszcze nie doczekała się odpowiednich regulacji, pozwalających w pełni  finansować leczenie pacjentów onkologicznych.

Powiązane artykuły
LEKARZWszechstronny lekarz

Post-COVID trwa i zbiera żniwo SARS-CoV-2

10 procent osób, które przechorowały COVID-19, doświadcza trwałych zaburzeń węchu. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Europejską Akademię Neurologiczną (EAN), do ostrych…
LEKARZWszechstronny lekarz

Niepokojące dane: polscy neurolodzy coraz częściej doświadczają wypalenia zawodowego!

Zbyt mało lekarzy neurologów dla tak wielu pacjentów. Konieczne są zmiany systemowe w organizacji pracy – takie wnioski płyną z niedawno zakończonego…
LEKARZWszechstronny lekarz

Narkotyki i alkohol są jeszcze bardziej niebezpieczne

Zmiany klimatyczne mogą przyczyniać się do nasilenia zaburzeń związanych z zażywaniem narkotyków i spożywaniem alkoholu. Według badań przeprowadzonych przez naukowców zajmujących się…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter