Wysoki poziom stresu zmniejsza prawdopodobieństwo zajścia w ciążę – potwierdzili naukowcy ze Stanowego Uniwersytetu w Ohio. Wyniki swoich badań opublikowali na łamach czasopisma Human Reproduction.
Wśród gromadzonych przez naukowców materiałów znalazły się próbki śliny kobiet, w których oznaczano poziom kortyzolu oraz alfa-amylazy, tj. biomarkerów stresu.
Analizując zebrane dane naukowcy odkryli, że pacjentki z najwyższym poziomem alfa-amylazy miały o blisko 29 proc. mniejsze szanse na zajście w ciążę w porównaniu z kobietami, u których odnotowano najniższe poziomy tego biomarkera. Dodatkowo u pacjentek z najwyższym poziomem stresu blisko dwukrotnie częściej stwierdzano kliniczną niepłodność potwierdzoną brakiem ciąży pomimo odbywania przez 12 miesięcy niezabezpieczonych stosunków płciowych z partnerem.
Spośród 401 (80 proc.) kobiet, które ukończyły udział w projekcie badawczym 347 (87 proc.) zaszło w ciążę, natomiast u 54 (13 proc.) 12-miesięczne próby poczęcia dziecka zakończyły niepowodzeniem.
Źródło: Hum.Reprod. (2014) doi: 10.1093/humrep/deu032