NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Wszechstronny lekarz

Stres nie pomaga w poczęciu dziecka

Wysoki poziom stresu zmniejsza prawdopodobieństwo zajścia w ciążę – potwierdzili naukowcy ze Stanowego Uniwersytetu w Ohio. Wyniki swoich badań opublikowali na łamach czasopisma Human Reproduction.

Chcesz zajść w ciążę – unikaj stresu. fot. Wikimedia Commons

Amerykańscy naukowcy zbadali 501 par włączonych do programu „Longitudinal Investigation of Fertility and the Environment” (LIFE) prowadzonego w dwóch ośrodkach badawczych – w Michigan i Teksasie – w latach 2005-2009. Pary starające się o dziecko obserwowano przez okres do 12 miesięcy. Kobiety uczestniczące w projekcie miały od 18 do 40 lat.
Wśród gromadzonych przez naukowców materiałów znalazły się próbki śliny kobiet, w których oznaczano poziom kortyzolu oraz alfa-amylazy, tj. biomarkerów stresu.

Analizując zebrane dane naukowcy odkryli, że pacjentki z najwyższym poziomem alfa-amylazy miały o blisko 29 proc. mniejsze szanse na zajście w ciążę w porównaniu z kobietami, u których odnotowano najniższe poziomy tego biomarkera. Dodatkowo u pacjentek z najwyższym poziomem stresu blisko dwukrotnie częściej stwierdzano kliniczną niepłodność potwierdzoną brakiem ciąży pomimo odbywania przez 12 miesięcy niezabezpieczonych stosunków płciowych z partnerem.

Spośród 401 (80 proc.) kobiet, które ukończyły udział w projekcie badawczym 347 (87 proc.) zaszło w ciążę, natomiast u 54 (13 proc.) 12-miesięczne próby poczęcia dziecka zakończyły niepowodzeniem.

Źródło: Hum.Reprod. (2014) doi: 10.1093/humrep/deu032

Powiązane artykuły
LEKARZWszechstronny lekarz

Jak pokolenie Z utrzymuje work-life balance

Młodzi pracujący mają coraz większą świadomość, jak ważne jest zachowanie równowagi między obowiązkami zawodowymi a życiem osobistym. Badania pokazują, że pokolenie Z…
LEKARZInnowacjeWszechstronny lekarz

Naukowcy rozwikłali kluczową zagadkę celiakii

Osoby z celiakią muszą unikać glutenu, białka zawartego w pszenicy, życie i jęczmieniu, które mogą wywoływać bolesne objawy w jelitach, utrudniać wchłanianie…
LEKARZWszechstronny lekarz

Retaryfikacja wycen poprawi funkcjonowanie oddziałów neurologicznych

Rozmowa z prof. dr hab. med. Haliną Sienkiewicz-Jarosz, przewodniczącą Krajowej Rady ds. Neurologii przy Ministrze Zdrowia. Pani Profesor, Krajowa Rada ds. Neurologii…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter