NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Wszechstronny lekarz

Stres nie pomaga w poczęciu dziecka

Wysoki poziom stresu zmniejsza prawdopodobieństwo zajścia w ciążę – potwierdzili naukowcy ze Stanowego Uniwersytetu w Ohio. Wyniki swoich badań opublikowali na łamach czasopisma Human Reproduction.

Chcesz zajść w ciążę – unikaj stresu. fot. Wikimedia Commons

Amerykańscy naukowcy zbadali 501 par włączonych do programu „Longitudinal Investigation of Fertility and the Environment” (LIFE) prowadzonego w dwóch ośrodkach badawczych – w Michigan i Teksasie – w latach 2005-2009. Pary starające się o dziecko obserwowano przez okres do 12 miesięcy. Kobiety uczestniczące w projekcie miały od 18 do 40 lat.
Wśród gromadzonych przez naukowców materiałów znalazły się próbki śliny kobiet, w których oznaczano poziom kortyzolu oraz alfa-amylazy, tj. biomarkerów stresu.

Analizując zebrane dane naukowcy odkryli, że pacjentki z najwyższym poziomem alfa-amylazy miały o blisko 29 proc. mniejsze szanse na zajście w ciążę w porównaniu z kobietami, u których odnotowano najniższe poziomy tego biomarkera. Dodatkowo u pacjentek z najwyższym poziomem stresu blisko dwukrotnie częściej stwierdzano kliniczną niepłodność potwierdzoną brakiem ciąży pomimo odbywania przez 12 miesięcy niezabezpieczonych stosunków płciowych z partnerem.

Spośród 401 (80 proc.) kobiet, które ukończyły udział w projekcie badawczym 347 (87 proc.) zaszło w ciążę, natomiast u 54 (13 proc.) 12-miesięczne próby poczęcia dziecka zakończyły niepowodzeniem.

Źródło: Hum.Reprod. (2014) doi: 10.1093/humrep/deu032

Powiązane artykuły
Wszechstronny lekarzLEKARZ

Niedobór kwaśnej lipazy lizosomalnej (LAL)

To choroba rzadka o postępującym charakterze, która może prowadzić do istotnych problemów zdrowotnych, a nieleczona skończyć się zgonem jeszcze przed 6. miesiącem…
LEKARZWszechstronny lekarz

Ultrarzadka choroba Fabry’ego

Choroba Fabry’ego uszkadza mózg i serce. Niespecyficzność objawów sprawia, że pacjenci czekają na diagnozę nawet kilkanaście lat. Symptomami są m.in. przeszywający ból…
LEKARZWszechstronny lekarz

20 marca to Międzynarodowy Dzień Szczęścia ONZ

Wyborcy Partii Demokratycznej i prezydenta USA Joe Bidena są szczęśliwsi niż wyborcy Partii Republikańskiej i byłego prezydenta USA Donalda Trumpa – tak…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter