NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Wszechstronny lekarz

Światowy Dzień Snu 2018

Światowy Dzień Snu (16 marca) organizowany już po raz jedenasty przez World Sleep Society jest uznanym na zwracać uwagę na sen i jego istotny wpływ na nasze zdrowie.

Tegoroczny Dzień Snu przebiega pod hasłem „Dołącz do świata snu, Zachowaj rytmy, aby cieszyć się życiem”, mające na celu podkreślenie znaczenia rytmu okołodobowego w zdrowym śnie i zainspirowane niedawną Nagrodą Nobla z Fizjologii lub Medycyny, przeznaczoną dla trzech badaczy którzy poświęcili swoje badania rytmom dobowym. Rytmy okołodobowe odnoszą się do cyklicznych procesów wewnątrz ciała, takich jak rytmy hormonalne, zmienność temperatury ciała i poziom czujności. Wewnętrzne zegary biologiczne wytwarzają rytmy dobowe, jednakże wpływają na nie również czynniki środowiskowe, takie jak np. światło słoneczne. Stwierdzono, że zachowanie regularnych rytmów okołodobowych obniża ryzyko zaburzeń snu, zdrowia psychicznego i chronicznych problemów zdrowotnych, takich jak otyłość i cukrzyca.

 „Jeśli występuje rozbieżność między dobowym, wewnętrznym systemem pomiaru czasu a zachowaniem, na przykład podczas nocnej pracy zmianowej lub po podróży w różnych strefach czasowych, wtedy osoba śpi i je o niewłaściwej porze dnia. Ma to konsekwencje ostre (senność w ciągu dnia, obniżona wydajność i zwiększone ryzyko wypadków), jak również długotrwałe (zwiększone ryzyko zaburzeń metabolicznych, raka) – wyjaśnia prof. Debra J. Skene z University of Surrey w Wielkiej Brytanii.

WAŻNY WPŁYW SNU NA CZŁOWIEKA

Sen jest podstawową potrzebą człowieka – kluczowym elementem przeżycia, podobnie jak oddychanie, spożywanie zdrowych posiłków czy odpowiednia ilość ruchu. Światowy Dzień Snu ma na celu podniesienie świadomości snu jako przywileju człowieka, który często jest zagrożony przez nawyki współczesnego życia. Sen wpływa prawie na każdy aspekt zdrowia psychicznego i fizycznego.

Badania sugerują, że:

  • Dobry sen jest jednym z trzech filarów dobrego zdrowia, łącznie ze zrównoważoną diety i regularną aktywnością fizyczną.
  • Istnieje blisko 100 zaburzeń snu, ale większość z nich można leczyć i kontrolować przy pomocy specjalistów od snu.
  • Skutkiem niewystarczającej jakości i ilości snu są zwiększony apetyt i zwiększona wrażliwość na bodźce żywieniowe.
  • Efekty złej jakości snu występujące następnego dnia mają negatywny wpływ na naszą koncentrację, pamięć i uczenie się
  • Jakość snu, a nie ilość, ma większy wpływ na jakość życia i funkcjonowanie w ciągu dnia.
  • Krótki czas trwania snu wydaje się niezależnie związany z przyrostem masy ciała, szczególnie w młodszych grupach wiekowych.
  • Badane są długoterminowe efekty skróconego czasu snu, ale złej jakości snu lub deprywacji snu towarzyszy znaczące problemy zdrowotne, takie jak otyłość, cukrzyca, osłabiony układ odpornościowy, a nawet niektóre nowotwory.

źródło: nfs.org.pl

 

Powiązane artykuły
LEKARZWszechstronny lekarz

Retaryfikacja wycen poprawi funkcjonowanie oddziałów neurologicznych

Rozmowa z prof. dr hab. med. Haliną Sienkiewicz-Jarosz, przewodniczącą Krajowej Rady ds. Neurologii przy Ministrze Zdrowia. Pani Profesor, Krajowa Rada ds. Neurologii…
LEKARZWszechstronny lekarz

Związek między częstotliwością wypróżnień a ogólnym stanem zdrowia

Zespół badawczy kierowany przez Institute for Systems Biology (ISB) przeanalizował dane kliniczne, dotyczące stylu życia i dane multiomiczne (złożonej analizy danych klinicznych)…
LEKARZWszechstronny lekarz

Kariera? Niekoniecznie. Filary to bliscy, zdrowie i rozwój

Raport „Skok w dorosłość” rzuca nowe światło na priorytety młodego pokolenia. Dla młodych ludzi najważniejsza jest rodzina – takie wnioski płyną z…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter