NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

InnowacjeWszechstronny lekarz

Szansa dla pacjentów z nieuleczalnym nadciśnieniem płucnym

W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym przeprowadzono pierwszą w Polsce implantację zestawu do regulacji przepływu na poziomie przedsionków serca (AFR–atrial flow regulator).

Pierwszy tego typu zabieg w Polsce odbył się 21 maja 2018 roku Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w ramach współpracy Kliniki Kardiologii Dziecięcej i Wad Wrodzonych Serca UCK a Klinicznym Centrum Kardiologicznym UCK. Implant, zbudowany z nitinolowej plecionki, umieszczony został w przegrodzie międzyprzedsionkowej serca w miejscu wytworzonego wcześniej otworu. Implantacja przedsionkowego regulatora przepływów jest zabiegiem łagodzącym objawy nieuleczalnego nadciśnienia płucnego i daje szansę pacjentom na oczekiwanie na przeszczep płuc.

Zabiegowi został poddany 28-letni mężczyzna, u którego we wczesnym dzieciństwie wykonano operację złożonej wrodzonej wady serca.

– Zabieg ten został przeprowadzony u pacjenta w skrajnie ciężkim stanie z ciężkim nadciśnieniem płucnym. Pomimo optymalnego leczenia famakologicznego nie można było uzyskać jego stabilizacji klinicznej. Chory pozostaje na aktywnej liście do przeszczepu płuc – komentuje dr hab. Joanna Kwiatkowska, ordynator Kliniki Kardiologii Dziecięcej i Wad Wrodzonych Serca UCK. – Dziś mijają już 3 tygodnie od zabiegu i młody człowiek stwierdza poprawę samopoczucia, samodzielnie się porusza, przebywa w domu i pozostaje pod ścisłą opieką ambulatoryjną – dodaje.

Za kwalifikację do implantacji zestawu do regulacji przepływu odpowiadała dr hab. Alicja Dąbrowska-Kugacka, która wykonywała przezprzełykowe badanie echokardiograficzne w trakcie zabiegu. Badanie to poprzedzone zostało pomiarami hemodynamicznymi (dr Grzegorz Żuk). Zabieg przeprowadzili: dr hab. Roberta Sabiniewicza, prof. nadzw GUMed, oraz dr Dariusza Ciećwierza. Brali w nim udział również dr hab. Joanna Kwiatkowska i dr hab. Marcin Fijałkowski prof. nadzw GUMed.

Pierwsze tego typu urządzenie zostało wszczepione w USA w 2015 r. Implant znajduje się obecnie w fazie badań przedklinicznych. Pojedyncze jak do tej pory zabiegi na świecie wykonywano w wyjątkowych sytuacjach u pacjentów, u których wykorzystano wszelkie możliwości farmakologicznego leczenia nadciśnienia płucnego.

Powiązane artykuły
LEKARZAktualnościInnowacje

OR51E2: tajemnice zapachu

Amerykańscy naukowcy zmapowali precyzyjną trójwymiarową strukturę ludzkiego receptora węchowego, robiąc krok naprzód w zrozumieniu najbardziej zagadkowego ze zmysłów. Badanie, którego wyniki opublikowano…
AktualnościLEKARZWszechstronny lekarz

Prof. H. Skarżyński: ciągle szukam nowych wyzwań, by sprawdzić się w kolejnej roli

„Miniony rok był dla mnie zarówno bardzo pracowity, jak i obfitujący w przeróżne wydarzenia, w których działalności: naukowa, kliniczna, organizacyjna, edukacyjna i…
Wszechstronny lekarzAktualnościLEKARZPACJENT

Znamy Laureatów tegorocznej Listy Stu najbardziej wpływowych osób w polskiej medycynie

W dniu 28 lutego 2023 r. odbyła się jubileuszowa gala plebiscytu Listy Stu – już po raz 20. redakcja „Pulsu Medycyny” zaprezentowała…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter