Rozpoczęły się obchody trzynastego Europejskiego Tygodnia Szczepień (23 kwietnia). Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „Szczepienia działają. Szczepmy Europę”.
To dzięki szczepieniom większość mieszkańców Europy jest uodporniona przeciw odrze, różyczce, śwince, błonicy, krztuścowi, tężcowi, poliomyelitis i wirusowemu zapaleniu wątroby typu B.
Celem Europejskiego Tygodnia Szczepień jest zwiększenie wiedzy i świadomości społeczeństwa na temat znaczenia szczepień ochronnych dla naszego zdrowia, ze szczególnym uwzględnieniem osób najbardziej narażonych.
Konferencja poświęcona szczepieniom
Głównym punktem tegorocznych obchodów będzie konferencja popularno-naukowa, która 25 kwietnia 2018 r. odbędzie się w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego – PZH.
- Odra w Polsce i Europie
Jej uczestnicy będą rozmawiać m.in. na temat odry, postarają się wyjaśnić jak istotne jest utrzymanie stabilnej sytuacji epidemiologicznej jeśli chodzi o odrę w Polsce. Eksperci podejmą również dyskusję na temat wyzwań jakie stoją przed Polską w związku z obecną sytuacją dotyczącą tej choroby w Europie.
- O szczepieniach w internecie
Podczas konferencji będziemy rozmawiać również o zaangażowaniu instytucji publicznych w promocję szczepień w internecie. W ostatnich latach rodzice coraz częściej negują znaczenie szczepień ochronnych. Szukając informacji w internecie, docierają często do nieprawdziwego przekazu czy wręcz pseudonaukowych mitów. Dlatego instytucje powinny kierować sprawdzone informacje o szczepieniach za pośrednictwem mediów społecznościowych, nie tylko do pacjentów, ale także do lekarzy i pielęgniarek.
Szczepienia ciągle ważne
Szczepienia są jednym z największych osiągnięć cywilizacji – ponieważ chronią nas przed poważnymi chorobami zakaźnymi oraz związanymi z nimi powikłaniami.
Decyzja o szczepieniu naszych dzieci lub nas samych odgrywa istotną rolę w ochronie całego społeczeństwa. Dlatego warto ją podejmować w sposób świadomy oraz korzystać z informacji o szczepieniach bazujących na dowodach naukowych.
Inicjatywie patronuje Światowa Organizacja Zdrowia we współpracy z Głównym Inspektoratem Sanitarnym, Ministerstwem Zdrowia oraz Narodowym Instytutem Zdrowia Publicznego – PZH.
źródło: mz.gov.pl