NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Co? Gdzie? Kiedy?

Szczepionka białkowa przeciwko COVID-19 dla młodzieży – póki co warunkowo

Novavax, Inc. (Nasdaq: NVAX), firma biotechnologiczna zajmująca się opracowywaniem i komercjalizacją szczepionek nowej generacji przeciwko poważnym chorobom zakaźnym, ogłosiła, że Komisja Europejska (KE) zatwierdziła rozszerzone, warunkowe dopuszczenie do obrotu (CMA) szczepionki Nuvaxovid™ (NVX-CoV2373) przeciw COVID-19 w Unii Europejskiej, do stosowania dla młodzieży w wieku od 12 do 17 lat. Zatwierdzenie jest konsekwencją pozytywnej rekomendacji wydanej przez Komitet ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi Europejskiej Agencji Leków w dniu 23 czerwca 2022 r.

Jesteśmy bardzo zadowoleni, że dzięki temu dopuszczeniu do obrotu będziemy mogli zaoferować naszą szczepionkę Nuvaxovid przeciwko COVID-19 nastolatkom w UE – powiedział Stanley C. Erck, Prezes i Dyrektor Naczelny firmy Novavax – Nasza szczepionka białkowa została opracowana przy użyciu innowacyjnego podejścia do tradycyjnej technologii i wykazała skuteczność i bezpieczeństwo zarówno u młodzieży, jak i dorosłych.

Dopuszczenie do obrotu zostało oparte na danych z trwającego rozszerzenia pediatrycznego badania PREVENT-19. Jest to kluczowe badanie fazy 3 z udziałem 2 247 nastolatków w wieku od 12 do 17 lat w 73 ośrodkach w USA, mające na celu ocenę bezpieczeństwa, skuteczności (immunogenności) i efektywności szczepionki Nuvaxovid. W badaniu Nuvaxovid osiągnął podstawowy punkt końcowy skuteczności i wykazał ogólną skuteczność kliniczną na poziomie 80% w czasie, gdy dominującym szczepem SARS-CoV-2 krążącym w Stanach Zjednoczonych był wariant Delta.

Wstępne dane dotyczące bezpieczeństwa uzyskane w badaniu wykazały, że szczepionka była ogólnie dobrze tolerowana. Liczba poważnych i ciężkich zdarzeń niepożądanych była niska i zrównoważona między grupą szczepionych i grupą placebo. Nie uznano ich za związane ze szczepionką. Miejscowa i ogólnoustrojowa reaktogenność po podaniu pierwszej i drugiej dawki była niższa lub podobna jak u dorosłych. Najczęstszymi obserwowanymi działaniami niepożądanymi były: tkliwość/ból w miejscu iniekcji, ból głowy, bóle mięśniowe, zmęczenie i złe samopoczucie. Nie stwierdzono zwiększenia reaktogenności u młodszej młodzieży (w wieku od 12 do <15 lat) w porównaniu ze starszą młodzieżą (w wieku od 15 do <18 lat). W części badania kontrolowanej placebo nie zaobserwowano żadnego nowego sygnału bezpieczeństwa.

Komisja Europejska (KE) przyznała warunkowe pozwolenie na dopuszczenie do obrotu preparatu Nuvaxovid w celu zapobiegania COVID-19 u osób w wieku 18 lat i starszych w grudniu 2021 r. Oprócz warunkowego dopuszczenia wydanego przez KE, pozwolenie na stosowanie w sytuacjach wyjątkowych w populacji osób w wieku od 12 do 17 lat zostało wydane w Indiach.

Pozwolenie na dopuszczenie do obrotu w Stanach Zjednoczonych

Szczepionka NVX-CoV2373 nie została jeszcze dopuszczona do stosowania w Stanach Zjednoczonych, a nazwa handlowa Nuvaxovid™ nie jest jeszcze zatwierdzona przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków.

Informacje na temat preparatu Nuvaxovid można znaleźć na następujących stronach internetowych:

Powiązane artykuły
Co? Gdzie? Kiedy?Aktualności

9 grudnia 2024: trzy przełomowe operacje w Światowym Centrum Słuchu

Nowatorskie w skali światowej i kraju rozwiązania technologiczne dostępne dla polskich pacjentów: 9 grudnia 2024 r. w Światowym Centrum Słuchu w Kajetanach…
LEKARZAktualnościCo? Gdzie? Kiedy?KongresPACJENT

Kongres „Zdrowie Polaków”: START 25 listopada!

Jak nauka wpływa na zdrowe życie, dobrostan społeczny i rozwój profilaktyki? „Nauka dla zdrowia społeczeństwa” – to hasło towarzyszące 6. Kongresowi „Zdrowie…
LEKARZAktualnościCo? Gdzie? Kiedy?PACJENT

Prof. Henryk Skarżyński odznaczony Orderem Orła Białego

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, podczas uroczystości zorganizowanej w Belwederze wręczył odznaczenia państwowe osobom zasłużonym w służbie…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *