NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Wszechstronny lekarz

Szczepionka przeciwko katarowi siennemu

Jak informuje New Scientist, austriaccy naukowcy opracowali skuteczną szczepionkę . Jeśli kolejne badania potwierdzą jej skuteczność, szczepionka może trafić na rynek już za cztery lata – donosi PAP.

Alergiczny nieżyt nosa spowodowany jest zbyt silną reakcją przeciwciał IgE na pyłek roślin. Objawia się on wodnistym katarem, kichaniem, bólem głowy, zaczerwienieniem oczu, problemami z koncentracją. Terapia zapobiegająca katarowi siennemu, czyli tzw. odczulanie polega na regularnym podawaniu małych dawek pyłku przez wiele lat.

Szczepionka opracowana przez firmę Biomay z Wiednia łączy fragment cząsteczki charakterystycznej dla pyłku traw z białkiem wirusa zapalenia wątroby typu B. Pod wpływem szczepionki nadal aktywowane są przeciwciała IgE, jednak zawarte w niej wirusowe białko mobilizuje również inne przeciwciała, które blokują IgE. Zapobiega to nadmiernej reakcji immunologicznej. Do uzyskania efektu wystarczają tylko cztery wstrzyknięcia szczepionki w ciągu kilku miesięcy. W badaniu klinicznym szczepionki wzięło udział 180 pacjentów.
Inna szczepionka przeciwko katarowi siennemu, opracowana przez brytyjską firmę Allergy Therapeutics z Worthing, ma wkrótce przejść powtórne testy kliniczne. Poprzednie badania zawieszono na pięć lat, ponieważ u jednego z pacjentów wystąpiły poważne objawy uboczne.
Powiązane artykuły
LEKARZWszechstronny lekarz

Post-COVID trwa i zbiera żniwo SARS-CoV-2

10 procent osób, które przechorowały COVID-19, doświadcza trwałych zaburzeń węchu. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Europejską Akademię Neurologiczną (EAN), do ostrych…
LEKARZWszechstronny lekarz

Niepokojące dane: polscy neurolodzy coraz częściej doświadczają wypalenia zawodowego!

Zbyt mało lekarzy neurologów dla tak wielu pacjentów. Konieczne są zmiany systemowe w organizacji pracy – takie wnioski płyną z niedawno zakończonego…
LEKARZWszechstronny lekarz

Narkotyki i alkohol są jeszcze bardziej niebezpieczne

Zmiany klimatyczne mogą przyczyniać się do nasilenia zaburzeń związanych z zażywaniem narkotyków i spożywaniem alkoholu. Według badań przeprowadzonych przez naukowców zajmujących się…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter