Kardiolodzy uczestniczyli w cyklu wykładów teoretycznych i praktycznych zabiegach ablacji na modelu zwierzęcym z wykorzystaniem dwóch nowoczesnych systemów mapowania 3D: Carto-3 i Ensite Precision.
Kursy odbyły się w dniach 24-25 stycznia w Śląskim Parku Technologii Medycznych Kardio-Med Silesia w Zabrzu w ramach II edycji Szkoły Elektrofizjologii Klinicznej, organizowanej przez Sekcję Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
W szkoleniu teoretycznym i praktycznych zabiegach ablacji pod okiem najlepszych specjalistów w zakresie elektrofizjologii i elektroterapii w kraju wzięło udział 10 kardiologów z całej Polski. Lekarze mieli okazję wykonać ablację na modelu zwierzęcym na najnowocześniejszych systemach wykorzystujących technologię mapowania 3D. Tego rodzaju szkolenia były dotychczas dostępne w zagranicznych ośrodkach, takich jak Minneapolis czy Hamburg.
– Chcieliśmy, by polscy lekarze mieli możliwość uczestniczenia w specjalistycznych kursach z zakresu elektrofizjologii i elektroterapii u siebie w kraju, dlatego w 2016 roku zainicjowaliśmy i zorganizowaliśmy Szkołę Elektrofizjologii Klinicznej – mówi prof. Oskar Kowalski, ustępujący przewodniczący Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. – Pierwszą edycję Szkoły skierowaliśmy do kardiologów elektrofizjologów, będących na początkowym etapie kariery zawodowej. Drugą edycję zadedykowaliśmy bardziej zaawansowanym operatorom, którzy w ramach drugiej edycji Szkoły mogli doskonalić zarówno swoją wiedzę, jak i umiejętności praktyczne – tłumaczy prof. Oskar Kowalski.
Dostępność nowoczesnych metod leczenia jest bardzo ważna dla naszych Pacjentów; równie ważne jest, aby zabiegi te były wykonywane przez świetnie wyszkolonych specjalistów. Edukacja lekarzy, pielęgniarek, techników medycznych, psychologów, fizjoterapeutów oraz ratowników medycznych –wszystkich biorących udział w złożonym procesie leczenia chorych z zaburzeniami rytmu – to jedno z głównych zadań Sekcji Rytmu Serca PTK. Szkoła Elektrofizjologii Klinicznej jest jednym z naszych najważniejszych projektów szkoleniowych. Gratuluję i dziękuję wszystkim Koleżankom i Kolegom zaangażowanym czynnie w to przedsięwzięcie – mówi prof. Maciej Sterliński, przewodniczący Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
Teoria i praktyka
Na szkolenie teoretyczne w ramach II edycji Szkoły Elektrofizjologii Klinicznej złożyły się wykłady z anatomii elektrofizjologicznej serca, zaawansowanej elektrokardiografii oraz taktyki zabiegowej.
W drugiej części Szkoły kardiolodzy uczestniczyli w zajęciach odbywających się w tzw. wet-labie, gdzie obserwowali efekty aplikacji prądu o częstotliwości zmiennej (RF) na mięśniówkę serca w warunkach laboratoryjnych. Kolejnym elementem szkolenia była obserwacja zabiegów wykonywanych przez doświadczonych elektrofizjologów i wspólna dyskusja na temat stosowanych technik zabiegowych przy różnych zabiegach ablacji podłoża arytmii. Cykl szkoleniowy zwieńczyły zabiegi ablacji RF wykonywane na modelu zwierzęcym z wykorzystaniem najnowocześniejszych systemów mapowania trójwymiarowego.
Ablacja – najskuteczniejsza metoda leczenia arytmii
Ablacja to niefarmakologiczna metoda leczenia arytmii serca. Polega na wprowadzeniu do serca do serca poprzez żyłę lub tętnicę specjalnych elektrod. Elektrody są połączone z komputerem. Dzięki niemu lekarz może prawidłowo ocenić czynność elektryczną serca i precyzyjnie zlokalizować miejsce wywołujące arytmię. Po zlokalizowaniu podłoża arytmii, nieprawidłowo funkcjonującą tkankę mięśnia sercowego rozgrzewa się prądem zmiennym o częstotliwości radiowej (tzw. ablacja RF (radiofrequency). Prąd rozgrzewa tkankę do 48-55 stopni i niszczy ją. Pożądanym efektem zabiegu jest niewielka blizna, która traci swoje właściwości przewodzące i przestaje być źródłem zaburzeń rytmu serca.
Najnowocześniejsze systemy mapowania 3D
Szkoleniowe zabiegi ablacji w Zabrzu wykonano z wykorzystaniem dwóch elektroanatomicznych systemów: Carto-3 i Ensite Precision – narzędzi nowej generacji, pozwalających na wykonywanie skomplikowanych zabiegów ablacji zaburzeń rytmu serca znacznie szybciej, niż w przypadku tradycyjnego postępowania zabiegowego i zwiększającym ich bezpieczeństwo. – Działanie systemów elektroanatomicznych pozwala na stworzenie trójwymiarowej geometrycznej mapy serca przy jednoczesnym tworzeniu map potencjałowych i czasowych badanych struktur serca – mówi dr Adam Sokal ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. – Analiza otrzymanych danych pozwala precyzyjnie zidentyfikować podłoże arytmii i zlokalizować obszar odpowiedzialny za jego powstanie. Dzięki temu wzrasta skuteczność przeprowadzanego zabiegu – dodaje dr Adam Sokal.
Uczestnikom wykładów i kursu praktycznego zostały przyznane certyfikaty ukończenia Szkoły Elektrofizjologii Klinicznej Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.