NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Co? Gdzie? Kiedy?

Szkoleniowe zabiegi ablacji w Zabrzu

Kardiolodzy uczestniczyli w cyklu wykładów teoretycznych i praktycznych zabiegach ablacji na modelu zwierzęcym z wykorzystaniem dwóch nowoczesnych systemów mapowania 3D: Carto-3 i Ensite Precision.

Kursy odbyły się w dniach 24-25 stycznia w Śląskim Parku Technologii Medycznych Kardio-Med Silesia w Zabrzu w ramach II edycji Szkoły Elektrofizjologii Klinicznej, organizowanej przez Sekcję Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

W szkoleniu teoretycznym i praktycznych zabiegach ablacji pod okiem najlepszych specjalistów w zakresie elektrofizjologii i elektroterapii w kraju wzięło udział 10 kardiologów z całej Polski. Lekarze mieli okazję wykonać ablację na modelu zwierzęcym na najnowocześniejszych systemach wykorzystujących technologię mapowania 3D. Tego rodzaju szkolenia były dotychczas dostępne w zagranicznych ośrodkach, takich jak Minneapolis czy Hamburg.

Chcieliśmy, by polscy lekarze mieli możliwość uczestniczenia w specjalistycznych kursach z zakresu elektrofizjologii i elektroterapii u siebie w kraju, dlatego w 2016 roku zainicjowaliśmy i zorganizowaliśmy Szkołę Elektrofizjologii Klinicznej – mówi prof. Oskar Kowalski, ustępujący przewodniczący Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. – Pierwszą edycję Szkoły skierowaliśmy do kardiologów elektrofizjologów, będących na początkowym etapie kariery zawodowej. Drugą edycję zadedykowaliśmy bardziej zaawansowanym operatorom, którzy w ramach drugiej edycji Szkoły mogli doskonalić zarówno swoją wiedzę, jak i umiejętności praktyczne – tłumaczy prof. Oskar Kowalski.

Dostępność nowoczesnych metod leczenia jest bardzo ważna dla naszych Pacjentów; równie ważne jest, aby zabiegi te były wykonywane przez świetnie wyszkolonych specjalistów. Edukacja lekarzy, pielęgniarek, techników medycznych, psychologów, fizjoterapeutów oraz ratowników medycznych –wszystkich biorących udział w złożonym procesie leczenia chorych z zaburzeniami rytmu – to jedno z głównych zadań Sekcji Rytmu Serca PTK. Szkoła Elektrofizjologii Klinicznej jest jednym z naszych najważniejszych projektów szkoleniowych. Gratuluję i dziękuję wszystkim Koleżankom i Kolegom zaangażowanym czynnie w to przedsięwzięcie – mówi prof. Maciej Sterliński, przewodniczący Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Teoria i praktyka

Na szkolenie teoretyczne w ramach II edycji Szkoły Elektrofizjologii Klinicznej złożyły się wykłady z anatomii elektrofizjologicznej serca, zaawansowanej elektrokardiografii oraz taktyki zabiegowej.

W drugiej części Szkoły kardiolodzy uczestniczyli w zajęciach odbywających się w tzw. wet-labie, gdzie obserwowali efekty aplikacji prądu o częstotliwości zmiennej (RF) na mięśniówkę serca w warunkach laboratoryjnych. Kolejnym elementem szkolenia była obserwacja zabiegów wykonywanych przez doświadczonych elektrofizjologów i wspólna dyskusja na temat stosowanych technik zabiegowych przy różnych zabiegach ablacji podłoża arytmii. Cykl szkoleniowy zwieńczyły zabiegi ablacji RF wykonywane na modelu zwierzęcym z wykorzystaniem najnowocześniejszych systemów mapowania trójwymiarowego.

Ablacja – najskuteczniejsza metoda leczenia arytmii

Ablacja to niefarmakologiczna metoda leczenia arytmii serca. Polega na wprowadzeniu do serca do serca poprzez żyłę lub tętnicę specjalnych elektrod. Elektrody są połączone z komputerem. Dzięki niemu lekarz może prawidłowo ocenić czynność elektryczną serca i precyzyjnie zlokalizować miejsce wywołujące arytmię. Po zlokalizowaniu podłoża arytmii, nieprawidłowo funkcjonującą tkankę mięśnia sercowego rozgrzewa się prądem zmiennym o częstotliwości radiowej (tzw. ablacja RF (radiofrequency). Prąd rozgrzewa tkankę do 48-55 stopni i niszczy ją. Pożądanym efektem zabiegu jest niewielka blizna, która traci swoje właściwości przewodzące i przestaje być źródłem zaburzeń rytmu serca.

Najnowocześniejsze systemy mapowania 3D

Szkoleniowe zabiegi ablacji w Zabrzu wykonano z wykorzystaniem dwóch elektroanatomicznych systemów: Carto-3 i Ensite Precision – narzędzi nowej generacji, pozwalających na wykonywanie skomplikowanych zabiegów ablacji zaburzeń rytmu serca znacznie szybciej, niż w przypadku tradycyjnego postępowania zabiegowego i zwiększającym ich bezpieczeństwo. – Działanie systemów elektroanatomicznych pozwala na stworzenie trójwymiarowej geometrycznej mapy serca przy jednoczesnym tworzeniu map potencjałowych i czasowych badanych struktur serca – mówi dr Adam Sokal ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. – Analiza otrzymanych danych pozwala precyzyjnie zidentyfikować podłoże arytmii i zlokalizować obszar odpowiedzialny za jego powstanie. Dzięki temu wzrasta skuteczność przeprowadzanego zabiegu – dodaje dr Adam Sokal.

Uczestnikom wykładów i kursu praktycznego zostały przyznane certyfikaty ukończenia Szkoły Elektrofizjologii Klinicznej Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

 

Powiązane artykuły
Co? Gdzie? Kiedy?Aktualności

Znamy wyniki raportu Barometr WHC #Kobietawkolejce 2024

Jak długo Polki czekają w kolejkach na świadczenia medyczne. Fundacja Watch Health Care przeanalizowała ponad 80 z nich, w tym 31 świadczeń…
Co? Gdzie? Kiedy?Innowacje

Gliwice: Narodowy Instytut Onkologii w innowacyjnym projekcie unijnym

Pracownia Endoskopii Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach jest jednym z 14 realizatorów innowacyjnego projektu HoloSurge, którego celem jest wdrożenie multimodalnego narzędzia holograficznego…
Co? Gdzie? Kiedy?Aktualności

24 kwietnia to Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem

Jedną z najbardziej widocznych globalnych zmian na świecie, w tym również w Polsce, jest postępują­ca urbanizacja przestrzeni. Proces ten przyniósł wiele korzyści,…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter