NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

LEKARZInnowacje

Sztuczna inteligencja może zmienić sposób, w jaki ludzie rozumieją emocje

Narzędzie do rozpoznawania emocji – opracowane przez naukowców z University of the West of Scotland (UWS) – może pomóc osobom, które borykają się ze schorzeniami neurologicznymi, w tym z autyzmem.

Tradycyjnie rozpoznawanie emocji było trudnym i złożonym obszarem badań. Jednak dzięki niedawnym postępom w przetwarzaniu obrazu i urządzeniom, takim jak przenośne czujniki elektroencefalogramu (EEG) i elektrokardiogramu (EKG), naukowcy z UWS mogli wykorzystać moc tych technologii do stworzenia sztucznej inteligencji (AI), która jest w stanie dokładnie odczytywać sygnały związane z emocjami, analizując obrazy mózgu i twarzy.

– Emocje są fundamentalnym aspektem ludzkiego doświadczenia, a zrozumienie sygnałów, które wyzwalają różne emocje, może mieć głęboki wpływ na różne aspekty naszego życia – podkreśla prof. Naeem Ramzan, dyrektor centrum badawczego Affective and Human Computing for SMART Environments Research Center na UWS.

– Nasze ostatnie badanie doprowadziło do opracowania kompleksowych danych, które można wdrożyć za pomocą technologii ubieralnej – czyli przy użyciu wielu czujników i sztucznej inteligencji – aby mieć niezbędne narzędzie do rozpoznawania emocji. To również cenne źródło informacji dla badaczy i specjalistów, umożliwienie im lepszego zrozumienia wyzwalaczy emocjonalnych i zapewnienie punktu odniesienia, który mógłby odblokować nowe możliwości wprowadzania zmian w zakresie zdrowia i kondycji psychicznej, edukacji i bezpieczeństwa – zauważa.

System wykorzystuje multimodalną bazę danych, na którą składają się sygnały zarejestrowane podczas badania z wykorzystaniem bodźców audiowizualnych.

Uczestnicy badania byli rejestrowani i oceniali odzew emocjonalny na każdy bodziec pod względem reakcji, stymulacji i dominacji. Sygnały zostały przechwycone za pomocą kamery i bezprzewodowego sprzętu przenośnego, który ma potencjał wykorzystania afektywnych metod obliczeniowych w codziennych zastosowaniach.

To przełom, który może zaoferować klinicystom, terapeutom i opiekunom nowe narzędzie do lepszego zrozumienia stanów emocjonalnych osób z różnymi schorzeniami neurologicznymi. Oferuje potencjał poprawy oceny zdrowia psychicznego i umożliwia wczesną interwencję w przypadku wyzwań emocjonalnych. Otwiera też większe możliwości spersonalizowanych interwencji terapeutycznych.

Technologia ta może utorować drogę do stworzenia rzeczywistości rozszerzonej oraz rzeczywistości wirtualnej lub mieć zastosowania w robotyce, by pomagać jednostkom w zrozumieniu i wyrażaniu emocji.

Źródło: eurekalert.org
Foto: pixabay

Powiązane artykuły
LEKARZInnowacje

Księżycowy układ odpornościowy

Jest niezwykle silny. Szybko gromadzi zespoły komórek, aby eliminować zagrożenia wewnątrz organizmu. Czasami trafia niestety w niewłaściwy cel. Choroby autoimmunologiczne, takie jak…
LEKARZWszechstronny lekarz

Choroba rzadka, o której nikt nie słyszał

ASMD (niedobór kwaśnej sfingomielinazy) to ultrarzadka, wielonarządowa i postępująca choroba uwarunkowana genetycznie, należąca do grupy lizosomalnych chorób spichrzeniowych. Nieleczona może stanowić zagrożenie…
LEKARZCo? Gdzie? Kiedy?

Powstała Koalicja Diagnostyczno-Kliniczna na rzecz nowotworów kobiecych

Czy bez odpowiedniej diagnostyki patomorfologicznej i molekularnej można dzisiaj skutecznie leczyć raka? Co wspólnego z profilaktyką nowotworów kobiecych mają badania molekularne? Czy…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *