NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Wszechstronny lekarz

Termografia a rak piersi

Polscy naukowcy opracowali przełomowy sposób zastosowania ciekłych kryształów w diagnostyce raka, a także stworzyli unikalne w skali świata urządzenie do domowego badania piersi. Urządzenie trafi na rynek jeszcze w tym roku.

Termografia, czyli obrazowanie termiczne, już we wczesnych latach 80. zyskała uznanie w oczach US Food & Drug Adminstration, jako obiecująca i nieinwazyjna metoda diagnostyki i wykrywania wczesnych zmian chorobowych w organizmie człowieka. Jako metoda badań diagnostycznych nie mogła przez lata być w pełni wykorzystana ze względu na ograniczone możliwości internetu, mocy obliczeniowej komputerów oraz niewystarczającą wiedzą na temat matryc ciekłokrystalicznych.

Dziś rozwój wiedzy i nauki oraz zaplecza operacyjnego pozwolił na pełne wykorzystanie termografii w diagnostyce zmian nowotworowych. Polscy naukowcy ze spółki BRASTER SA stworzyli pierwsze na świecie urządzenie termograficzne, które poprzez kontakt z piersią przekazuje jej obraz termiczny jako obrazy struktury w kolorach czerwonych, niebieskich i zielonych.

Skuteczność termografii kontaktowej jako metody wspomagającej diagnostykę gruczołu piersiowego  została zbadana w trwającym 6 miesięcy badaniu klinicznym ThermaCrac, z udziałem 736 kobiet z podejrzeniem raka piersi. Uzyskane wyniki pozwoliły na ustalenie średniej czułości metody na poziomie 72 proc. oraz swoistości na poziomie 58 proc. Co więcej, w połączeniu z mammografią czułość termografii wzrosła do 96 proc.

„Udowodniono, że jest to metoda wiarygodna, bezpieczna i przydatna klinicznie, która z czasem może okazać się ważnym uzupełnieniem przesiewowej diagnostyki piersi u kobiet” – mówi dr n. med. Agnieszka Byszek.
Kolejnym badaniem było prospektywne, wieloośrodkowe, otwarte badanie obserwacyjne, nieinterwencyjne badanie ThermaAlg. Miało ono na celu określenie skuteczności diagnostycznej kolejnych wersji algorytmu interpretacyjnego obrazów termograficznych uzyskanych metodą ciekłokrystalicznej termografii kontaktowej i porównanie ich z poprzednio stosowanymi. Oceniane ono zostanie w dwóch możliwych zastosowaniach: jako wstępne badanie przesiewowe oraz jako badanie uzupełniające w weryfikacji nieprawidłowych obrazów ultrasonograficznych piersi. Jego wyniki zostaną przedstawione jeszcze w tym roku.Wraz z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego przygotowywane jest kolejne badanie medyczne Innomed, które obejmie ponad 3000 kobiet. Ma ono potwierdzić skuteczność termografii kontaktowej jako metody przesiewowej raka piersi oraz wspomagającej standardowe procedury diagnostyczne. Badanie finansowane jest przez NCBiR.

Rak piersi jest drugim po raku płuc najczęściej diagnozowanym nowotworem na świecie. To najczęściej występujący nowotwór wśród kobiet na świecie. Plasuje się na piątym miejscu przyczyn śmierci z powodu chorób nowotworowych w całej populacji. W Polsce rak piersi rozpoznawany jest najczęściej u kobiet w wieku 50-69 lat. Jednak liczba przypadków diagnozowanych u młodszych kobiet rośnie.

„Rakowi piersi w skali masowej nie można zapobiec, ale na pewno można ograniczyć skalę występowania tej choroby, ponieważ można ją wcześnie wykryć. Wcześnie zdiagnozowany rak jest już prawie w 100 procentach wyleczalny” – mówi onkolog prof. Tadeusz Pieńkowski.

Powiązane artykuły
PACJENTAktualnościLEKARZWszechstronny lekarz

Aparaty słuchowe mogą opóźniać wystąpienie i postęp demencji

To, czy ubytek słuchu jest związany z demencją incydentalną wśród osób używających i nieużywających aparatów słuchowych, sprawdzili duńscy naukowcy z Head &…
LEKARZWszechstronny lekarz

Choroba rzadka, o której nikt nie słyszał

ASMD (niedobór kwaśnej sfingomielinazy) to ultrarzadka, wielonarządowa i postępująca choroba uwarunkowana genetycznie, należąca do grupy lizosomalnych chorób spichrzeniowych. Nieleczona może stanowić zagrożenie…
LEKARZWszechstronny lekarz

Neurologia polska: sukcesy, oczekiwania, perspektywy

W neurologii skupiają się, jak w soczewce, wszystkie problemy systemu opieki zdrowotnej. Rozmowa z prof. dr. hab. Konradem Rejdakiem, prezesem Polskiego Towarzystwa…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter