NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

System

Transplantacje także w Klinice Kardiologii UCK WUM

Akredytacja Ministerstwa Zdrowia na transplantacje serca i płuc dla Kliniki Kardiochirurgii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego WUM. Wcześniej UCK WUM uzyskało pozytywną rekomendację Krajowej Rady Transplantacyjnej.

„Od kilku dni szczycimy się na oddziale torakochirurgii Kliniki Kardiochirurgii UCK WUM zgodą na przeszczepianie serca i płuc. Myślę, że jest to świetna wiadomość dla wszystkich pacjentów pulmonologicznych i kardiologicznych, że w Polsce centralnej powstanie kolejny ośrodek, który będzie mógł przeszczepiać płuca tym chorym. Wyjątkowością naszego ośrodka jest to, że tutaj torakochirurdzy współpracują z kardiochirurgami, a więc są możliwe różne kombinacje równoczesnego przeszczepienia serca i płuc. Ponadto tuż obok mamy szpital dziecięcy, gdzie pacjenci pediatryczni oczekują na przeszczepienie serca i płuc, a do tej pory takie zabiegi, zwłaszcza przeszczepienia płuc, się nie odbywały. Mówię tutaj o pacjentach o wzroście poniżej 140 centymetrów. Nowością naszego programu będzie również oferowanie przeszczepień od żywych dawców, co w przypadku dzieci jest szczególnie korzystne.” – mowi dr hab. Bartosz Kubisa – Oddział Torakochirurgii, Klinika Kardiochirurgii UCK WUM.

Zgoda MZ otwiera drogę do powstania kolejnego silnego ośrodka transplantacyjnego na WUM. Planowane są nie tylko oddzielne przeszczepy serca i płuc, ale też transplantacje wielonarządowe: równoczesne przeszczepienia serca i płuc, serca i wątroby, serca i nerki. Planowane są również przeszczepienia płuc od żywych dawców, co daje szczególnie dobre rezultaty u pacjentów pediatrycznych.

Transplantologia w UCK WUM to prężnie i szybko rozwijająca się gałąź medycyny. Kliniki UCK WUM są wiodącymi w kraju ośrodkami transplantacji wątroby, trzustki, nerki oraz szpiku kostnego. Doświadczenia różnych klinik transplantacyjnych UCK WUM i powstanie nowego ośrodka transplantacji serca i płuc pozwoli na osiągnięcie efektu synergii i wzrost liczby przeszczepień wielonarządowych w Polsce.

„Warszawski Uniwersytet Medyczny dostał od Ministerstwa Zdrowia zgodę na przeszczepianie płuc i serca – zarówno u pacjentów dorosłych, jak i u dzieci. Będziemy wykonywali również przeszczepienia wielonarządowe, to znaczy serca z wątrobą, serca z nerką, a także równoczesne przeszczepienia serca i płuc. Mam nadzieję, że powstanie tu również program mechanicznego wspomagania krążenia serca, to znaczy wszczepiania pomp, które są przeznaczone dla pacjentów niekwalifikujących się do transplantacji serca, albo kwalifikujących się i oczekujących na transplantację. Są to pompy, które są przeznaczone również dla dzieci i mam nadzieję, że ten program będzie funkcjonował także w szpitalu pediatrycznym.”- mówi rof. Mariusz Kuśmierczyk, kierownik Kliniki Kardiochirurgii UCK WUM.

Powiązane artykuły
LEKARZAktualnościPACJENTSystem

Co dalej z Krajową Siecią Onkologiczną?

We wtorek 20 lutego sejmowa Komisja Zdrowia pozytywnie zaopiniowała rządowy projekt nowelizacji ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej (KSO). – Żeby spełnić oczekiwanie…
LEKARZSystem

Polityka senioralna to nie jest prosty transfer środków

Na przestrzeni dwóch ostatnich miesięcy w polskiej polityce publicznej ranga zagadnień senioralnych zdecydowanie wzrosła. Premier powołał minister ds. polityki senioralnej, którą została…
KongresPsychologiaSystem

Dobrostan psychiczny warunkiem rozwoju

Od ponad dwóch lat świat jest dotknięty kataklizmami, których wcześniej się nie spodziewano. Mimo ogromnego postępu technologicznego, dobrobytu i szybkiego bogacenia się…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *