NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Wszechstronny lekarz

Trudne rozmowy rodziców z dziećmi

Rozmowa dorosłych z nastolatkami na tematy związane z ich seksualnością nie zawsze gwarantuje, że w przyszłości młode pokolenie będzie podejmowało bezpieczne zachowania. Badanie opublikowane na łamach „JAMA Pediatrics” wskazuje, że zdecydowanie bardziej podatne na wskazówki mam są ich córki.

fot. CC0 Public Domain longleanna

Metaanaliza przeprowadzona przez amerykańskich naukowców powinna skłonić rodziców do weryfikacji sposobu rozmowy z dziećmi o seksualności. Jako źródło posłużyły dane przeglądowe z ponad 5098 badań umieszczonych w bazach m.in. MEDLINE oraz PsycINFO. Warto podkreślić, że tylko 52 największe analizy objęły ponad 25 tys. młodych osób.

W badaniach oceniano nie tylko zastosowanie środków antykoncepcyjnych oraz prezerwatyw, ale również ważono efekt wcześniejszej komunikacji na linii rodzic – nastolatek oraz jej wpływ na bezpieczne zachowania seksualne. Wyniki metaanalizy wykazały statystycznie niejednorodny wpływ rodziców na postawy ich dzieci. Okazało się, że dziewczęta były zdecydowanie bardziej podatne na przekazywaną przez dorosłych wiedzę, niż ich rówieśnicy płci męskiej. Naukowcy znaleźli również prawidłowość wskazującą, że zdecydowanie lepsze efekty tych 'trudnych’ rozmów osiągały matki. Wynikało to również z faktu, że zdecydowanie częściej to na barki matek spadała odpowiedzialność przeprowadzania edukacji seksualnej potomstwa.

Podsumowując swoją metaanalizę badacze przyznali, że komunikacja w tym temacie nadal wymaga poprawy, z uwagi na często powtarzające się  ryzykowne zachowania seksualne odnotowywane wśród amerykańskiej młodzieży.

Źródło: JAMA Pediatr. Published online November 02, 2015. doi:10.1001/jamapediatrics.2015.2731

http://archpedi.jamanetwork.com/article.aspx?articleid=2468100&utm_source=TWITTER&utm_medium=social_jn&utm_term=271793365&utm_content=press_release|article_engagement&utm_campaign=press_release&linkId=18572962

Powiązane artykuły
LEKARZWszechstronny lekarz

Objawy SM są we krwi na wiele lat przed wystąpieniem objawów

– Wyobraźmy sobie, że moglibyśmy zdiagnozować stwardnienie rozsiane, zanim niektórzy pacjenci dotrą do kliniki – powiedział dr Stephen Hauser, dyrektor Uniwersytetu Kalifornijskiego…
Wszechstronny lekarzLEKARZ

Niedobór kwaśnej lipazy lizosomalnej (LAL)

To choroba rzadka o postępującym charakterze, która może prowadzić do istotnych problemów zdrowotnych, a nieleczona skończyć się zgonem jeszcze przed 6. miesiącem…
LEKARZWszechstronny lekarz

Ultrarzadka choroba Fabry’ego

Choroba Fabry’ego uszkadza mózg i serce. Niespecyficzność objawów sprawia, że pacjenci czekają na diagnozę nawet kilkanaście lat. Symptomami są m.in. przeszywający ból…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter