NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Wszechstronny lekarz

Tydzień Wiedzy o Cukrzycy: Rzuć wyzwanie chorobie

Do akcji „Dłuższe życie z cukrzyca” przyłączyli się politycy, aktorzy, dziennikarze, sportowcy i specjaliści. Zobaczcie dlaczego.

Posłanka Lidia Gądek, Przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Cukrzycy:

Cukrzyca to jedno z największych wyzwań zdrowotnych nie w tylko w Polsce, ale także na całym świecie. Obecnie, szacuje się, że około 3 mln Polaków choruje na cukrzycę, z czego kilkaset tysięcy niestety pozostaje niezdiagnozowanych.  Działania Parlamentarnego Zespołu ds. Cukrzycy skierowane są na stworzenie kompleksowych rozwiązań, które pomogą w zwiększaniu świadomości społecznej na temat cukrzycy, profilaktyki choroby i jej leczenia. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że powikłania cukrzycy, w tym związane z układem krążenia stanowią olbrzymie zagrożenie dla życia pacjentów. Między innymi, właśnie na te aspekty zwraca uwagę „Deklaracja 12 zasad w walce o dłuższe życie z cukrzycą” stworzona przez organizacje pacjenckie z okazji tegorocznych obchodów Światowego Dnia Cukrzycy. Gratuluję pacjentom opracowania tego dokumentu i gorąco zachęcam wszystkich do zapoznania się z nim. To swojego rodzaju kompendium,  które powinno otworzyć każdemu z nas potrzebę zgłębiania wiedzy o cukrzycy. Osobiście podejmuję wyzwanie aktywnych pacjentów i pokonam 12 pięter w symbolicznym biegu pt. „12 wspaniałych rzuca wyzwanie cukrzycy”.

Prof. dr hab. n. med. Paweł Piątkiewicz, Kierownik Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych i Diabetologii  Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego:

Osoby chore na cukrzycę żyją krócej niż ludzie zdrowi. Najczęstszą przyczyną (ponad 50 proc.) ich zgonów są powikłania sercowo-naczyniowe. W przeprowadzonych przez pracowników mojej Kliniki badaniach, w których udział brali mieszkańcy województwa mazowieckiego, stwierdzono, że wśród osób ze świeżo rozpoznaną cukrzycą nadciśnienie tętnicze oraz choroba niedokrwienna serca są obecne u około 30 proc. pacjentów w momencie postawienia diagnozy. Nowoczesne leczenie pacjentów z cukrzycą polega dzisiaj nie tylko na normalizacji glikemii, czyli utrzymaniu odpowiedniego poziomu glukozy we krwi, ale także zapobieganiu powikłaniom sercowo-naczyniowym. I takie są wytyczne Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Niestety pacjenci, u których doszło już do powikłań sercowo-naczyniowych żyją aż o 12 lat krócej. Dlatego tak ważny dla sukcesu terapeutycznego jest dostęp do nowoczesnych terapii diabetologicznych. Musimy pamiętać, że dla wielu chorych liczy się każdy rok życia!

Jerzy Magiera, twórca portalu mojacukrzyca.org:

Na cukrzycę choruje coraz więcej osób, a statystyki dotyczące śmiertelności z powodu powikłań związanych z chorobą są zatrważające. Osoby chore na cukrzycę, które doznały powikłań kardiologicznych,  przeszły np. zawał serca lub udar mózgu mogą żyć nawet o 12 lat krócej.  Dlatego stawiamy na edukację. „Deklaracja 12 zasad w walce o dłuższe życie z cukrzycą”  powstała, aby zwrócić uwagę społeczeństwa na profilaktykę, właściwą kontrolę cukrzycy i zapobieganie jej najgroźniejszym powikłaniom. Jesteśmy tu dziś, by pokazać, że można i warto walczyć o dłuższe życie z cukrzycą.

Adrianna Palka, lekkoatletka i trenerka:

Aktywność fizyczna to klucz do zdrowszego i szczęśliwszego ja. Stawką jest nasze zdrowsze i dłuższe życie, dlatego stawiam na regularne treningi i zdrowy styl życia jako całość. Ważne jest, aby zrezygnować z palenia papierosów, ograniczyć spożycie alkoholu oraz starać się ograniczyć stres. Bez tego wyniki zaplanowanej terapii mogą nie przynieść efektu. Zdrowy styl życia może bardzo pomóc uniknąć cukrzycy i jej poważnych konsekwencji”

Krzysztof Wieszczek, aktor:

Żyję aktywnie i czuję, że czas płynie bardzo szybko. Zdecydowałem się poprzeć akcję pacjentów, gdy usłyszałem najnowsze statystyki mówiące o tym, że chorzy na cukrzycę mogą żyć nawet o 12 lat krócej. A w życiu liczy się przecież każda chwila. Dlatego popieram „Deklarację 12 zasad w walce o dłuższe życie z cukrzycą” i biorę udział w biegu, który ma to przesłanie zaznaczyć. Mam nadzieję, że dzięki kampaniom takim jak „Dłuższe życie z cukrzycą” więcej osób dowie się jak zapobiegać i skutecznie pokonywać cukrzycę.

Maciej Dowbor, dziennikarz i triathlonista:

Niedawno zrobiłem badania zdrowotne. Zadzwonił do mnie lekarz i powiedział, że od niepamiętnych czasów nie miał tak dobrych wyników u pacjentów. Zapytał wprost – jak to zrobiłem. Z wieku metabolicznego wynikało, że miałem 18 lat. Według mnie najważniejsze jest to, co dzieje się w głowie – że rzeczy niemożliwe wydają się takimi tylko na poziomie własnych, wewnętrznych oporów. W moim przypadku triathlon sprawił, że zacząłem wierzyć w siebie. Możemy robić rzeczy i pokonywać te bariery, które sprawiały, że jeszcze kilkanaście lat temu nie wyobrazilibyśmy sobie nas samych w takiej sytuacji, o których nie śniliśmy.  Właśnie dlatego wspieram akcję chorych z cukrzycą i kibicuję wszystkim tym, którzy, pomimo swojej choroby, starają się kierować 12 zasadami w walce o dłuższe życie z cukrzycą.

Powiązane artykuły
LEKARZWszechstronny lekarz

Objawy SM są we krwi na wiele lat przed wystąpieniem objawów

– Wyobraźmy sobie, że moglibyśmy zdiagnozować stwardnienie rozsiane, zanim niektórzy pacjenci dotrą do kliniki – powiedział dr Stephen Hauser, dyrektor Uniwersytetu Kalifornijskiego…
Wszechstronny lekarzLEKARZ

Niedobór kwaśnej lipazy lizosomalnej (LAL)

To choroba rzadka o postępującym charakterze, która może prowadzić do istotnych problemów zdrowotnych, a nieleczona skończyć się zgonem jeszcze przed 6. miesiącem…
LEKARZWszechstronny lekarz

Ultrarzadka choroba Fabry’ego

Choroba Fabry’ego uszkadza mózg i serce. Niespecyficzność objawów sprawia, że pacjenci czekają na diagnozę nawet kilkanaście lat. Symptomami są m.in. przeszywający ból…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter