NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Innowacje

UCK WUM: unikane operacje wewnątrzmaciczne

29 i 30 listopada br. w Klinice Położnictwa, Perinatologii i Ginekologii Wydziału Nauk o Zdrowiu WUM w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym ul. Żwirki i Wigury 63a, przeprowadzono dwie unikane w skali kraju operacje wewnątrzmaciczne u pacjentek w 27 tygodniu ciąży z ciężką postacią wrodzonej przepukliny przeponowej u płodów.

– Jest to wada występująca z częstością 1:4000 ciąż i wiąże się z bardzo poważnym rokowaniem dla noworodka. Zabieg FETO (Fetoscopic EndoTracheal Occlusion) polega na fetoskopowym założeniu miniaturowego balonu do tchawicy płodu, co w istotny sposób zwiększa szanse na prawidłowy rozwój jego płuc. W najcięższych postaciach przepuklin przeponowych FETO stanowi jedyną szansę dla dziecka, co zostało udowodnione w badaniu z randomizacją opublikowanym w New England Journal of Medicine w lipcu br. Balony zostaną usunięte w 34 tygodniu ciąży, również techniką fetoskopową – mówi prof. Piotr Węgrzyn, kierownik kliniki.

Operację przeprowadził zespół w składzie: dr hab. Przemysław Kosiński i prof. Piotr Węgrzyn, pod dwóch miesiącach intensywnych przygotowań, dzięki współpracy zespołu anestezjologicznego pod kierunkiem dr Ewy Gęszki oraz pielęgniarek instrumentacyjnych oraz anestezjologicznych pod kierunkiem mgr Anny Jaguś.

Po porodzie dzieci będą operowane przez bardzo doświadczony w tym zakresie Zespół Kliniki Chirurgii Dziecięcej, Urologii Dziecięcej i Pediatrii w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym pod kierunkiem prof. Andrzeja Kamińskiego.

Klinika Położnictwa, Perinatologii i Ginekologii, kierowana przez prof. Piotra Węgrzyna, jest obecnie jedynym miejscem w Polsce, gdzie wykonywane są wewnątrzmaciczne operacje wrodzonej przepukliny przeponowej u płodu i jednym z niewielu na świecie oferujących kompleksową opiekę, zarówno przed, jak i pourodzeniową w przypadku tej wady. Przy Klinice działa także Poradnia Wad Płodu, gdzie konsultowane są pacjentki spodziewające się porodu dzieci z najcięższymi wadami wrodzonymi.

Po operacjach zarówno pacjentki jak i ich dzieci czują się dobrze.

Powiązane artykuły
InnowacjeLEKARZ

Mikroorganizmy wytworzyły materiał, który sam się wybarwia

Obecnie materiały wykonane z szybko rosnących, przyjaznych dla środowiska bakterii to atrakcyjna alternatywa dla zamienników skóry lub sztucznego plastiku. Kolorowanie lub dodawanie…
LEKARZInnowacje

Można manipulować pamięcią motoryczną rdzenia kręgowego

Badacze z Japonii wykazali, że rdzenie kręgowe, które kojarzyły pozycję kończyny z nieprzyjemnym doświadczeniem, już po 10 minutach nauczyły się zmieniać pozycję…
LEKARZInnowacje

Węch a sygnały z innych zmysłów

Szwedzcy naukowcy przetestowali hipotezę, że zmysł węchu może być w dużym stopniu zależny od niewęchowych wskazówek predykcyjnych i obejmować różne cechy przetwarzania…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *