NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Wszechstronny lekarz

Umieralność z powodu chorób układu krążenia wciąż wysoka

W czerwcu w kilku regionach w kraju odbędą się spotkania edukacyjne dla pacjentów kardiologicznych i ich bliskich, a na wrzesień zaplanowano wspólną debatę pacjentów i ekspertów nad „Dekalogiem dla kardiologii” zawierającym rekomendacje działań systemowych i interwencyjnych w celu poprawienia sytuacji w obszarze chorób sercowo-naczyniowych.

Pomimo poprawy sytuacji epidemiologicznej współczynniki umieralności z powodu chorób układu krążenia są w Polsce niestety w dalszym ciągu bardzo wysokie. Wciąż brakuje skutecznych systemowych działań w obszarze profilaktyki  i edukacji społecznej oraz dostępu do nowoczesnych terapii, które skutecznie wsparłyby walkę z tą chorobą, a obecna diagnostyka i leczenie niewydolności serca, zdaniem ekspertów, są niedofinansowane w stosunku do faktycznych kosztów – mówi Beata Ambroziewicz, prezes zarządu Polskiej Unii Organizacji Pacjentów „Obywatele dla Zdrowia”.

Osoby, które żyjąc z uszkodzonym mięśniem sercowym, cierpią często na duszności (problemy z oddychaniem – początkowo w czasie wysiłku, potem również w spoczynku), skarżą się na obrzęki wokół kostek, przewlekłe zmęczenie, kaszel, nudności, ponadto przybierają na wadze z powodu gromadzenia się płynów w organizmie. Nietrudno zauważyć, że dolegliwości te mają ogromny wpływ na obniżenie jakości życia osób chorych. Niewydolność serca w istotnym stopniu wpływa także na codzienny byt chorych i ich rodzin. Pacjenci czują się często izolowani społecznie, popadają w depresje, bywa, że nie mają możliwości podjęcia czy kontynuacji pracy. Niezbędne jest podjęcie rozwiązań systemowych oraz interwencyjnych, które w szybkim czasie przyniosą realne korzyści pacjentom” – zaznacza Agnieszka Wołczenko, wiceprezes ogólnokrajowego Stowarzyszenia „EkoSerce”.

Niewydolność serca to choroba, która ze względu na skalę zachorowań oraz prognozy na przyszłość wymaga zaangażowania całego środowiska. Liczymy, że działania Koalicji przyczynią się do wzrostu świadomości i wiedzy pacjentów, a także staną się elementem ogólnopolskiej debaty zmierzającej do wdrożenia rozwiązań, mających na celu zmniejszenie liczby przedwczesnych zgonów z powodu niewydolności serca. Opracowany wspólnie „Dekalog dla kardiologii” będzie podstawą do prowadzenia dalszego dialogu i działań zwierzających do poprawy sytuacji pacjentów kardiologicznych.

Polskie standardy leczenia niewydolności serca odbiegają od rekomendacji Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Mamy do czynienia z ograniczonym dostępem do innowacyjnych terapii lekowych, niewystarczającym dawkowaniem leków, liczbą wykonywanych procedur wysokospecjalistycznych, czy też długim okresem oczekiwania na wizytę u specjalisty, gdzie dodatkowo lekarz internista czy lekarz pierwszego kontaktu nie ma dostępu do odpowiednich narzędzi diagnostycznych.

Wpływ na skuteczność leczenia ma także odpowiednia świadomość pacjentów i ich edukacja, która w Polsce w sposób widoczny jest niewystarczająca, a więc utrudnia właściwe i skuteczne leczenie. Koalicja poprzez regionalne działania edukacyjne, chce zwiększyć świadomości na temat chorób kardiologicznych w Polsce wśród pacjentów i decydentów oraz podnieść poziom wiedzy społecznej na temat profilaktyki w zakresie niewydolności serca – podkreśla Beata Ambroziewicz.

Koalicja zaprosiła do współpracy ekspertów z Sekcji Niewydolności Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, chcąc wspólnie propagować aktualne informacje na temat możliwości leczenia niewydolności serca oraz budować świadomości wokół tej choroby wśród Polaków.

Powiązane artykuły
Wszechstronny lekarzLEKARZ

Niedobór kwaśnej lipazy lizosomalnej (LAL)

To choroba rzadka o postępującym charakterze, która może prowadzić do istotnych problemów zdrowotnych, a nieleczona skończyć się zgonem jeszcze przed 6. miesiącem…
LEKARZWszechstronny lekarz

Ultrarzadka choroba Fabry’ego

Choroba Fabry’ego uszkadza mózg i serce. Niespecyficzność objawów sprawia, że pacjenci czekają na diagnozę nawet kilkanaście lat. Symptomami są m.in. przeszywający ból…
LEKARZWszechstronny lekarz

20 marca to Międzynarodowy Dzień Szczęścia ONZ

Wyborcy Partii Demokratycznej i prezydenta USA Joe Bidena są szczęśliwsi niż wyborcy Partii Republikańskiej i byłego prezydenta USA Donalda Trumpa – tak…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter