NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

LEKARZSystem

W ciągu najbliższych 30 lat rak pochłonie biliony dolarów

Według analizy 29 nowotworów w 204 krajach, w latach 2020-2050 całkowity koszt raka dla światowej gospodarki osiągnie 25,2 biliona dolarów międzynarodowych. Z tego pięć rodzajów raka będzie odpowiedzialnych za mniej więcej połowę kosztów.
Jak wynika z badania, którego wyniki niedawno opublikowano w czasopiśmie JAMA Oncology, najwięcej wydatków pochłonie rak tchawicy, oskrzeli i płuc, a następnie rak okrężnicy i odbytnicy, rak piersi, rak wątroby i białaczka. Nowotwory te w ciągu najbliższych 30 lat pochłoną łącznie około 12 bilionów dolarów międzynarodowych (to sztuczna waluta używana w analizach ekonomicznych i porównaniach między krajami).

Źródło: nature.com

Osoby spoza społeczności onkologicznej mogą być zaskoczone rozmiarem ekonomicznych kosztów tej choroby – zauważa André Ilbawi ze Światowej Organizacji Zdrowia w Genewie (Szwajcaria). Aby uzyskać pełniejszy obraz, Simiao Chen, ekonomistka zdrowia w Heidelberg Institute of Global Health (Niemcy), wraz ze współpracownikami zebrała dane ekonomiczne i zdrowotne z całego świata. Następnie zespół przeanalizował je i stworzył model przyszłego szacunkowego kosztu, dzieląc otrzymane dane na kraje i typy nowotworu. Oprócz bezpośrednich kosztów leczenia, na gospodarkę wpływają także same diagnozy, ponieważ chorzy rezygnują z pracy, a także wydają na leczenie oszczędności. Oszacowano, że bez dalszych inwestycji w badania i profilaktykę nowotwory w ciągu najbliższych 30 lat będą kosztować światową gospodarkę łącznie 25,2 bln dolarów, pochłaniając znaczące środki na opiekę zdrowotną, utraconą siłę roboczą i konsumowanie oszczędności.
Chociaż trzy czwarte zgonów spowodowanych rakiem ma miejsce w krajach o niskich i średnich dochodach, analiza wykazała, że ponad połowa globalnych kosztów raka przypada na kraje o dochodach wysokich, przy czym największe obciążenia ponoszą Stany Zjednoczone i Chiny. Jest to spowodowane wielkością populacji, ale także wysokimi kosztami opieki zdrowotnej w USA.
Badanie wykazało również, że koszt generowany przez niektóre nowotwory różnił się na całym świecie. Rak piersi i szyjki macicy będzie miał największy wpływ na gospodarkę w Afryce Subsaharyjskiej, podczas gdy kraje zamożne poniosą największe koszty w związku z zachorowaniami na nowotwory dotykające głównie starzejące się populacje, takie jak np. rak płuc.
Wyniki badań mogą okazać się bardzo przydatne dla decydentów, gdyż mogą ułatwić identyfikację nowotworów, które należy uwzględnić w polityce. Być może skłonią rządy do inwestowania w badania nad rakiem i zapobieganie nowotworom. – Zwalczanie raka jest kosztowne. Ale koszt zaniechania walki z rakiem jest jeszcze wyższy – podkreśliła Simiao Chen.
Źródło: nature.com

Powiązane artykuły
LEKARZInnowacje

Węch a sygnały z innych zmysłów

Szwedzcy naukowcy przetestowali hipotezę, że zmysł węchu może być w dużym stopniu zależny od niewęchowych wskazówek predykcyjnych i obejmować różne cechy przetwarzania…
LEKARZWszechstronny lekarz

Ultrarzadka choroba Fabry’ego

Choroba Fabry’ego uszkadza mózg i serce. Niespecyficzność objawów sprawia, że pacjenci czekają na diagnozę nawet kilkanaście lat. Symptomami są m.in. przeszywający ból…
LEKARZSystem

Optometrysta od 26 marca zawodem medycznym

To dobra wiadomość przede wszystkim dla pacjentów, dla których uregulowane prawnie wymagania wobec optometrystów oznaczają większe bezpieczeństwo i pewność, że trafią na…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *