Według analizy 29 nowotworów w 204 krajach, w latach 2020-2050 całkowity koszt raka dla światowej gospodarki osiągnie 25,2 biliona dolarów międzynarodowych. Z tego pięć rodzajów raka będzie odpowiedzialnych za mniej więcej połowę kosztów.
Jak wynika z badania, którego wyniki niedawno opublikowano w czasopiśmie JAMA Oncology, najwięcej wydatków pochłonie rak tchawicy, oskrzeli i płuc, a następnie rak okrężnicy i odbytnicy, rak piersi, rak wątroby i białaczka. Nowotwory te w ciągu najbliższych 30 lat pochłoną łącznie około 12 bilionów dolarów międzynarodowych (to sztuczna waluta używana w analizach ekonomicznych i porównaniach między krajami).
– Osoby spoza społeczności onkologicznej mogą być zaskoczone rozmiarem ekonomicznych kosztów tej choroby – zauważa André Ilbawi ze Światowej Organizacji Zdrowia w Genewie (Szwajcaria). Aby uzyskać pełniejszy obraz, Simiao Chen, ekonomistka zdrowia w Heidelberg Institute of Global Health (Niemcy), wraz ze współpracownikami zebrała dane ekonomiczne i zdrowotne z całego świata. Następnie zespół przeanalizował je i stworzył model przyszłego szacunkowego kosztu, dzieląc otrzymane dane na kraje i typy nowotworu. Oprócz bezpośrednich kosztów leczenia, na gospodarkę wpływają także same diagnozy, ponieważ chorzy rezygnują z pracy, a także wydają na leczenie oszczędności. Oszacowano, że bez dalszych inwestycji w badania i profilaktykę nowotwory w ciągu najbliższych 30 lat będą kosztować światową gospodarkę łącznie 25,2 bln dolarów, pochłaniając znaczące środki na opiekę zdrowotną, utraconą siłę roboczą i konsumowanie oszczędności.
Chociaż trzy czwarte zgonów spowodowanych rakiem ma miejsce w krajach o niskich i średnich dochodach, analiza wykazała, że ponad połowa globalnych kosztów raka przypada na kraje o dochodach wysokich, przy czym największe obciążenia ponoszą Stany Zjednoczone i Chiny. Jest to spowodowane wielkością populacji, ale także wysokimi kosztami opieki zdrowotnej w USA.
Badanie wykazało również, że koszt generowany przez niektóre nowotwory różnił się na całym świecie. Rak piersi i szyjki macicy będzie miał największy wpływ na gospodarkę w Afryce Subsaharyjskiej, podczas gdy kraje zamożne poniosą największe koszty w związku z zachorowaniami na nowotwory dotykające głównie starzejące się populacje, takie jak np. rak płuc.
Wyniki badań mogą okazać się bardzo przydatne dla decydentów, gdyż mogą ułatwić identyfikację nowotworów, które należy uwzględnić w polityce. Być może skłonią rządy do inwestowania w badania nad rakiem i zapobieganie nowotworom. – Zwalczanie raka jest kosztowne. Ale koszt zaniechania walki z rakiem jest jeszcze wyższy – podkreśliła Simiao Chen.
Źródło: nature.com