NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

AktualnościCo? Gdzie? Kiedy?Wszechstronny lekarz

W Jarocinie leczą bez bólu

Szpital Powiatowy w Jarocinie zdobył certyfikat „Szpital bez bólu” i będzie się nim mógł posługiwać przez najbliższe trzy lata.

Program walki z bólem u pacjentów jest organizowany przez Polskie Towarzystwo Badania Bólu wspólnie z Polskim Towarzystwem Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Towarzystwem Chirurgów Polskich, Polskim Towarzystwem Ginekologicznym oraz Polskim Towarzystwem Ortopedycznym i Traumatologicznym. I właśnie te organizacje zaświadczyły, że placówka spełnia wymagane kryteria PTBB.

Polskie Towarzystwo Badania Bólu przyznaje certyfikaty tym szpitalom, które spełniają odpowiednie wymogi dotyczące wprowadzenia na oddziałach zabiegowych procedury bólu pooperacyjnego.

Do programu może zgłosić się cały szpital lub pojedyncze oddziały. Nasza placówka  wytypowała oddziały zabiegowe  z zakresu bólu pooperacyjnego. W tej sytuacji niezbędne okazały się specjalistyczne szkolenia,  dlatego też 37 lekarzy i 72 pielęgniarki   przez trzy miesiące szkolili się pod kątem monitorowania i leczenia tzw. bólu ostrego. Te  zakończyły się egzaminem, który zdała cała załoga. Efektem tego jest właśnie  certyfikat, który jest potwierdzeniem wprowadzenia w lecznicy najwyższych standardów uśmierzania bólu pooperacyjnego. – tłumaczy Leszek Mazurek, prezes szpitala.

Głównym założeniem  programu „Szpital bez bólu” jest podniesienie jakości uśmierzania bólu pooperacyjnego w polskich szpitalach. Z danych wynika, że u ponad połowy pacjentów ból pooperacyjny jest niewłaściwie niwelowany. W praktyce często oznacza to, że chory zbyt późno dostaje leki, które i tak w efekcie końcowym nie zawsze chronią go przed cierpieniem.

Szpital  będzie mógł się posługiwać uzyskanym certyfikatem do 2021 roku, jednak po   tym okresie może ubiegać się o jego przedłużenie. Ponadto w marcu 2018 roku będziemy się starać  o certyfikat „bólu przewlekłego”. – dodaje prezes.

Teraz ból u pacjentów  będzie określany w dziesięciostopniowej skali, a jego eliminowanie rozpocznie się tuż po zabiegach i będzie stopniowane w zależności od jego natężenia. Pozwoli to na bezpieczniejsze zarządzanie medykamentami w placówce, jak i wprowadzi spore oszczędności w gospodarowaniu lekami.

 

Powiązane artykuły
LEKARZAktualnościCo? Gdzie? Kiedy?PACJENT

Prof. Henryk Skarżyński odznaczony Orderem Orła Białego

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, podczas uroczystości zorganizowanej w Belwederze wręczył odznaczenia państwowe osobom zasłużonym w służbie…
PACJENTAktualności

Zmiana czasu na zimowy już w ten weekend. Czy to zdrowe?

W ostatni weekend października nastąpi zmiana czasu z letniego na zimowy, co oznacza, że zegarki zostaną cofnięte o godzinę. Jak wpływa to…
PACJENTAktualności

Jesteś z Wielkopolski? Możesz sprawdzić, czy jesteś HER2-low

Poznański portal zwrotnikraka.pl, największa baza wiedzy o nowotworach w Polsce, zaprasza pacjentki zmagające się z rakiem piersi oraz ich bliskich na spotkanie…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter