NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Co? Gdzie? Kiedy?

Wałbrzyski oddział udarowy wśród najlepszych w Europie

Oddział Udarowy Specjalistycznego Szpitala im. dra Alfreda Sokołowskiego w Wałbrzychu otrzymał Diamentowy Certyfikat przyznawany przez Angels Initiative, najważniejszą europejską organizację leczenia udarów mózgu.  5 maja nagrodę odebrała na gali w Lyonie doktor Patrycja Marciniak. Wałbrzyski oddział został nagrodzony za najwyższą jakość opieki, co jest możliwe dzięki doskonale funkcjonującemu, zgranemu zespołowi, a także wzorowej współpracy z innymi jednostkami szpitala.

Edukacja i wsparcie

Organizacja Angels Initiative powstała, aby podnosić świadomość społeczną dotyczącą udaru mózgu i uczyć odpowiedniego reagowania w sytuacji, gdy u pacjenta występują objawy świadczące o uszkodzeniu centralnego układu nerwowego. Działalność stowarzyszenia obejmuje nie tylko edukowanie społeczeństwa, ale również wsparcie dla pracowników opieki zdrowotnej. W tym środowisku organizacja skupia się na promowaniu najlepszych standardów leczenia i utrzymywaniu jego najwyższej jakości. Jednym ze sposobów osiągnięcia tego celu jest przyznawanie nagród ESO Angels Award.

– Zależy nam, aby w każdym kraju i regionie pacjent z udarem mózgu jak najszybciej otrzymał pomoc i opiekę – mówi Katarzyna Putyło, konsultant z Angels Initiative. – Tym bardziej, że czas jest w tym przypadku niezwykle istotny. Jako organizacja działamy w dwóch zakresach. W krajach, gdzie nie ma odpowiedniej liczby oddziałów udarowych, pomagamy je tworzyć, zapewniając specjalistów i odpowiedni sprzęt. A tam, gdzie oddziały istnieją, między innymi w Polsce, skupiamy się na poprawie jakości leczenia i utrzymaniu jego wysokiego poziomu.

Nagroda za całokształt działań

Aby otrzymać nagrodę w jednym z trzech statusów (złoty, platynowy lub diamentowy) szpital musi spełnić określone kryteria. Liczy się przede wszystkim czas, w którym pacjent otrzymał leczenie przyczynowe, ale też dopasowanie dalszej terapii do konkretnego przypadku, wykonanie odpowiedniej diagnostyki oraz przebieg dalszego leczenia w konkretnym oddziale udarowym. Jednak nagrody nie są przyznawane tylko za opiekę medyczną nad pacjentem w ostrej fazie udaru, równie istotne są inne działania prowadzone na oddziale takie jak diagnostyka, opieka pielęgniarska i jej jakość czy fizjoterapia. Personel musi również włożyć konkretną pracę, żeby się danymi podzielić. Ich wprowadzanie do rejestru jest czasochłonne, ale należy podkreślić, że wszystkie dane są w pełni bezpieczne.

– Pierwszy Diament zdobyliśmy w pierwszym kwartale 2020 roku – mówi ordynator Oddziału Neurologicznego, doktor Katarzyna Krawczyk-Rojek. – Na Dolnym Śląsku jesteśmy jedynym oddziałem, który bierze udział w tej certyfikacji. W skali całej Polski, gdzie działa ponad 200 oddziałów udarowych, osiągnięta przez nas jakość i standardy klasyfikują nas w pierwszej piątce. To pokazuje skalę naszego sukcesu.

Od 2020 roku wałbrzyski Oddział Udarowy otrzymał już 4 platynowe statusy i 5 diamentowych.

Nagrodzony zespół

– Warto podkreślić, że ta nagroda przyznawana jest za pracę całego zespołu – mówi doktor Patrycja Marciniak. – To suma pracy lekarzy, pielęgniarek, logopedów, fizjoterapeutów działających w zgranym zespole. Niezwykle istotna jest też współpraca z innymi oddziałami: pogotowiem ratunkowym, SOR-em, pracownią tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego.

Oddział Neurologiczny wałbrzyskiego szpitala, w którego ramach działa Oddział Udarowy, posiada 35 łóżek. Personel tworzy 5 lekarzy specjalistów, 2 lekarzy rezydentów, 18 pielęgniarek zmianowych, 5 pielęgniarek jednozmianowych i stażyści.

– Cały czas powiększamy i odmładzamy zespół, bo pracy u nas nie brakuje – mówi oddziałowa Danuta Jurczewska. – Ale mamy świadomość, że działamy sprawnie i skutecznie. Miernikiem tego sukcesu są pacjenci, którzy przyjeżdżają do szpitala w tzw. oknie terapeutycznym, czyli czasie, w którym wdrożenie leczenia daje najlepsze rezultaty.  Dzięki temu wielu z nich ma szanse na normalne życie bez niepełnosprawności.

Liczy się czas

Szybkość to kluczowa kwestia, decydująca o wzorowym funkcjonowaniu Oddziału Udarowego w Wałbrzychu. Działanie zaczyna się już w momencie, kiedy pacjent jedzie karetką. Ratownicy dzwonią na SOR i podają dane pacjenta, które są sprawdzane, a następnie wypisywane jest skierowanie i rejestruje się chorego. Tak funkcjonuje tzw. system prenotyfikacji. Statystycznie, jeśli nie ma odchyleń, od momentu, gdy pacjent przekroczy próg szpitala do rozpoczęcia leczenia mija ok. 25-30 minut.

– Taka nagroda to prestiż – mówi dr Katarzyna Krawczyk-Rojek. – I potwierdzenie faktu, że nie odbiegamy w skuteczności leczenia udaru mózgu od dużych ośrodków akademickich. Certyfikaty otrzymywaliśmy także w okresie pandemii, mimo iż wtedy wszystkie procedury trwały o wiele dłużej.

– Dzięki koniecznemu do uzyskania wyróżnienia raportowaniu szczegółów leczenia, mamy pełny wgląd w to, co dzieje się na oddziale – stwierdza dr Patrycja Marciniak. – Daje nam to motywację do zmian, dzięki czemu wciąż usprawniamy pracę naszego oddziału.

– Przyznana nagroda jest potwierdzeniem tego, że świadczenia udzielane przez wałbrzyski Oddział Neurologiczny z Oddziałem Udarowym są na wysokim poziomie – podsumowuje Mariusz Misiuna, dyrektor Specjalistycznego Szpitala im. dra Alfreda Sokołowskiego w Wałbrzychu. – Niewątpliwie jest to zasługa sprawnego i zgranego zespołu, który z niesamowitym zaangażowaniem realizuje swoje zadania.

Powiązane artykuły
Co? Gdzie? Kiedy?Aktualności

Zapraszamy na 4. konferencję z cyklu „Nauka dla Społeczeństwa”

25 maja o godz. 18.00 odbyła się 4. konferencja z cyklu „Nauka dla Społeczeństwa”.Tym razem specjaliści ze Światowego Centrum Słuchu przedstawili, jak…
Co? Gdzie? Kiedy?Aktualności

Medal honorowy dla prof. Henryka Skarżyńskiego

Podczas trwających od kilku dni obchodów 80. rocznicy wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim prof. Henryk Skarżyński został odznaczony medalem honorowym „Powstanie w…
Co? Gdzie? Kiedy?Aktualności

Osobowości i Sukcesy Roku 2023

W poniedziałek 24 kwietnia w Warszawie odbyła się uroczysta gala „Osobowości i Sukcesy”. Wśród głównych nagrodzonych znalazł się prof. Henryk Skarżyński, dyrektor…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *