NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

LEKARZInnowacje

Ważne odkrycie dla chorych na Parkinsona

W wielu chorobach neurodegeneracyjnych jest tak, że „nieprawidłowe” białka stopniowo agregują i rozprzestrzeniają się w mózgu. Ale co jest pierwsze: agregacja czy propagacja? Zbadali to naukowcy z Japonii i podzielili nowymi spostrzeżeniami na temat mechanizmu związanego z chorobą Parkinsona.

Badacze z Tokyo Medical and Dental University (Japonia) odkryli, że białko odpowiedzialne za chorobę Parkinsona – α-synukleina – może rozprzestrzeniać się w układzie limfatycznym mózgu, jeszcze zanim ulegnie agregacji. Wyniki badania ukazały się w czasopiśmie „Cell Reports”.

Chociaż funkcja α-synukleiny nie jest w pełni poznana, wiadomo, że uczestniczy ona w neurotransmisji. Jednakże w niektórych chorobach neurodegeneracyjnych, w tym w chorobie Parkinsona, α-synukleina zmienia swój kształt i tworzy patologiczne zlepki.

Większość przeprowadzonych dotychczas eksperymentów wykorzystywała jedynie fibryle, czyli grudki powstałe w wyniku agregacji monomerycznej α-synukleiny. Włókienka te są przenoszone z neuronów na neurony, ale nie jest jasne, czy również monomery działają w taki sam sposób – wyjaśnia dr Kyota Fujita, autorka badania.

Aby dokładniej zbadać, w jaki sposób monomery i włókienka α-synukleiny poruszają się w mózgu, naukowcy wstrzyknęli do kory oczodołowej myszy niewielkie ilości cząstek, dzięki którym wytworzyła się fluorescencyjna monomeryczna zmutowana α-synukleina. Dwanaście miesięcy później wykryto sygnały w innych obszarach mózgu niż obszar wstrzyknięcia, mimo że sygnał fluorescencyjny był w nim wówczas niższy. Co ciekawe, fluorescencyjną α-synukleinę wykryto w odległych regionach dwa tygodnie po wstrzyknięciu, co sugeruje wczesne rozprzestrzenianie się zmutowanej α-synukleiny w mózgu. Ale w jaki sposób α-synukleina się rozprzestrzeniała? Zespół śledził fluorescencyjną α-synukleinę i odkrył ją w układzie glimfatycznym, czyli układzie limfatycznym mózgu.

Przypomnijmy – układ glimfatyczny bierze udział w odprowadzaniu i odnawianiu płynu z mózgu oraz eliminowaniu toksyn, ale może również rozprowadzać substancje toksyczne w mózgu. Zespół zaobserwował obecność fluorescencyjnej α-synukleiny także w macierzy otaczającej neurony i w cytozolu neuronów. Odkrycie to może sugerować, że fluorescencyjna α-synukleina była wychwytywana przez macierz pozakomórkową, a następnie przez neurony.

Naukowcy zbadali także stan agregacji α-synukleiny w odległych obszarach mózgu. – Włókna α-synukleiny powstały po namnożeniu monomerów – wyjaśnia prof. Hitoshi Okazawa, kierownik grupy badawczej. – W szczególności zaobserwowaliśmy monomer α-synukleiny w układzie glimfatycznym i odległych obszarach już po dwóch tygodniach od wstrzyknięcia, podczas gdy włókienka α-synukleiny znaleźliśmy 12 miesięcy po wstrzyknięciu – zauważa.

Badanie to pokazuje, że monomeryczna α-synukleina rozprzestrzenia się w układzie glimfatycznym w inny sposób niż przez włókienka. Być może skupienie się na monomerze α-synukleiny i układzie limfatycznym w przyszłości ograniczy postęp choroby Parkinsona.

Artykuł „Mutant α-synuclein propagates via the lymphatic system of the brain in the monomeric state” można znaleźć tutaj: „Cell Reports”.

Źródło: eurekalert.org
Foto: Department of Neuropathology, TMDU

Powiązane artykuły
LEKARZInnowacje

Węch a sygnały z innych zmysłów

Szwedzcy naukowcy przetestowali hipotezę, że zmysł węchu może być w dużym stopniu zależny od niewęchowych wskazówek predykcyjnych i obejmować różne cechy przetwarzania…
LEKARZWszechstronny lekarz

Ultrarzadka choroba Fabry’ego

Choroba Fabry’ego uszkadza mózg i serce. Niespecyficzność objawów sprawia, że pacjenci czekają na diagnozę nawet kilkanaście lat. Symptomami są m.in. przeszywający ból…
LEKARZSystem

Optometrysta od 26 marca zawodem medycznym

To dobra wiadomość przede wszystkim dla pacjentów, dla których uregulowane prawnie wymagania wobec optometrystów oznaczają większe bezpieczeństwo i pewność, że trafią na…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *