W Polsce astmę ma blisko 4 miliony osób, jednak ponad połowa z nich nie wie o swojej chorobie. W maju ruszyła ogólnopolska kampania edukacyjna na temat tej choroby.
Szacuje się, że najcięższa postać astmy dotyka ok. 10 proc. pacjentów. Pomimo że dotyczy niewielkiej grupy osób, to obarczona jest najpoważniejszymi powikłaniami i najgorszym rokowaniem. Z powodu astmy ciężkiej prawie co drugi pacjent przynajmniej raz w roku trafia do szpitala.
Ataki duszności, brak możliwości swobodnego oddychania, a także uczucie lęku czy depresja – tak wygląda codzienność osób cierpiących na astmę ciężką. Ze względu na objawy i charakter choroby, która atakuje z zaskoczenia, pacjenci mają nieustanne poczucie zagrożenia.
W maju ruszyła ogólnopolska kampania edukacyjna „Dotleń się wiedzą”, której celem jest poszerzenie wiedzy Polaków na temat astmy ciężkiej. Inicjatywę wspiera Polska Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP. Akcję zainaugurował Piknik Naukowy w Warszawie, w którym uczestniczyło 4 tys. osób, z czego prawie 600 skorzystało z interaktywnej instalacji, pozwalającej porównać w jaki sposób oddech astmatyka różni się od osoby zdrowej. Elementem kamanii jest strona internetowa www.dotlensiewiedza.pl oraz gra viralowa, która uświadamia, iż oddychanie – czynność, która jest naturalna i na co dzień jej nie zauważamy – dla pacjentów z astmą ciężką stanowi duży problem i wyzwanie.