NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Kongres

Wpływ czynników środowiskowych na rozwój zespołów otępiennych

Choroba Alzheimera, która jest najczęściej rozpoznawaną przyczyną otępienia, jest także najczęściej występującą chorobą cywilizacyjną we współczesnym świecie.

Tekst: prof. Maria Barcikowska

Liczba osób z chorobą Alzheimera rośnie wraz z wiekiem – zjawisko to jeszcze wyraźniej dotyczy krajów o niskim poziomie edukacji zdrowotnej. Choroba Alzheimera jest spowodowana odkładaniem się w mózgu białek o patologicznej strukturze, które są toksyczne dla neuronów, powodując ich obumieranie.

Do niedawna uważano, że białka te to tylko beta-amyloid i białko tau. Teraz wiemy, że stanowią one ważną, ale nie jedyną przyczynę otępienia. Wiemy też, że to zjawisko jest związane z wieloma czynnikami, które współwystępują w skomplikowanym procesie patogenezy choroby Alzheimera. Najistotniejsze w tej grupie są przewlekłe procesy zapalne i miażdżyca.

Oba te procesy narastają wraz z zanieczyszczeniem środowiska, niewłaściwą dietą, brakiem ruchu – jest to wyzwanie cywilizacyjne. Walka z tymi procesami wydaje się łatwiejsza, stanowiąc podstawę prewencji, niż znalezienie skutecznego leczenia przyczynowego.

Poza wymienionymi powyżej czynnikami ryzyka znane są inne czynniki, których zwalczanie także powinno stanowić podstawę prewencji. Te mniej znane, chociaż udowodnione czynniki, to: zaburzenia snu, deficyty słuchu i wzroku, niewielka liczba lat poświęcona edukacji, samotne życie, brak kontaktów towarzyskich. Wiele z nich można nazwać „czynnikami środowiskowymi”.

Foto: freepik.com

Link do nagrania: Środowisko a choroby neurologiczne

Powiązane artykuły
Kongres

Rekomendacja 6: Skuteczniejsza walka z sepsą

„Skuteczniejsza strategia walki z sepsą – szczepienia, szkolenia, rejestr”. Rekomendację 5. przedstawia dr Rafał Staszewski, kanclerz Uniwersytetu im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Rekomendujemy…
Kongres

Rekomendacja 5: Konieczne zmiany w organizacji i finansowaniu

„Konieczne zmiany w organizacji i finansowaniu sieci szpitali i medycznych instytutów badawczych”. Rekomendację 5. przedstawia Piotr Nowicki, dyrektor Instytutu Psychiatrii i Neurologii…
Kongres

Katarzyna Kacperczyk: Kongres to fantastyczna inicjatywa

– Serdecznie dziękuję, że mogłam być częścią tego przedsięwzięcia – powiedziała Katarzyna Kacperczyk, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, odbierając Nagrodę Specjalną 4….
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *