NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

AktualnościInnowacje

Wszczepienie nowoczesnego implantu słuchowego

W Światowym Centrum Słuchu w Kajetanach 27 lutego 2020 roku odbyła się pierwsza w Polsce operacja wszczepienia pionierskiego aktywnego implantu wykorzystującego kostne przewodnictwo dźwięku – BONEBRIDGE BCI 602. Zabieg rozpoczął nowy etap w leczeniu różnych wad słuchu, które występują w obrębie ucha zewnętrznego i środkowego.

Nowy implant daje możliwość poprawy słuchu w wielu przypadkach, w tym u pacjentów po różnych operacjach uszu przeprowadzonych wcześniej bez powodzenia. Największym zaletą implantu BCI 602 BONEBRIDGE jest przede wszystkim niewielki rozmiar urządzenia. Implant jest przeznaczony dla grupy pacjentów, u których z powodów anatomicznych (zbyt cienka kość, za mały wyrostek sutkowaty i inne wrodzone deformacje) nie było możliwe wszczepienie standardowego urządzenia.

– To kolejny milowy krok w polskiej otochirurgii. Cieszę się, że tę przełomową operację możemy wykonać w Światowym Centrum Słuchu. Tworząc Centrum chciałem, aby jego działalność kliniczna dawała wymierne korzyści polskim pacjentom, którzy mają dostęp – jako jedni z pierwszych w świecie do najnowszych, najbardziej zaawansowanych technologii medycznych. Zwiększa to nie tylko możliwości terapeutyczne o kilkadziesiąt procent, ale także upowszechniała współczesne światowe standardy medyczne. Pionierską operację wszczepienia – pierwszego na świecie aktywnego implantu przezskórnego na przewodnictwo kostne typu BONEBRIDGE – przeprowadziłem w Kajetanach w grudniu 2012 r. Już wtedy był to doskonały dowód na to, że w Światowym Centrum Słuchu nieustannie wdrażamy najnowsze rozwiązania innowacyjne w nauce, edukacji i działalności klinicznej – powiedział prof. Henryk Skarżyński.

System BONEBRIDGE BCI 602 wykorzystuje zjawisko przewodnictwa kostnego, które polega na przekazywaniu sygnału dźwiękowego przez kości czaszki bezpośrednio do ślimaka. Jest skutecznym rozwiązaniem dla osób z trwałym ubytkiem słuchu po różnego rodzaju operacjach ucha zewnętrznego i środkowego, z wadami rozwojowymi ucha zewnętrznego i środkowego, oraz u pacjentów z wrodzoną mikrocją (mała małżowina uszna) lub atrezją (brak przewodu słuchowego zewnętrznego). Jest to również znakomite rozwiązanie dla osób z głuchotą jednostronną. Zaawansowana technologia cyfrowa zastosowana w procesorze pozwala na dopasowanie go w taki sposób, by zapewnić użytkownikowi jak najlepsze rozumienie mowy oraz uzyskać możliwie naturalne brzmienie dźwięku w różnych sytuacjach akustycznych. Ze względu na swój niewielki rozmiar oraz dostępność w różnych kolorach jest rozwiązaniem niezwykle dyskretnym.

Nowy implant daje nowe możliwości leczenia i poprawy słyszenia w różnych grupach pacjentów. Jest przede wszystkim szansą dla pacjentów, u których mimo wyników audiometrycznych, kwalifikujących do wszczepienia implantu z powodów anatomicznych oraz wielkości implantu nie było możliwe zastosowanie urządzenia. Aktualnie dzięki zmniejszonej wielkości oraz zachowanej mocy urządzenia możliwe będzie leczenie tej grupy pacjentów.

Powiązane artykuły
LEKARZAktualnościCo? Gdzie? Kiedy?KongresPACJENT

Kongres „Zdrowie Polaków”: START 25 listopada!

Jak nauka wpływa na zdrowe życie, dobrostan społeczny i rozwój profilaktyki? „Nauka dla zdrowia społeczeństwa” – to hasło towarzyszące 6. Kongresowi „Zdrowie…
LEKARZAktualnościCo? Gdzie? Kiedy?PACJENT

Prof. Henryk Skarżyński odznaczony Orderem Orła Białego

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, podczas uroczystości zorganizowanej w Belwederze wręczył odznaczenia państwowe osobom zasłużonym w służbie…
PACJENTAktualności

Zmiana czasu na zimowy już w ten weekend. Czy to zdrowe?

W ostatni weekend października nastąpi zmiana czasu z letniego na zimowy, co oznacza, że zegarki zostaną cofnięte o godzinę. Jak wpływa to…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *