NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Wszechstronny lekarz

Wybuch gniewu groźny nawet do dwóch godzin po

Ryzyko zawału mięśnia sercowego, udaru mózgu lub innego incydentu naczyniowego jest największe w dwie godziny po wybuchu gniewu – donoszą naukowcy z Harvardu na łamach European Heart Journal.

Według Śląskiego Centrum Chorób Serca, w Polsce na zawał serca zapada rocznie ok. 100 tys. osób. fot. Flickr

Jeśli wybuchasz gniewem to wiedz, że dwie godziny później ryzyko wystąpienia udaru wrasta trzykrotnie, natomiast zawału serca aż pięciokrotnie. Według badaczy z Harvardu, dodatkowo na baczności powinny mieć się osoby, które przeszły wcześniej zawał serca, udar, czy też cierpią na współistniejącą cukrzycę.
Według jednej z autorek badań dr Elizabeth Mostofsky, ryzyko wystąpienia ostrego incydentu kardiologicznego po jednorazowym (np. raz w miesiącu) wybuchu gniewu jest stosunkowo niskie, ale u osób mających je częściej może stopniowo wzrastać i ulegać kumulacji.

Badacze dokonali przeglądu 9 badań opublikowanych w okresie od stycznia 1966 r. do czerwca 2013 r., w których łączono gniew oraz zdarzenia sercowo-naczyniowe. Przeanalizowali 5 tys. przypadków zawałów oraz 800 udarów niedokrwiennych i wyliczyli, że u osób mających 5 wybuchów gniewu na dzień:
–  liczba zawałów rosła o 158 dodatkowych zawałów na 10 tys. ataków w grupie osób z niskim ryzykiem sercowo-naczyniowym,
– oraz o 657 dodatkowych zawałów na 10 tys. ataków w grupie osób z wysokim ryzykiem sercowo-naczyniowym.

Konkludując, naukowcy podkreślili konieczność bardziej kompleksowego podejścia do leczenia ostrego i przewlekłego stresu psychicznego i związanego z nim napięcia psychologicznego, zwłaszcza u pacjentów z chorobami kardiologicznymi.

Źródło: doi:10.1093/eurheartj/ehu033.

Powiązane artykuły
Wszechstronny lekarzLEKARZ

Magazyn „The Lancet” o polskim smogu

W najnowszym wydaniu magazynu medycznego „The Lancet” ukazały się artykuł prezentujący wyniki kilkuletniej pracy naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Badacze przeanalizowali…
AktualnościWszechstronny lekarz

Równi w domu – równi w pracy. To się wszystkim opłaca

W wyniku wejścia w życie dyrektywy work-life balance, rośnie liczba ojców korzystających z urlopów rodzicielskich. W 2023 roku już 19 tys. ojców skorzystało…
LEKARZWszechstronny lekarz

Objawy SM są we krwi na wiele lat przed wystąpieniem choroby

– Wyobraźmy sobie, że moglibyśmy zdiagnozować stwardnienie rozsiane, zanim niektórzy pacjenci dotrą do kliniki – powiedział dr Stephen Hauser, dyrektor Uniwersytetu Kalifornijskiego…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter