NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Wszechstronny lekarz

Zaangażowanie lekarzy poz powinno być lepiej wycenione

W ocenie prof. Michała Tendery, pod względem dostępności do angioplastyki, stosowanej w tzw. ostrych zespołach wieńcowych, wyprzedzamy m.in. Wielką Brytanię, Francję czy Holandię. Leczeniem tym objętych jest aż 90 proc. wszystkich Polaków z ostrym zawałem serca. fot. sxc.hu

Skuteczniejsza opieka medyczna nad osobami po przebytym zawale i tzw. prewencja wtórna to jedno z dwóch wyzwań stojących dziś przed kardiologią w Polsce – mówiono podczas uroczystości 60-lecia Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, która odbyła się 28 lutego w Warszawie. Drugim priorytetem jest poprawa wyników leczenia udarów mózgu związanych z migotaniem przedsionków. „Nad tymi dwoma obszarami będziemy pracować w kadencji 2013-2015” – podkreślał prof. Wojciech Kalarus, obecnie urzędujący prezes PTK.

Obecni na jubileuszu prezesi Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego oraz konsultanci krajowi ds. kardiochirurgii oraz kardiologii przekonywali, że Polska nie ma powodów do wstydu.
„Są obszary, w których jesteśmy plasowani w europejskiej czołówce, np. w leczeniu ostrych zespołów wieńcowych” – mówił prof. Michał Tendera, kierownik III Kliniki Kardiologii Śląskiej Akademii Medycznej, prezes PTK w latach 1995 -1998. W ocenie prof. Witolda Rużyłły, dyrektora Instytutu Kardiologii w Aninie i prezesa PTK w latach 1999–2001, jesteśmy postrzegani w Europie jako kraj, który poradził sobie z chorobami serca.

Problemem jest jednak zbyt wysoka śmiertelność pacjentów w ciągu dwóch lat po przebytym zawale. Nie da się go rozwiązać bez współdziałania kardiologów z lekarzami poz. Zdaniem kardiologów, lekarze poz powinni przejąć opiekę nad tymi pacjentami w ramach opracowanego przez PTK i zaproponowanemu Ministerstwu Zdrowia modelowi optymalnej prewencji wtórnej. Według prof. Witolda Rużyłły, nie będzie to jednak możliwe bez podniesienia stawki kapitacyjnej, jaką otrzymują lekarze rodzinni. „Mądrzy i dobrze wykształceni lekarze poz powinni otrzymywać adekwatną stawkę za opiekę nad pacjentem kardiologicznym” – ocenia szef Instytutu Kardiologii.

Powiązane artykuły
Wszechstronny lekarzLEKARZ

Magazyn „The Lancet” o polskim smogu

W najnowszym wydaniu magazynu medycznego „The Lancet” ukazały się artykuł prezentujący wyniki kilkuletniej pracy naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Badacze przeanalizowali…
AktualnościWszechstronny lekarz

Równi w domu – równi w pracy. To się wszystkim opłaca

W wyniku wejścia w życie dyrektywy work-life balance, rośnie liczba ojców korzystających z urlopów rodzicielskich. W 2023 roku już 19 tys. ojców skorzystało…
LEKARZWszechstronny lekarz

Objawy SM są we krwi na wiele lat przed wystąpieniem choroby

– Wyobraźmy sobie, że moglibyśmy zdiagnozować stwardnienie rozsiane, zanim niektórzy pacjenci dotrą do kliniki – powiedział dr Stephen Hauser, dyrektor Uniwersytetu Kalifornijskiego…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter