NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

InnowacjeWszechstronny lekarz

Zabieg ablacji ze wsparciem ECMO

Zespół I Katedry i Kliniki Kardiologii z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (WUM) (kierownik kliniki: prof. dr hab. med. Grzegorz Opolski) dołączył do wąskiego grona ośrodków w Europie wykonujących zabiegi ablacji ze wsparciem ECMO (ExtraCorporeal Membrane Oxygenation). W przypadku arytmii powodującej niestabilność hemodynamiczną wsparcie ECMO umożliwia przeprowadzenie zabiegu z zapewnieniem odpowiedniej perfuzji narządowej.

W dniu 08.11.2019 zespół elektrofizjologii w składzie dr n. med. Piotr Lodziński, dr hab. n. med. Paweł Balsam, dr n. med. Michał Peller, lek. Bartosz Krzowski, lek. Cezary Maciejewski oraz dr n. med. Piotr Ścisło odpowiadający za śródzabiegową echokardiografię przezprzełykową z I Katedry i Kliniki Kardiologii WUM we współpracy z Kliniką Kardiochirurgii reprezentowaną przez dra n. med. Pawła Czuba oraz zespołem anestezjologów: Dr Dorota Komorowska, Dr Maria Zygmunt Łyko, wykonał zabieg ablacji u pacjenta z burzą elektryczną. W skład zespołu uczestniczącego w zabiegu wchodzili ponadto: piel. Anna Kawa, piel. Zygmunt Malinowski, technik radiologii Anna Grodzicka, pielęgniarki oraz perfuzjoniści.

Ablacja jako metoda leczenia komorowych zaburzeń rytmu serca ma ugruntowaną pozycję w wytycznych i jest powszechnie wykonywana, jednak tylko w ośrodkach o najwyższym stopniu referencyjności istnieje możliwość wsparcia za pomocą ECMO w przypadku arytmii stanowiącej zagrożenie dla życia pacjenta.

Powiązane artykuły
LEKARZWszechstronny lekarz

Post-COVID trwa i zbiera żniwo SARS-CoV-2

10 procent osób, które przechorowały COVID-19, doświadcza trwałych zaburzeń węchu. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Europejską Akademię Neurologiczną (EAN), do ostrych…
LEKARZWszechstronny lekarz

Niepokojące dane: polscy neurolodzy coraz częściej doświadczają wypalenia zawodowego!

Zbyt mało lekarzy neurologów dla tak wielu pacjentów. Konieczne są zmiany systemowe w organizacji pracy – takie wnioski płyną z niedawno zakończonego…
LEKARZWszechstronny lekarz

Narkotyki i alkohol są jeszcze bardziej niebezpieczne

Zmiany klimatyczne mogą przyczyniać się do nasilenia zaburzeń związanych z zażywaniem narkotyków i spożywaniem alkoholu. Według badań przeprowadzonych przez naukowców zajmujących się…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *