NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

AktualnościInnowacjeWszechstronny lekarz

Zabiegi  PAVTI już także na WUM

W I Klinice Kardiologii WUM we współpracy z Kliniką Kardiochirurgii WUM wykonano zabieg przezcewnikowej implantacji zastawki pnia płucnego w zdegenerowanym homografcie płucnym (tzw. PAVTI, pulmonary artery valve transcatheter implantation). Tym samym Warszawski Uniwersytet Medyczny dołączył do grona jedynie kilku ośrodków w Polsce gdzie możliwe jest wykonanie takiego zabiegu u dorosłych.

Zabieg wykonał zespół operatorów w składzie: doc. Zenon Huczek, prof. Tomasz Moszura i dr Radosław Wilimski.  U 32-letniego mężczyzny (w wywiadzie z wrodzonym zastawkowym zwężeniem aorty, po operacji Rossa w 12 roku życia) obecnie z objawami niewydolności serca NYHA II/III z dostępu przez żyłę udową prawą po uprzedniej implantacji stentgraftu stabilizującego wszczepiono do homograftu biologiczną protezę zastawkową Melody (Medtronic) 22mm. Znieczuleniem pacjenta w trakcie zabiegu kierowała lek. Dorota Komorowska. Obserwowano prawidłową funkcję bioprotezy bez niedomykalności i jedynie z śladowym gradientem ciśnień (obrazowanie okołozabiegowe echo wykonał dr Piotr Scisło, CT/MRI lek. Karol Zbroński). Zabieg wykonano 14 listopada br. Pacjent został wypisany do domu, bez dolegliwości, w 5 dobie hospitalizacji.

Chorzy z wrodzonymi wadami w obrębie drogi odpływu prawej komory serca (np. z tetralogią Fallota, atrezją t. płucnej, etc.) lub zastawki aortalnej po korekcji operacyjnej metodą Rossa w dzieciństwie, niejednokrotnie wymagają ponownej operacji już jako młodzi dorośli z powodu niewydolności homograftu płucnego. Zabiegi PAVTI są w takich sytuacjach metodą leczenia z wyboru, gdyż ryzyko ponownej operacji klasycznej jest wysokie. PAVTI pozwala na szybką rehabilitację i powrót pacjenta do pełnej aktywności.

źródło: WUM

Autor zdjęć: dr Piotr Scisło

Powiązane artykuły
LEKARZWszechstronny lekarz

Polskie nastolatki świadome swoich emocji, ale czy szczęśliwe?

Badanie świadomości emocji wśród nastolatków przeprowadzone w ramach programu „POLećmy ze wsparciem”* pokazało, że ponad połowa (53%) zawsze bądź często zastanawia się…
Co? Gdzie? Kiedy?Aktualności

13-15 kwietnia 2025: trzy prestiżowe wydarzenia naukowe

W dniach 13-15 kwietnia 2025 roku Warszawa i Kajetany staną się centrum międzynarodowego dialogu naukowego w dziedzinie otorynolaryngologii, audiologii, foniatrii i badań…
PACJENTAktualnościCo? Gdzie? Kiedy?LEKARZ

20 marca 2025: Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej

World Oral Health Day to inicjatywa Światowej Federacji Dentystycznej (FDI) – organizacji zrzeszającej 191 krajowych towarzystw stomatologicznych ze 134 państw, reprezentujących łącznie…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter