NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Wszechstronny lekarz

Zaburzenia erekcji to wciąż wstydliwy problem

Aż 39 proc. Polaków nie leczy środkami farmakologicznymi zaburzeń erekcji. Tymczasem problem ten dotyka coraz większej liczby mężczyzn.

fot. Archiwum

Z danych Polskiego Towarzystwa Medycyny Seksualnej wynika, że na zaburzenia erekcji może cierpieć nawet 1,7 mln Polaków. Jak twierdzą specjaliści, zaburzenia erekcji to sprawa dla wielu mężczyzn intymna i wstydliwa. Okazuje się też, że pacjenci borykjacy się z tym problemem zdrowtnym z dystansem podchodzą do wszelkich preparatów na potencję, niestety również do środków farmakologicznych.

Brak zaufania do leków

Wśród powodów niestosowania jakichkolwiek preparatów na zaburzenia erekcji padają: brak wiary w działanie suplementów diety i leków na receptę, a także obawy przed wystąpieniem działań ubocznych.

„Rozumiem mężczyzn, którzy nie wierzą w działanie suplementów diety na problemy z potencją – ich skuteczność nie została potwierdzona żadnymi badaniami klinicznymi. Jeśli chodzi natomiast o leki na receptę, ich stosowanie zgodnie z zaleceniami jest bezpieczne i skuteczne. Wszystkim mężczyznom zalecam konsultację w tej sprawie z lekarzem” – mówi prof. Andrzej Borkowski, specjalista urologii.

Czy i z kim rozmawiać?

Co dziesiąty respondent przyznaje, że nie wie do jakiego lekarza udać się ze swoim problemem lub nie ma ochoty na ten temat z nikim rozmawiać. Mimo, że urolog i seksuolog specjalizują się i dedykowani są m.in. leczeniu zaburzeń erekcji, to rozmowa na temat problemów intymnych może być również zasadna z internistą lub kardiologiem. Lekarze przypominają, że  zaburzenia wzwodu mogą być symptomem innych chorób takich jak cukrzyca, miażdżyca czy nadciśnienie tętnicze.
„Bywają także pierwszym objawem nadchodzącego zawału serca. Warto więc się przełamać i skorzystać z porady specjalisty. Jeśli nie z powodów seksualnych, to tych czysto zdrowotnych”– przekonuje prof. Borkowski.

Metody domowe preferowane

Tylko 15 proc. mężczyzn, jako powód braku stosowania preparatów na zaburzenia erekcji podaje wykorzystywanie innych skutecznych metod. Wśród nich wymieniają najczęściej: odpowiednią stymulację, aktywność fizyczną lub zdrowe odżywianie.

„Zaburzenia wzwodu bywają wynikiem nieprawidłowego stylu życia, więc jego zmiana może przynieść pożądany efekt. Jeśli zaś właściwa gra wstępna jest wystarczająca w osiągnięciu wzwodu, jak najbardziej rekomenduję takie rozwiązanie. Zawsze zalecam jednak konsultację lekarską i sprawdzenie, co tak naprawdę stanowi przyczynę zaburzeń erekcji”– radzi prof. Borkowski.

Urolog przestrzega również przez często wymienianymi przez pacjentów środkami ziołowymi.
„Ich działanie prawdopodobnie opiera się na zasadzie placebo i pomaga w przypadku lekkich zaburzeń erekcji. Do tej pory nie stwierdzono bowiem skuteczności w leczeniu zaburzeń wzwodu innych środków niż te dostępne na receptę” – mówi prof. Borkowski.

Powiązane artykuły
AktualnościWszechstronny lekarz

Zapraszamy na Kongres „Nauka dla Społeczeństwa”

– Informacja prasowa Serdecznie zapraszamy wszystkich entuzjastów nauki i lokalne społeczności na trzydniowy Kongres „Nauka dla Społeczeństwa”, który odbędzie się w dniach…
KongresWszechstronny lekarz

IV debata plenarna rektorów uczelni medycznych (komentarz)

Uzupełnieniem debaty jest komentarz dr. Piotra Kusznieruka dotyczący ustawy o kształceniu na uczelniach wyższych. Rewolucja technologiczna oraz głębokie zmiany społeczne sprawiają, że…
AktualnościKongresWszechstronny lekarz

„Perspektywy Medycyny” 2022: relacja z gali wręczenia nagród (foto)

Gala wręczenia nagród 2. edycji konkursu „Perspektywy Medycyny” 2022 odbyła się 17 kwietnia w Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. To ważne wydarzenie…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter