NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Wszechstronny lekarzLEKARZ

Zanieczyszczenie powietrza cząstkami stałymi to rosnące ryzyko przedwczesnej śmierci

Wyniki badań irańskich naukowców opublikowane w ogólnodostępnym, recenzowanym czasopiśmie Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego „Journal of the American Heart Association” pokazało stały wzrost, ale zmienne różnice we wskaźniku przedwczesnych zgonów z powodu chorób układu krążenia i niepełnosprawności, związane z zanieczyszczeniem powietrza pyłem zawieszonym.

Zanieczyszczenie pyłem zawieszonym (PM) to istotny czynnik ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, powodujący na całym świecie znaczne obciążenie chorobami oraz zgony. Badanie to miało na celu sprawdzenie globalnego obciążenia chorobami sercowo-naczyniowymi przypisywanymi PM w latach 1990-2019.

„Wykorzystaliśmy badanie GBD (Global Burden of Disease) z 2019 r., aby zbadać lata życia skorygowane niepełnosprawnością (DALY; wskaźnik stosowany do określenia stanu zdrowia danego społeczeństwa; wyraża łącznie lata życia utracone wskutek przedwczesnej śmierci bądź uszczerbku na zdrowiu w wyniku urazu lub choroby – przyp. red.), utracone lata życia (YLL), lata przeżyte z niepełnosprawnością (YLD) oraz zgony przypisane PM, a także jego podgrupy” – piszą autorzy badania.

Wzrost liczby zgonów rozkładał się nierównomiernie według płci, z 43% wzrostem liczby zgonów wśród mężczyzn w porównaniu do 28,2% wzrostu wśród kobiet. W ciągu prawie 30 lat przeglądu danych liczba zgonów i niepełnosprawności przypisywanych zanieczyszczeniu pyłem zawieszonym na zewnątrz wzrosła, podczas gdy liczba zgonów związanych z używaniem paliw stałych w pomieszczeniach spadła.

Regiony o wyższych warunkach społeczno-ekonomicznych charakteryzowały się najniższą liczbą lat życia utraconych z powodu chorób układu krążenia przypisywanych zanieczyszczeniu PM, ale także największą liczbą lat przeżytych z niepełnosprawnością. Odwrotnie było w regionach o gorszych warunkach społeczno-ekonomicznych, gdzie liczba ofiar śmiertelnych była większa, a liczba lat przeżytych z niepełnosprawnością mniejsza.

– Skupiliśmy się na badaniu globalnego obciążenia, ponieważ zanieczyszczenie pyłem zawieszonym jest szeroko rozpowszechnionym środowiskowym czynnikiem ryzyka, dotykając populacje na całym świecie, a zrozumienie jego wpływu na zdrowie układu krążenia może pomóc w pokierowaniu interwencjami w zakresie zdrowia publicznego i podejmowaniu decyzji politycznych – powiedział Farshad Farzadfar, starszy autor badania i profesor medycyny w centrum badań nad chorobami niezakaźnymi Instytutu Badań nad Endokrynologią i Metabolizmem na Uniwersytecie Nauk Medycznych w Teheranie w Iranie.

Źródło: ahajournals.org
Foto: pixabay

Powiązane artykuły
InnowacjeLEKARZ

Możliwe będzie skuteczniejsze leczenie gruźlicy

Naukowców z Wielkiej Brytanii i USA opracowali nowy radioznacznik, a co za tym idzie – przy zastosowaniu pozytonowej tomografii emisyjnej (PET) możliwe…
LEKARZWszechstronny lekarz

Kariera? Niekoniecznie. Filary to bliscy, zdrowie i rozwój

Raport „Skok w dorosłość” rzuca nowe światło na priorytety młodego pokolenia. Dla młodych ludzi najważniejsza jest rodzina – takie wnioski płyną z…
LEKARZCo? Gdzie? Kiedy?

Powstanie Centrum Naukowo-Szkoleniowe Opieki Senioralnej

Polska zdecydowanie odstaje od największych krajów Europy i Wielkiej Brytanii, jeśli chodzi o zapewnienie dostępność w stacjonarnych domach opieki. To, co planuje…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *