NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Wszechstronny lekarz

Zapis o ellaOne bez poprawek na komisji senackiej

Senacka komisja zdrowia poparła nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, która ułatwia dostęp do niestandardowej terapii w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia oraz przewiduje, że pigułki „dzień po” będą sprzedawane na receptę. Teraz projekt trafi na posiedzenie plenarne Senatu. Głosowanie prawdopodobnie jeszcze w tym tygodniu.

Głosowanie w sprawie ella one prawdopodobnie jeszcze na posiedzeniu Senatu w tym tygodniu. fot. archiwum

Antykoncepcja awaryjna jak zwykle wzbudziła najwięcej emocji. Senatorowie opozycji pytali dlaczego ministerstwo zdecydowało się uregulować kwestie ellaOne w nowelizacji, która dotyczy zupełnie innych tematów. „Wszystkie leki hormonalne doustne, czyli do stosowania wewnętrznego, są lekami mniej lub bardziej silnie działającymi i powinny być na receptę” – tłumaczył wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz. Przypomniał, że receptę będzie mógł wystawić każdy lekarz.

Ustawa wprowadza także ratunkowy dostęp do leków i zmiany w procedurze refundacyjnej, ale oba te tematy nie wzbudzały dziś dużego zainteresowania wśród Senatorów. Ostatecznie uchwalona przez Sejm w ubiegłym tygodniu ustawa, dziś została przyjęta przez senacką Komisję Zdrowia bez poprawek. Głosowanie prawdopodobnie jeszcze na tym posiedzeniu Senatu.

Powiązane artykuły
LEKARZWszechstronny lekarz

Narkotyki i alkohol są jeszcze bardziej niebezpieczne

Zmiany klimatyczne mogą przyczyniać się do nasilenia zaburzeń związanych z zażywaniem narkotyków i spożywaniem alkoholu. Według badań przeprowadzonych przez naukowców zajmujących się…
LEKARZWszechstronny lekarz

Wzrasta liczba opornych bakterii Escherichia coli

Po prawie trzykrotnym spadku w latach 2015-2021 liczby przepisywanych recept na cyprofloksacynę, nie spadła liczba bakterii E. coli opornych na ten antybiotyk….
LEKARZWszechstronny lekarz

Siedzący tryb życia dzieci to ogromne ryzyko zdrowotne

Jak wynika z badania zaprezentowanego na odbywającym się w Amsterdamie (Holandia) Kongresie European Society of Cardiology, brak aktywności w dzieciństwie może sprzyjać…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter