NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Wszechstronny lekarz

Zawał w wyniku stresu: znamy mechanizm

Wzrost i aktywacja kinazy Rho podczas stresu jest kluczowym czynnikiem molekularnym uruchamiającym skurcz naczyń wieńcowych – przekonywał podczas kongresu Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego profesor Hiroaki Shimokawa, dyrektor Centrum Sercowo-Naczyniowego Szpitala Uniwersyteckiego w Tohoku w Japonii.

fot. Flickr Attribution-NoDerivs 2.0 Generic (CC BY-ND 2.0)

Japoński naukowiec przekonuje, że stres wywołany nagłymi zdarzeniami o charakterze katastrof może istotnie wpływać na skurcz naczyń wieńcowych. W swoich badaniach wykorzystał model zwierzęcy (świnie), za pomocą którego wykazał, że zatrzymanie selektywne kinazy Rho (kluczowej w patogenezie skurczu wieńcowego) zapobiega niedokrwieniu mięśnia sercowego u pacjentów z zawałem serca. Co więcej, na poziomie cząsteczkowych wykazano, że obecność kinazy Rho w neutrofilach krążących w krwiobiegu może być użytecznym biomarkerem w diagnostyce pacjentów z dusznicą.

Hiroaki Shimokawa znalazł potwierdzenie swojego odkrycia w badaniu na grupie pacjentów, u których nastąpiły problemy sercowo-naczyniowe po trzęsieniu ziemi w Japonii w 2011 roku. Naukowiec wykazał, że aktywność kinazy Rho w neutrofilach krążących w krwiobiegu pacjentów z dusznicą skorelowana było z wynikami stresu pourazowego – nawet do 6 miesięcy po tragicznych wydarzeniach.

„Lekarze powinni być świadomi ryzyka wystąpienia skurczów naczyń wieńcowych u pacjentów narażonych na stres związany z klęską żywiołową lub ich niekorzystnym stanem psychicznym” – powiedział w trakcie kongresu naukowiec. Podkreślił również, że mechanizm aktywacji kinazy Rho podczas stresu powinien zostać wyjaśnionych w kolejnych badaniach.

Powiązane artykuły
LEKARZInnowacjeWszechstronny lekarz

Naukowcy rozwikłali kluczową zagadkę celiakii

Osoby z celiakią muszą unikać glutenu, białka zawartego w pszenicy, życie i jęczmieniu, które mogą wywoływać bolesne objawy w jelitach, utrudniać wchłanianie…
LEKARZWszechstronny lekarz

Retaryfikacja wycen poprawi funkcjonowanie oddziałów neurologicznych

Rozmowa z prof. dr hab. med. Haliną Sienkiewicz-Jarosz, przewodniczącą Krajowej Rady ds. Neurologii przy Ministrze Zdrowia. Pani Profesor, Krajowa Rada ds. Neurologii…
LEKARZWszechstronny lekarz

Związek między częstotliwością wypróżnień a ogólnym stanem zdrowia

Zespół badawczy kierowany przez Institute for Systems Biology (ISB) przeanalizował dane kliniczne, dotyczące stylu życia i dane multiomiczne (złożonej analizy danych klinicznych)…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter