NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

LEKARZCo? Gdzie? Kiedy?

Zespół prof. Dariusz Patkowski „Best of the best” chirurgii dziecięcej

Praca naukowa Polaków zwyciężyła w konkursie „Best of the best in pediatric surgery 2024”, organizowanym przez Cincinnati Children’s Hospital Medical Center oraz GlobalcastMD. Oznacza to, że została uznana za najlepszą na świecie prezentację z zakresu chirurgii dziecięcej w roku 2023.

prof. Dariusz Patkowski, kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii i Urologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

Praca autorstwa naszego zespołu dotyczyła zespolenia zarośniętego przełyku techniką torakoskopową z użyciem tzw. wewnętrznej trakcji – wyjaśnia prof. Dariusz Patkowski, kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii i Urologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. – Jest to dość rzadka wada wrodzona – szacuje się, że jedno dziecko na ok. 3,5 tysiąca rodzi się z zarośniętym przełykiem. Najczęściej operacja jest konieczna już w pierwszych dobach życia, ze względu na zagrożenie życia noworodka. Zarośnięty przełyk uniemożliwia jedzenie w sposób naturalny, dziecko dusi się własną śliną, soki żołądkowe dostają się do drzewa oskrzelowego, wywołując zapalenie płuc. W naszej klinice mamy duże doświadczenie w torakoskopowych operacjach noworodków dotkniętych tą wadą, łącznie z najtrudniejszymi przypadkami, czyli długoodcinkowego zarośnięcia przełyku. To jeden z powodów, dla którego od dwóch lat nasz ośrodek ma status europejskiego ośrodka referencyjnego leczenia rzadkich wad wrodzonych ERNICA – wyjaśnia .

W zwycięskiej, najlepszej na świecie pracy „Thoracoscopic approach for long gap esophageal atresia using the internal traction technique” z zakresu chirurgii dziecięcej w 2023 r. przedstawiona została opracowana przez prof. Dariusza Patkowskiego autorska torakoskopowa etapowa operacja z użyciem wewnętrznej trakcji, stosowana w najtrudniejszych do leczenia postaciach wady tzw. dłogoodcinkowego zarośnięcia przełyku, a także doskonałe rezultaty Kliniki Chirurgii i Urologii Dziecięcej. Zabiegi zespolenia zarośniętego przełyku techniką torakoskopową stały się znakiem firmowym Kliniki Chirurgii i Urologii Dziecięcej. Prof. Dariusz Patkowski przeprowadził taką operację w Polsce jako pierwszy w 2004 r.

Zastosowanie endoskopowych technik w zabiegach zespolenia przełyku przynosi znakomite rezultaty, a dodatkowo wiąże się z wielokrotnie mniejszym ryzykiem powikłań w porównaniu z operacjami z otwarciem klatki piersiowej – zaznacza prof. Dariusz Patkowski. – Z tego powodu coraz więcej ośrodków medycznych interesuje się tymi metodami. Dzielimy się swoim bogatym doświadczeniem, prezentując je podczas konferencji naukowych, organizujemy także liczne szkolenia dla chirurgów dziecięcych. Dzięki temu metoda się rozpowszechnia, na czym korzystają przede wszystkim dzieci, dotknięte tą ciężką i zagrażającą życiu wadą – zaznacza.

***
Best of the best in pediatric surgery to prestiżowy konkurs organizowany co roku, w którym biorą udział reprezentanci towarzystw naukowych, związanych z chirurgią dziecięcą, z całego świata. Oceniane są publikacje, przedstawiane wcześniej podczas najważniejszych międzynarodowych spotkań chirurgów dziecięcych. Gwarantuje to ich wysoki poziom naukowy. Do ścisłego finału zakwalifikowano 19 ubiegłorocznych prac.

Źródło: umw.edu.pl
Foto: Maciej Kulczyński

Powiązane artykuły
Wszechstronny lekarzLEKARZ

Magazyn „The Lancet” o polskim smogu

W najnowszym wydaniu magazynu medycznego „The Lancet” ukazały się artykuł prezentujący wyniki kilkuletniej pracy naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Badacze przeanalizowali…
LEKARZInnowacje

NIO w Gliwicach zastosował po raz pierwszy w Polsce radioterapię adaptacyjną

Narodowy Instytut Onkologii w Gliwicach jest pierwszym i jak do tej pory jedynym ośrodkiem w Polsce, w którym chorzy na nowotwory są…
Co? Gdzie? Kiedy?Aktualności

24 kwietnia to Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem

Jedną z najbardziej widocznych globalnych zmian na świecie, w tym również w Polsce, jest postępują­ca urbanizacja przestrzeni. Proces ten przyniósł wiele korzyści,…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *