NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

LEKARZWszechstronny lekarz

Zmęczenie osób w wieku średnim a utrata słuchu

Utrata słuchu może prowadzić do zwiększonego wysiłku słuchowego, który podejmowany jest w celu zrekompensowania osłabionych sygnałów słuchowych. To z kolei może prowadzić do odczuwania większego zmęczenia w codziennym życiu.

Zrozumienie związku między utratą słuchu a zmęczeniem jest niezwykle ważne, by móc oddziaływać na codzienne funkcjonowanie osób z ubytkiem słuchu i pomóc im w radzeniu sobie z kolejnymi skutkami zdrowotnymi, które mogą się pojawić w następstwie przewlekłego zmęczenia, jak zaburzenia funkcji poznawczych, gorsze samopoczucie psychospołeczne i obniżona jakość życia.

Amerykańscy naukowcy z Cochlear Center for Hearing and Public Health oraz Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health (USA) przeanalizowali wyniki badań National Health and Nutrition Examination Survey (NHANES) – ogólnokrajowego, reprezentatywnego badania przeprowadzanego co dwa lata w Stanach Zjednoczonych.

„Wykorzystaliśmy dane z podprób audiometrycznych z dwóch cykli uczestników NHANES (2015-2016: w wieku 20-69 lat [n = 4582]; 2017-2018: w wieku 6-19 i ≥70 lat [n = 3131]) i dodatkowo do 3031 uczestników z pełnymi danymi w wieku co najmniej 40 lat, ponieważ interesuje nas utrata słuchu związana z wiekiem” – informują autorzy artykułu opublikowanego w czasopiśmie „JAMA”. Ankietowani oceniali swoje zmęczenie, odpowiadając na pytanie: „Jak często w ciągu ostatnich 2 tygodni przeszkadzało ci uczucie zmęczenia lub brak energii?”. Mieli do wyboru cztery odpowiedzi: „wcale”, „ przez kilka dni”, „więcej niż przez połowę dni” i „prawie codziennie”.

Analiza otrzymanych ankiet pokazała, że uczestnicy badania z ubytkiem słuchu częściej zgłaszali zmęczenie „więcej niż przez połowę dni” i „prawie codziennie” w porównaniu z osobami bez takich ubytków. Każde pogorszenie słuchu audiometrycznego o 10 dB HL wiązało się z większym prawdopodobieństwem zgłaszania zmęczenia prawie każdego dnia.

„W badaniu tym uczestniczyła ograniczona liczba uczestników, którzy zgłosili używanie aparatów słuchowych, co ogranicza możliwość zbadania, czy używanie aparatów słuchowych może wiązać się z mniejszym zmęczeniem. Dalsza analiza badająca etiologię ubytku słuchu oraz wpływ strategii leczenia i rehabilitacji słuchu na zmęczenie może dostarczyć informacji na temat zarządzania zmęczeniem i jego późniejszymi niekorzystnymi skutkami zdrowotnymi” – napisali autorzy.

Źródło: jamanetwork.com
Foto: pixabay

Powiązane artykuły
LEKARZInnowacje

Księżycowy układ odpornościowy

Jest niezwykle silny. Szybko gromadzi zespoły komórek, aby eliminować zagrożenia wewnątrz organizmu. Czasami trafia niestety w niewłaściwy cel. Choroby autoimmunologiczne, takie jak…
LEKARZWszechstronny lekarz

Choroba rzadka, o której nikt nie słyszał

ASMD (niedobór kwaśnej sfingomielinazy) to ultrarzadka, wielonarządowa i postępująca choroba uwarunkowana genetycznie, należąca do grupy lizosomalnych chorób spichrzeniowych. Nieleczona może stanowić zagrożenie…
LEKARZCo? Gdzie? Kiedy?

Powstała Koalicja Diagnostyczno-Kliniczna na rzecz nowotworów kobiecych

Czy bez odpowiedniej diagnostyki patomorfologicznej i molekularnej można dzisiaj skutecznie leczyć raka? Co wspólnego z profilaktyką nowotworów kobiecych mają badania molekularne? Czy…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *