Rada Ministrów przyjęła dziś (7 września) projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia psychicznego oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra zdrowia. Teraz projektem zajmie się Sejm.
W projekcie znajduje się zapis o obowiązku okresowego badania stanu zdrowia psychicznego osoby przebywającej w domu pomocy społecznej, jeśli chodzi o uzasadnienie jej pobytu w takiej placówce. Takie badania będą musiały być przeprowadzane co najmniej raz na pół roku. Osoba ubezwłasnowolniona będzie miała możliwość wystąpienia o zmianę orzeczenia o przyjęciu do domu pomocy społecznej lub zniesienie obowiązku przebywania w nim.
Wprowadzono obowiązek ustanowienia adwokata lub radcy prawnego z urzędu dla osoby kierowanej bez jej zgody do szpitala psychiatrycznego (albo domu pomocy społecznej lub przebywającej w danej placówce),. Sąd będzie miał również obowiązek ustanowienia adwokata lub radcy prawnego z urzędu, jeżeli jego udział uzna za potrzebny, a osoba, której postępowanie dotyczy nie będzie zdolna do złożenia odpowiedniego wniosku.
Zaproponowano także zmianę niektórych regulacji dotyczących stosowania przymusu bezpośredniego, m.in. konieczność monitorowania pomieszczeń, w których przetrzymywane są osoby, wobec których stosuje się środek przymusu bezpośredniego w postaci izolacji.
Projekt nowelizacji ustawy przewiduje również, że osoba, która musi poddać się leczeniu odwykowemu będzie mogła złożyć wniosek o zmianę przez sąd postanowienia, jeśli chodzi o rodzaj zakładu leczenia odwykowego.
Znowelizowana ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2018 r.
Źródło: CIR, PAP