NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Co? Gdzie? Kiedy?Aktualności

10. Festiwal „Ślimakowe Rytmy”: 10-12 lipca 2024

W dniach 10-12 lipca odbędzie się niecodzienny – ze względu na uczestników ze świata – jubileuszowy 10. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Dzieci, Młodzieży i Dorosłych z Zaburzeniami Słuchu „Ślimakowe Rytmy”. Ten wyjątkowy Festiwal jest corocznym muzycznym i naukowym świętem osób korzystających z implantów słuchowych, podczas którego mogą pokazać szerokiej publiczności swoje umiejętności instrumentalne i wokalne. W Festiwalu biorą udział osoby w każdym wieku, zarówno amatorzy, jak i profesjonalni muzycy.

10. Międzynarodowy Festiwal dla Dzieci, Młodzieży i Dorosłych
z Zaburzeniami Słuchu „Ślimakowe Rytmy”

10 lipca 2024

Studio S3 Polskiego Radia, ul. Modzelewskiego 59, Warszawa – początek godz. 15.00

Występy kwalifikacyjne przed Jury Festiwalu odbędą się w Studiu Polskiego Radia
w Warszawie. Po przesłuchaniach i obradach Jury – pod przewodnictwem prof. Ryszarda Karczykowskiego – wybierze tegorocznych uczestników Koncertu Galowego.

12 lipca 2024

Studio Koncertowe im. Witolda Lutosławskiego, ul. Modzelewskiego 59, Warszawa:

  • projekcja filmu opowiadającego o poprzednich edycjach Festiwalu i jego uczestnikach – godz. 18.30
  • Koncert finałowy „Laureaci z Orkiestrą” – godz. 19.00

Koncert Galowy z udziałem Laureatów 10. Festiwalu „Ślimakowe Rytmy” odbędzie się w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Podczas koncertu, oprócz tegorocznych laureatów, wystąpią także laureaci z poprzednich edycji Festiwalu, grając z towarzyszeniem Orkiestry Polskiego Radia, co stanowi najwyższe wyzwanie artystyczne i pokazuje, że osoby z implantami słuchowymi mogą osiągnąć najwyższe poziomy w muzyce. – Tylko nieliczni studenci akademii muzycznych są w stanie „zgrać się” z orkiestrą, ponieważ do tego potrzebny jest słuch harmoniczny, a laureaci poprzednich edycji festiwalu zrobili to doskonale – mówił wieloletni Przewodniczący Jury, nieżyjący już, prof. Ryszard Zimak, dyrygent, pedagog, rektor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.

Podczas tegorocznego Koncertu Galowego wśród solistów występujących z orkiestrą będą również zawodowi muzycy z Jury, m.in.: Hanna Śleszyńska, Vadim Brodski, Jacek Wójcicki oraz Maciej Miecznikowski. Koncert będzie pełen energii, wzruszeń i sentymentów. Usłyszymy klasyczne hity, niektóre w nowych aranżacjach. Podczas koncertu odbędzie się premierowe wykonanie „Kołysanki” z przygotowywanej w zespole muzykoterapii Światowego Centrum Słuchu płyty z cyklu „podUSZKA dla małych pacjentów z zaburzeniami słuchu.

Szczególnej uwadze polecamy występ solisty z Austrii, laureata IV edycji Festiwalu, który posiada dwa implanty słuchowe. Muzyk ten zaprezentuje utwór solowy z towarzyszeniem Orkiestry oraz zagra partie trąbki w innych utworach koncertowych. Jest to wyjątkowe osiągnięcie, które pokazuje, że możliwe jest bycie muzykiem orkiestrowym z implantem słuchowym.

Koncert Galowy to także okazja do zobaczenia wyjątkowych połączeń muzycznych i współpracy między artystami z różnymi doświadczeniami i tłem muzycznym. Publiczność będzie mogła doświadczyć różnorodności i bogactwa muzycznego repertuaru, prezentowanego przez utalentowanych muzyków korzystających z technologii wspomagających słuch.

Znaczenie Festiwalu

Festiwal „Ślimakowe Rytmy” to nie tylko okazja do prezentacji umiejętności muzycznych osób korzystających z implantów słuchowych, ale także dowód na to, że mogą one osiągnąć najwyższe poziomy artystyczne. Występ solisty z orkiestrą pokazuje, że pacjenci z implantami słuchowymi mogą swobodnie wybierać muzykę jako swój zawód i komunikować się w ten sposób ze światem.

10. Konferencja naukowo – szkoleniowa Sztuka w terapii, medycynie i nauce”

11 lipca 2024

Światowe Centrum Słuchu, Kajetany, ul. Mokra 17 – godz. 8.00 – 16.00

Konferencja naukowo-szkoleniowa „Sztuka w terapii, medycynie i nauce” odbędzie się
w ramach cyklu „Muzyka w rozwoju słuchowym człowieka” w Światowym Centrum Słuchu
w Kajetanach. W Konferencji wezmą udział specjaliści z zakresu medycyny, arteterapii oraz muzykoterapii z Polski i zagranicy. Zapraszamy na:

  • wykłady i pokazy – godz. 8.00 – 13.00
  • warsztaty muzyczne i sceniczne – godz. 14.00 – 16.00

Szczegółowy program Konferencji znajduje się na stronie: https://festiwal.ifps.org.pl/konferencja/

Historia i cel

Pomysłodawcą Festiwalu jest prof. Henryk Skarżyński, który w 1992 roku przeprowadził pierwszą w Polsce operację wszczepienia implantu ślimakowego. Obecnie technologia i medycyna w zakresie implantów słuchowych daje osobom głuchym lub niedosłyszącym możliwości, które wcześniej były nieosiągalne. Dzięki rehabilitacji większość z nich może osiągnąć wysoki poziom rozumienia mowy, nawet w głośnym otoczeniu. Niektórzy jednak pragną czegoś więcej – w pełni doceniać muzykę, rozwijać swoje talenty muzyczne i mieć profesjonalną karierę muzyczną. Festiwal „Ślimakowe Rytmy” udowadnia, że mogą to wszystko osiągnąć w wielkim stylu!

Powiązane artykuły
Co? Gdzie? Kiedy?Aktualności

Tu muzyka i medycyna mówią jednym językiem

10. Międzynarodowy Festiwal dla Dzieci, Młodzieży i Dorosłych z Zaburzeniami Słuchu „Ślimakowe Rytmy” To pierwsze przedsięwzięcie na świecie, którego celem jest zaprezentowanie…
PACJENTAktualności

90% osób 56+ chce mieć aptekę dyżurującą w swojej okolicy

Środowisko pacjenckie coraz częściej zwraca uwagę na pogarszającą się dostępność aptek, którą szczególnie odczuwają osoby starsze oraz mieszkańcy mniejszych miejscowości. Według najnowszego…
LEKARZCo? Gdzie? Kiedy?

Powstanie Centrum Naukowo-Szkoleniowe Opieki Senioralnej

Polska zdecydowanie odstaje od największych krajów Europy i Wielkiej Brytanii, jeśli chodzi o zapewnienie dostępność w stacjonarnych domach opieki. To, co planuje…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *