NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Żyj zdrowo

Nie pozwól, by Twoje dziecko było otyłe

Prawdopodobieństwo, że otyły przedszkolak będzie otyłym dorosłym, jest ponad czterokrotnie większe, niż u jego rówieśników o prawidłowej masie ciała.

Światowa Organizacja Zdrowia WHO podaje, że dzieci w Polsce tyją najszybciej w Europie. Problem nadmiernej masy ciała dotyczy 10% małych dzieci (1-3 lat), 30% dzieci w wieku wczesnoszkolnym, 22% młodzieży do 15 roku życia.

Konsekwencje otyłości u dzieci i młodzieży to:

  • problemy z koncentracją i pamięcią, a tym samym z nauką,
  • rozwój chorób przewlekłych niezakaźnych tj.: cukrzyca typu II, nowotwory, choroby układu kostno-stawowego, nadciśnienie tętnicze,
  • zaburzenia emocjonalne,
  • niska samoocena i samokrytyka,
  • izolacja społeczna,
  • depresja.

Narodowy Fundusz Zdrowia prowadzi cykliczną akcję „Środa z Profilaktyką” poświęconą promocji zdrowia i profilaktyce chorób. W przygotowanym materiale filmowym ekspertki dr inż. Katarzyna Rolf z Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz dr Marta Niewczas 6-krotna Mistrzyni Świata w karate tradycyjnym i wykładowczyni Uniwersytetu Rzeszowskiego podpowiadają, co zrobić, by zminimalizować ryzyko otyłości wśród dzieci.

Materiał dostępny jest na kanale YouTube – Akademia NFZ oraz na FB Akademia NFZ.

Czym skorupka za młodu,…

W profilaktyce otyłości kluczowa jest aktywność fizyczna oraz żywienie!

Wiele praktycznych porad i gotowe jadłospisy dla całej rodziny można znaleźć w planie żywieniowym DASH Rodzina na bezpłatnym portalu Diety NFZ https://diety.nfz.gov.pl.

Plan Rodzinny przeznaczony jest dla osób dorosłych oraz dzieci i młodzieży w wieku od 4 do 17 lat.

Różnorodne produkty, ciekawe i smaczne dania, zaskakujące połączenia sprawią, że nawet młodzi wymagający smakosze odkryją wiele nowych smaków.

Polecamy!

Powiązane artykuły
PACJENTŻyj zdrowo

Kąpiele leśne dobroczynne dla zdrowia

Lasy w Polsce zajmują około 30% powierzchni kraju. Zdecydowana większość z nich, bo aż 80%, to lasy publiczne, czyli ogólnodostępne. Jak przekonują…
PACJENTŻyj zdrowo

Długość życia w Polsce krótsza niż w Europie Zachodniej

Eksperci alarmują, że przeciętna oczekiwana długość życia wciąż jest w Polsce krótsza o ponad 5 lat w porównaniu do Europy Zachodniej. Nic…
PACJENTŻyj zdrowo

Naukowcy ustalili, co zwiększa ryzyko demencji

Z badania przeprowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu Południowej Kalifornii oraz Uniwersytetu Arizony (USA) wynika, że dorośli w wieku 60 lat i starsi,…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *