NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

System

Uzdrowisko Konstancin: Psychiatria dziecięca ponownie ruszy

w listopadzie?

Władze Spółki Uzdrowisko Konstancin-Zdrój S.A. zawiesiły działalność stacjonarnego Oddziału Psychiatrycznego dla Dzieci i Młodzieży oraz Izby przyjęć po uzyskaniu zgody Wojewody z powodu braku lekarzy. Ośrodek wnioskował na czasowe zawieszenie swojej działalności do końca bieżącego roku, jednak Wojewoda wyraził zgodę na czas krótszy, obejmujący niecałe dwa miesiące.

Sytuacja, z którą obecnie mierzy się placówka jest niezwykle trudna. Problem wynika z braku etatowych lekarzy ze specjalizacją z psychiatrii dziecięcej, którzy są niezbędni do prowadzenia oddziału, a których liczba na rynku jest ograniczona. Lekarze, którzy są dostępni wybierają prywatną praktykę lub oddziały dzienne. W Uzdrowisku Konstancin przez cztery lata działał zarówno oddział stacjonarny, jak i całodobowa Izba przyjęć, gdzie w ramach kontraktu z NFZ leczono najcięższe przypadki. Lekarzy, którzy byliby w stanie pracować w tak obciążających warunkach, z biegiem czasu było coraz mniej, o czym ośrodek wielokrotnie sygnalizował.

– Czasu na znalezienie specjalistów mamy niewiele, dlatego też prowadzimy liczne rozmowy i intensywne poszukiwania również poza województwem mazowieckim. Współpracujemy z firmami specjalizującymi się w poszukiwaniu kadry medycznej oraz jesteśmy w stałym kontakcie z lekarzami, którzy wstępnie wyrazili zainteresowanie podjęciem współpracy. Na ten moment nie jestem w stanie wskazać, czy do końca października będziemy mieli skompletowany zespół medyczny, natomiast czynimy bardzo intensywne starania, aby jak najszybciej rozwiązać problem braku lekarzy i przywrócić pełne funkcjonowanie oddziału – mówi Piotr Marczyk, prezes zarządu Uzdrowiska Konstancin-Zdrój.

Zgodnie z wymaganiami kontraktu podpisanego z NFZ na prowadzenie działań w obszarze rehabilitacji psychiatrycznej, ośrodek w dalszym ciągu kontynuuje działalność oddziału dziennego, szkoły i poradni terapeutycznej.

– Chciałbym stanowczo zaznaczyć, że nasz oddział stacjonarny nie ulega likwidacji, a jedynie tymczasowo zawiesza działalność. W ciągu czterech lat naszego funkcjonowania pomogliśmy wrócić do zdrowia wielu pacjentom i mamy zamiar to kontynuować. Jesteśmy świadomi jak ogromne jest zapotrzebowanie na usługi z obszaru psychiatrii dziecięcej, dlatego też każdego dnia dokładamy wszelkich starań, aby do końca października zorganizować odpowiednio wykwalifikowany i doświadczony personel medyczny – dodaje Piotr Marczyk.

Dla wznowienia działalności Oddziału Psychiatrii Dzieci i Młodzieży w Uzdrowisku Konstancin-Zdrój niezbędne jest uzupełnienie kadry medycznej o ordynatora ze specjalizacją z psychiatrii dziecięcej oraz trzech lekarzy psychiatrów.

Powiązane artykuły
System

Konferencja ABM

Gorące dyskusje, deklaracje i wyznaczone kierunki zmian – tak w skrócie można podsumować zakończoną w czwartek 17 listopada konferencję pn. „Agencja Badań…
System

Aktualne problemy opieki paliatywnej w Polsce

Starzenie się społeczeństwa oraz ogromny postęp medycyny spowodował znaczne wydłużenie się życia. Choroby dotąd nieuleczalne w wielu przypadkach stają się przewlekłe. Między…
System

Program 40 plus – dobrze, że jest, ale… mógłby być lepszy

Założenie jest bardzo dobre – Program 40 plus ma odbudować zdrowie Polaków po pandemii, w czasie której wiele osób nie wykonywało regularnie…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.