NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

System

Uzdrowisko Konstancin: Psychiatria dziecięca ponownie ruszy

w listopadzie?

Władze Spółki Uzdrowisko Konstancin-Zdrój S.A. zawiesiły działalność stacjonarnego Oddziału Psychiatrycznego dla Dzieci i Młodzieży oraz Izby przyjęć po uzyskaniu zgody Wojewody z powodu braku lekarzy. Ośrodek wnioskował na czasowe zawieszenie swojej działalności do końca bieżącego roku, jednak Wojewoda wyraził zgodę na czas krótszy, obejmujący niecałe dwa miesiące.

Sytuacja, z którą obecnie mierzy się placówka jest niezwykle trudna. Problem wynika z braku etatowych lekarzy ze specjalizacją z psychiatrii dziecięcej, którzy są niezbędni do prowadzenia oddziału, a których liczba na rynku jest ograniczona. Lekarze, którzy są dostępni wybierają prywatną praktykę lub oddziały dzienne. W Uzdrowisku Konstancin przez cztery lata działał zarówno oddział stacjonarny, jak i całodobowa Izba przyjęć, gdzie w ramach kontraktu z NFZ leczono najcięższe przypadki. Lekarzy, którzy byliby w stanie pracować w tak obciążających warunkach, z biegiem czasu było coraz mniej, o czym ośrodek wielokrotnie sygnalizował.

– Czasu na znalezienie specjalistów mamy niewiele, dlatego też prowadzimy liczne rozmowy i intensywne poszukiwania również poza województwem mazowieckim. Współpracujemy z firmami specjalizującymi się w poszukiwaniu kadry medycznej oraz jesteśmy w stałym kontakcie z lekarzami, którzy wstępnie wyrazili zainteresowanie podjęciem współpracy. Na ten moment nie jestem w stanie wskazać, czy do końca października będziemy mieli skompletowany zespół medyczny, natomiast czynimy bardzo intensywne starania, aby jak najszybciej rozwiązać problem braku lekarzy i przywrócić pełne funkcjonowanie oddziału – mówi Piotr Marczyk, prezes zarządu Uzdrowiska Konstancin-Zdrój.

Zgodnie z wymaganiami kontraktu podpisanego z NFZ na prowadzenie działań w obszarze rehabilitacji psychiatrycznej, ośrodek w dalszym ciągu kontynuuje działalność oddziału dziennego, szkoły i poradni terapeutycznej.

– Chciałbym stanowczo zaznaczyć, że nasz oddział stacjonarny nie ulega likwidacji, a jedynie tymczasowo zawiesza działalność. W ciągu czterech lat naszego funkcjonowania pomogliśmy wrócić do zdrowia wielu pacjentom i mamy zamiar to kontynuować. Jesteśmy świadomi jak ogromne jest zapotrzebowanie na usługi z obszaru psychiatrii dziecięcej, dlatego też każdego dnia dokładamy wszelkich starań, aby do końca października zorganizować odpowiednio wykwalifikowany i doświadczony personel medyczny – dodaje Piotr Marczyk.

Dla wznowienia działalności Oddziału Psychiatrii Dzieci i Młodzieży w Uzdrowisku Konstancin-Zdrój niezbędne jest uzupełnienie kadry medycznej o ordynatora ze specjalizacją z psychiatrii dziecięcej oraz trzech lekarzy psychiatrów.

Powiązane artykuły
LEKARZSystem

Optometrysta od 26 marca zawodem medycznym

To dobra wiadomość przede wszystkim dla pacjentów, dla których uregulowane prawnie wymagania wobec optometrystów oznaczają większe bezpieczeństwo i pewność, że trafią na…
LEKARZSystem

2 na 3 Polaków nie wie, co robić w sytuacji zagrożenia

Dokumenty, lekarstwa, pieniądze, prowiant i telefon – właśnie to Polacy zabraliby ze sobą podczas szybkiej ewakuacji. Z kolei większość badanych otwarcie przyznaje,…
AktualnościSystem

Realizacja e-recept rocznych od 1 marca 2024 na nowych zasadach

Obowiązek wyliczania ilości wydawanego leku, środka spożywczego lub wyrobu medycznego zostanie przeniesiony z osoby realizującej receptę na system informatyczny. Do tej pory…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *