NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

System

Uzdrowisko Konstancin: Psychiatria dziecięca ponownie ruszy

w listopadzie?

Władze Spółki Uzdrowisko Konstancin-Zdrój S.A. zawiesiły działalność stacjonarnego Oddziału Psychiatrycznego dla Dzieci i Młodzieży oraz Izby przyjęć po uzyskaniu zgody Wojewody z powodu braku lekarzy. Ośrodek wnioskował na czasowe zawieszenie swojej działalności do końca bieżącego roku, jednak Wojewoda wyraził zgodę na czas krótszy, obejmujący niecałe dwa miesiące.

Sytuacja, z którą obecnie mierzy się placówka jest niezwykle trudna. Problem wynika z braku etatowych lekarzy ze specjalizacją z psychiatrii dziecięcej, którzy są niezbędni do prowadzenia oddziału, a których liczba na rynku jest ograniczona. Lekarze, którzy są dostępni wybierają prywatną praktykę lub oddziały dzienne. W Uzdrowisku Konstancin przez cztery lata działał zarówno oddział stacjonarny, jak i całodobowa Izba przyjęć, gdzie w ramach kontraktu z NFZ leczono najcięższe przypadki. Lekarzy, którzy byliby w stanie pracować w tak obciążających warunkach, z biegiem czasu było coraz mniej, o czym ośrodek wielokrotnie sygnalizował.

– Czasu na znalezienie specjalistów mamy niewiele, dlatego też prowadzimy liczne rozmowy i intensywne poszukiwania również poza województwem mazowieckim. Współpracujemy z firmami specjalizującymi się w poszukiwaniu kadry medycznej oraz jesteśmy w stałym kontakcie z lekarzami, którzy wstępnie wyrazili zainteresowanie podjęciem współpracy. Na ten moment nie jestem w stanie wskazać, czy do końca października będziemy mieli skompletowany zespół medyczny, natomiast czynimy bardzo intensywne starania, aby jak najszybciej rozwiązać problem braku lekarzy i przywrócić pełne funkcjonowanie oddziału – mówi Piotr Marczyk, prezes zarządu Uzdrowiska Konstancin-Zdrój.

Zgodnie z wymaganiami kontraktu podpisanego z NFZ na prowadzenie działań w obszarze rehabilitacji psychiatrycznej, ośrodek w dalszym ciągu kontynuuje działalność oddziału dziennego, szkoły i poradni terapeutycznej.

– Chciałbym stanowczo zaznaczyć, że nasz oddział stacjonarny nie ulega likwidacji, a jedynie tymczasowo zawiesza działalność. W ciągu czterech lat naszego funkcjonowania pomogliśmy wrócić do zdrowia wielu pacjentom i mamy zamiar to kontynuować. Jesteśmy świadomi jak ogromne jest zapotrzebowanie na usługi z obszaru psychiatrii dziecięcej, dlatego też każdego dnia dokładamy wszelkich starań, aby do końca października zorganizować odpowiednio wykwalifikowany i doświadczony personel medyczny – dodaje Piotr Marczyk.

Dla wznowienia działalności Oddziału Psychiatrii Dzieci i Młodzieży w Uzdrowisku Konstancin-Zdrój niezbędne jest uzupełnienie kadry medycznej o ordynatora ze specjalizacją z psychiatrii dziecięcej oraz trzech lekarzy psychiatrów.

Powiązane artykuły
LEKARZSystem

O medycynie personalizowanej i diagnostyce molekularnej

Pomimo ogromnego postępu, jaki dokonał się w ostatnich latach w obszarze diagnostyki molekularnej i medycyny personalizowanej, polscy pacjenci onkologiczni nadal nie mają…
LEKARZSystem

Radioterapia: w 2023 roku leczona była rekordowa liczba pacjentów!

W 2023 roku w ośrodkach radioterapii w Polsce leczono promieniami 105 890 pacjentów – o 6874 pacjentów więcej niż w 2022 roku….
LEKARZSystem

Optometrysta od 26 marca zawodem medycznym

To dobra wiadomość przede wszystkim dla pacjentów, dla których uregulowane prawnie wymagania wobec optometrystów oznaczają większe bezpieczeństwo i pewność, że trafią na…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *