NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Co? Gdzie? Kiedy?

250 mln zł na ratownictwo medyczne oraz szpitale

21 umów o łącznej wartości ponad 250 mln złotych podpisano dzisiaj (28 grudnia) w Ministerstwie Zdrowia. Pieniądze zostaną przeznaczone przede wszystkim na dofinansowanie ratownictwa medycznego oraz wyposażenie szpitali. 208 mln złotych z tej kwoty pochodzi ze środków unijnych.

„ To naprawdę duży zastrzyk środków, które pozwolą zrealizować najważniejsze potrzeby” – zaznaczył minister zdrowia.

Wsparciem zostaną objęte szpitalne oddziały ratunkowe oraz ponadregionalne szpitale udzielające świadczeń zdrowotnych w zakresie chorób układu kostno-stawowo-mięśniowego, oddechowego oraz ginekologii, położnictwa, neonatologii, pediatrii oraz innych oddziałów zajmujących się leczeniem dzieci. Wsparcie otrzymały także projekty polegające na wymianie lub zakupie akceleratorów liniowych.a

Do kogo trafią pieniądze

 „Wszystkie umowy, które dzisiaj zostaną podpisane, razem warte są ponad 250 mln zł. To naprawdę duży zastrzyk środków, które pozwolą zrealizować najważniejsze potrzeby, przede wszystkim w dwóch obszarach: w ratownictwie medycznym oraz przy wyposażeniu ośrodków o działaniu ponadregionalnym, które dzięki temu będą wychodzić naprzeciw rzeczywistym potrzebom mieszkańców” – mówił minister Radziwiłł podczas uroczystości.

Wśród beneficjentów programu znalazł się m. in. Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki z Gorzowa Wielkopolskiego. „Ten szpital podpisuje dzisiaj dwie umowy, to jest wyjątkowy dzień dla tego regionu. Jedna umowa dotyczy sprzętu dotyczącego szpitalnego oddziału ratunkowego, a druga akceleratora do radioterapii. Obie te umowy są razem warte ponad 25 mln zł i to jest ta specjalna okazja” – zauważył minister zdrowia.

Umowy obejmują także modernizację i doposażenie klinik dziecięcych m.in. w Wojskowym Instytucie Medycznym, w Szpitalu Anny Mazowieckiej na Karowej w Warszawie, w Centralnym Szpitalu Klinicznym w Łodzi, w Szpitalu Klinicznym nr 1 w Katowicach, w Wojskowym Szpitalu z Polikliniką w Krakowie. „To są te największe projekty” – poinformował minister Radziwiłł. „Wśród dofinansowanych projektów znalazły się także inwestycje na modernizację SOR-ów, izb przyjęć, oddziałów ortopedycznych, pulmonologicznych, a także zakupu sprzętu do diagnostyki” – dodał.

W uroczystości podpisania umów uczestniczyła minister pracy i polityki społecznej. „To jest wielkie wydarzenie. Szansa na to, żeby placówki, jednostki wzbogaciły się w wysokospecjalistyczny, nowoczesny, najlepszy sprzęt” – mówiła minister. „Wierzę, że wielkimi wygranymi tego rozstrzygnięcia są i powinni być pacjenci. To oni będą prawdziwymi beneficjentami tego, że placówki wzbogacają się o ten nowy sprzęt” – dodała.

Minister Rafalska cieszyła się z zakupu specjalistycznego sprzętu dla szpitala w Gorzowie. „Dla Gorzowa zakup akceleratorów dla ośrodka radioterapii w Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim oraz zakup specjalistycznego sprzętu medycznego dla szpitalnego oddziału ratunkowego to naprawdę duże wydarzenia” – podsumowała.

 

Powiązane artykuły
Co? Gdzie? Kiedy?Aktualności

9 czerwca 2.KNDS: Polska Szkoła Otochirurgii

Już wkrótce w ramach 2. Kongresu Nauka dla Społeczeństwa o Polskiej Szkole Otochirurgii będą rozmawiać wybitni eksperci. Spotkanie odbędzie się w niedzielę,…
Co? Gdzie? Kiedy?Aktualności

9 czerwca 2.KNDS: Niezbadane granice neuroplastyczności mózgu

Już wkrótce w ramach 2. Kongresu Nauka dla Społeczeństwa temat ten będzie dyskutowany podczas debaty zorganizowanej przez Naukowe Centrum Obrazowania Biomedycznego (IFPS)….
Co? Gdzie? Kiedy?Aktualności

10 czerwca 2.KNDS: Czy przyszłość gatunku ludzkiego tkwi w genetyce?

To będzie niezwykła naukowa uczta! Już wkrótce podczas 2. Kongresu „Nauka dla Społeczeństwa”, w poniedziałek 10 czerwca 2024 o godz. 10:00, goście…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter