NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Innowacje

5 tysięcy zabiegów w asyście robota Versius

Versius jest obecnie wykorzystywany przez chirurgów w Europie, na Bliskim Wschodzie, w Azji, Australii i Ameryce Łacińskiej. Ten mobilny i modułowy system pasuje praktycznie do każdej sali operacyjnej – eliminując konieczność dodatkowej inwestycji w infrastrukturę szpitala. Versius sprawdza się zarówno podczas rutynowych, jak i złożonych zabiegów. Może być wykorzystywany m.in. w ginekologii, chirurgii kolorektalnej, torakochirurgii, chirurgii ogólnej i urologii – od operacji przepukliny i histerektomii po radykalne prostatektomie i resekcje dolnego odcinka przedniego okrężnicy.

Pięciotysięczny zabieg przeprowadzono w szpitalu Argenteuil w Paryżu, w którym dr Patrick Bagan i jego zespół wykonali udaną podwójną segmentektomię płuca.

Jestem zaszczycony, że przypadło mi w udziale przeprowadzenie tego pięciotysięcznego zabiegu. Z radością dodam, że pomimo poziomu skomplikowania, zabieg udał się w pełni, a pacjent wraca do zdrowia. Versius odmienił sposób leczenia raka płuc w naszym szpitalu, z korzyścią dla pacjentów – skomentował Dr Patrick Bagan, torakochirurg i chirurg naczyniowy oraz ordynator oddziału w szpitalu Argenteuil.

W Argenteuil dysponujemy dwoma robotami chirurgicznymi Versius i każdego tygodnia przeprowadzamy wiele udanych zabiegów. Mobilna konstrukcja i modułowość tego systemu pozwala nam na łatwy transport pomiędzy salami operacyjnymi. Dzięki temu regularnie przeprowadzamy dwa zabiegi jednocześnie na dwóch oddziałach chirurgicznych – dodał Bagan.

Bardzo się cieszę, że to właśnie w szpitalu Argenteuil został przeprowadzony zabieg nr 5000. Jest to pierwszy szpital publiczny we Francji, który korzysta z robota Versius. Zabiegi są tam przeprowadzane od 2020 roku, a pięciotysięczna operacja to dobra okazja by pokazać, jak programy robotyczne wpływają na zdrowie pacjentów, nie tylko we Francji – powiedziała Patricia Chesnais, Dyrektor Generalny CMR Surgical we Francji i krajach Beneluksu.

Chociaż zabiegi minimalnie inwazyjne bywają złożone, to jednocześnie korzyści dla pacjentów są niekwestionowalne. Versius został zaprojektowany w taki sposób, by umożliwić chorym na całym świecie dostęp do chirurgii minimalnie inwazyjnej i benefitów, z jakimi wiąże się jej wykorzystywanie.

Pięć tysięcy przeprowadzonych zabiegów to bardzo ważny moment dla całego zespołu CMR. Naszym celem jest transformacja chirurgii z korzyścią dla pacjentów – wierzymy, że jesteśmy na dobrej drodze by tego dokonać. Świadczy o tym współpraca z coraz większą liczbą szpitali i chirurgów z całego świata – skomentował Per Vegard, Prezes CMR Surgical.

Powiązane artykuły
LEKARZInnowacje

Ważne odkrycie dla chorych na Parkinsona

W wielu chorobach neurodegeneracyjnych jest tak, że „nieprawidłowe” białka stopniowo agregują i rozprzestrzeniają się w mózgu. Ale co jest pierwsze: agregacja czy…
LEKARZInnowacje

Tau-PET: przyszłość pacjentów z chorobą Alzheimera

Choroba Alzheimera, jedna z najczęstszych chorób neurodegeneracyjnych, prowadzi do postępującej utraty pamięci. Charakteryzuje się gromadzeniem neurotoksycznych białek w mózgu – blaszek amyloidowych…
LEKARZInnowacje

Starożytne patogeny zagrażają współczesnym ekosystemom

Ocieplanie się klimatu może przyspieszyć uwolnienie patogenów uśpionych przez tysiąclecia w wiecznej zmarzlinie i lodzie. Ich pojawienie się może stanowić zagrożenie dla…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *