NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Aktualności

50 proc. polskiego społeczeństwa ma nadwagę

W Polsce już ponad 50 proc. osób ma otyłość lub nadwagę, które są ważnymi czynnikami ryzyka wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych, w tym zawału serca. Ale problem ten coraz częściej dotyczy także dzieci.

Otyłość rodziców i nadwaga wieku dziecięcego przekłada się na choroby w dorosłym wieku. fot. pixabay.com

Szacuje się, że każdego roku będzie przybywać 400 tys. dzieci z nadwagą, a w tym 80 tys. z otyłością. Obecnie co piąte dziecko jest otyłe. Na jego nawyki żywieniowe mają wpływ przede wszystkim rodzice. Zwykle gdy oni są otyli, dziecko w 70% również jest zagrożone otyłością. Gdy oboje rodzice są szczupli, ryzyko otyłości u dziecka wynosi zaledwie 10%.
Zdrowie człowieka zależy od jego stylu życia w ponad 50%, ale równie ważny wpływ na zdrowie przyszłego dorosłego mają zachowania kobiet podczas ciąży.

„Nadmierny przyrost wagi ciała w ciąży ma niebagatelny wpływ na ryzyko otyłości po ciąży i zwiększone ryzyko śmiertelności. W badaniach Mottoli Current Women’s Health Reviews 2015 mówimy nawet o cyklu otyłości: jeżeli matka przytyje w ciąży więcej niż 16 kg to dziecko rodzi się większe – zazwyczaj powyżej 4 kg, co powoduje zwiększone ryzyko otyłości u dziecka. Otyłość u dzieci zwiększa ryzyko cukrzycy i chorób sercowo naczyniowych w wieku dorosłym.  Poza tym po takiej ciąży zostaje zwykle ok.  13 kg nadwagi, co wiąże się już z większą wyjściową wagą przy następnej ciąży” – stwierdza lek. med. Anna Plucik-Mrożek, Prezes Fundacji “Zaskoczeni wiekiem” i prekursorka Fitnessu Medycznego w Polsce.

Jak tłumaczą eksperci największą uwagę należy zwrócić na nadwagę i otyłość w czasie ciąży, ponieważ jest to okres, który ma wpływ na całe życie przyszłych pokoleń. Obecnie na świecie ok. 1 na 6 kobiet jest otyłych w czasie ciąży i 1 na 3 ma nadwagę. To bardzo dużo. Nadmierna waga zdobyta w ciąży wpływa na zwiększone ryzyko rozwoju cukrzycy ciążowej, co zwiększa ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 po ciąży. Poza tym nadwaga waga w ciąży powoduje zwiększone ryzyko nadciśnienia tętniczego, a co za tym idzie ryzyko rzucawki i rozwoju nadciśnienia tętniczego po ciąży.
„Im w rodzinie jest więcej osób otyłych, tym bardziej niezdrowy styl życia prowadzą i zwiększają stopień otyłości w rodzinie” – przestrzega lek. med. Anna Plucik-Mrożek.

Otyłość rodziców i nadwaga wieku dziecięcego przekłada się na choroby w dorosłym wieku.  Pacjent, który jest otyły ma nie tylko wyższe wartości ciśnienia, nie tylko większe stężenie glukozy we krwi, większe stężenie insuliny, często zespół bezdechu sennego, co samo w sobie już stanowi niezależny czynnik ryzyka powikłań sercowo-naczyniowych.

Otyłość i nadwaga wiążą się też ze zjawiskiem insulinooporności. Oznacza to, że w organizmie takiej osoby są potrzebne wyższe stężenia insuliny, aby utrzymać prawidłowy poziom stężenia glukozy.

Wzrost masy ciała przykładowo o 10 kg, wiąże się z podwyższeniem ciśnienia skurczowego krwi o około 3 milimetry słupa rtęci i ciśnienia rozkurczowego o ponad 2 milimetry słupa rtęci. W skali populacji jest to dosyć duża wartość. Jeżeli porównamy osoby bez nadciśnienia z osobami z nadciśnieniem tętniczym, to prawie 70% mężczyzn z nadciśnieniem tętniczym jest otyłych. Nasuwa się więc wniosek, że większość otyłych ma podwyższone wartości ciśnienia tętniczego. A stąd już niedaleka droga do zawału serca.

Im więcej badań mamy do dyspozycji, tym bardziej świadomie możemy wpływać na jakość naszego życia, tak by w przyszłości uniknąć wielu chorób, w tym tych związanych z niewydolnością serca. Warto pamiętać również o tym, że nasze nawyki żywieniowe wpływają nie tylko na nas samych, ale również na nasze dzieci.

Powiązane artykuły
LEKARZAktualnościInnowacje

OR51E2: tajemnice zapachu

Amerykańscy naukowcy zmapowali precyzyjną trójwymiarową strukturę ludzkiego receptora węchowego, robiąc krok naprzód w zrozumieniu najbardziej zagadkowego ze zmysłów. Badanie, którego wyniki opublikowano…
PACJENTAktualności

Funkcjonowanie osób niesłyszących i niedosłyszących, użytkowników implantów słuchowych - 1. Konferencja "Nauka dla społeczeństwa"

Zapraszamy na pierwszą w tym roku konferencję z cyklu „Nauka dla społeczeństwa”. Link do transmisji z konferencji:https://www.youtube.com/live/xA1vt76sfc0?feature=sharePlaylista ze wszystkimi konferencjami:https://youtube.com/playlist?list=PL4cRiELOM5pNAkCrvK3InH13ycr8qr6Ac Podczas konferencji eksperci z różnych…
AktualnościLEKARZWszechstronny lekarz

Prof. H. Skarżyński: ciągle szukam nowych wyzwań, by sprawdzić się w kolejnej roli

„Miniony rok był dla mnie zarówno bardzo pracowity, jak i obfitujący w przeróżne wydarzenia, w których działalności: naukowa, kliniczna, organizacyjna, edukacyjna i…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter