NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

System

Poprawki w działaniu Funduszu Medycznego

Jak donosi serwis Prawo.pl, na początku przyszłego roku roku ma zostać przedstawiony projekt zmian w ustawie o Funduszu Medycznym. Dzięki temu z funduszu mają być finansowane badania genetyczne i program szczepień przeciwko wirusowi HPV. Resort chce też, aby wnioski o ratunkowy dostęp do terapii lekowych można było składać online, przez Internetowe Konto Pacjenta.

Na początku grudnia propozycje zmian przedstawił w Pałacu Prezydenckim minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak poinformowało Biuro Prasowe Kancelarii Prezydenta, spotkanie to było okazją do rozmowy na temat możliwości finansowania z Funduszu Medycznego nowych obszarów ochrony zdrowia, takich jak molekularna diagnostyka genetyczna oraz wdrożenie bezpłatnego programu szczepień przeciwko wirusowi HPV, a tym samym ograniczenia zachorowalności na charakteryzującego się dużą śmiertelnością raka szyjki macicy. Szczepienia przeciw HPV są już częściowo refundowane.

Jak wynika z cytowanej przez Prawo.pl odpowiedzi Biura Prasowego Kancelarii Prezydenta, dla realizacji powyższych celów konieczna będzie zmiana ustawy, stosowny projekt zostanie przedłożony po dokładnej analizie prawnej. Projekt ma przedstawić w styczniu resort zdrowia, ale nie wiadomo jeszcze czy będzie on rządowy, czy prezydencki.

To jednak nie koniec zmian – podaje Prawo.pl. Serwis przytoczył wypowiedź wiceministra zdrowia Sławomira Gadomskiego, która padła podczas obrad senackiej Komisji Zdrowia. Wynika z niej, że zostaną też całkowicie uwolnione limity w pediatrii. Obecnie, zgodnie z uchwaloną już przez Sejm ustawą budżetową na 2022 rok, na finansowanie świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych osobom do 18-ego roku życia przeznaczono 630 mln zł. W tym roku na dzień 23 października na ten cel przekazano do NFZ 283 milionów złotych. Ministerstwo Zdrowia planuje też, aby wnioski o ratunkowy dostęp do technologii medycznych (RDTL) można było składać przez Internetowe Konto Pacjenta.

Powiązane artykuły
LEKARZSystem

Optometrysta od 26 marca zawodem medycznym

To dobra wiadomość przede wszystkim dla pacjentów, dla których uregulowane prawnie wymagania wobec optometrystów oznaczają większe bezpieczeństwo i pewność, że trafią na…
LEKARZSystem

2 na 3 Polaków nie wie, co robić w sytuacji zagrożenia

Dokumenty, lekarstwa, pieniądze, prowiant i telefon – właśnie to Polacy zabraliby ze sobą podczas szybkiej ewakuacji. Z kolei większość badanych otwarcie przyznaje,…
AktualnościSystem

Realizacja e-recept rocznych od 1 marca 2024 na nowych zasadach

Obowiązek wyliczania ilości wydawanego leku, środka spożywczego lub wyrobu medycznego zostanie przeniesiony z osoby realizującej receptę na system informatyczny. Do tej pory…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *