NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Wszechstronny lekarzLEKARZ

Zanieczyszczenie powietrza cząstkami stałymi to rosnące ryzyko przedwczesnej śmierci

Wyniki badań irańskich naukowców opublikowane w ogólnodostępnym, recenzowanym czasopiśmie Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego „Journal of the American Heart Association” pokazało stały wzrost, ale zmienne różnice we wskaźniku przedwczesnych zgonów z powodu chorób układu krążenia i niepełnosprawności, związane z zanieczyszczeniem powietrza pyłem zawieszonym.

Zanieczyszczenie pyłem zawieszonym (PM) to istotny czynnik ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, powodujący na całym świecie znaczne obciążenie chorobami oraz zgony. Badanie to miało na celu sprawdzenie globalnego obciążenia chorobami sercowo-naczyniowymi przypisywanymi PM w latach 1990-2019.

„Wykorzystaliśmy badanie GBD (Global Burden of Disease) z 2019 r., aby zbadać lata życia skorygowane niepełnosprawnością (DALY; wskaźnik stosowany do określenia stanu zdrowia danego społeczeństwa; wyraża łącznie lata życia utracone wskutek przedwczesnej śmierci bądź uszczerbku na zdrowiu w wyniku urazu lub choroby – przyp. red.), utracone lata życia (YLL), lata przeżyte z niepełnosprawnością (YLD) oraz zgony przypisane PM, a także jego podgrupy” – piszą autorzy badania.

Wzrost liczby zgonów rozkładał się nierównomiernie według płci, z 43% wzrostem liczby zgonów wśród mężczyzn w porównaniu do 28,2% wzrostu wśród kobiet. W ciągu prawie 30 lat przeglądu danych liczba zgonów i niepełnosprawności przypisywanych zanieczyszczeniu pyłem zawieszonym na zewnątrz wzrosła, podczas gdy liczba zgonów związanych z używaniem paliw stałych w pomieszczeniach spadła.

Regiony o wyższych warunkach społeczno-ekonomicznych charakteryzowały się najniższą liczbą lat życia utraconych z powodu chorób układu krążenia przypisywanych zanieczyszczeniu PM, ale także największą liczbą lat przeżytych z niepełnosprawnością. Odwrotnie było w regionach o gorszych warunkach społeczno-ekonomicznych, gdzie liczba ofiar śmiertelnych była większa, a liczba lat przeżytych z niepełnosprawnością mniejsza.

– Skupiliśmy się na badaniu globalnego obciążenia, ponieważ zanieczyszczenie pyłem zawieszonym jest szeroko rozpowszechnionym środowiskowym czynnikiem ryzyka, dotykając populacje na całym świecie, a zrozumienie jego wpływu na zdrowie układu krążenia może pomóc w pokierowaniu interwencjami w zakresie zdrowia publicznego i podejmowaniu decyzji politycznych – powiedział Farshad Farzadfar, starszy autor badania i profesor medycyny w centrum badań nad chorobami niezakaźnymi Instytutu Badań nad Endokrynologią i Metabolizmem na Uniwersytecie Nauk Medycznych w Teheranie w Iranie.

Źródło: ahajournals.org
Foto: pixabay

Powiązane artykuły
LEKARZWszechstronny lekarz

Ćwiczenia – nowa klasa leków w kardiomiopatii przerostowej

American College of Cardiology (ACC) i American Heart Association (AHA) właśnie opublikowały nowe wytyczne kliniczne dotyczące skutecznego postępowania u pacjentów, u których…
LEKARZInnowacje

Amerykanie na tropie duplikowania się komórek nowotworowych

Naukowcy z Johns Hopkins Medicine (Baltimor, USA) twierdzą, że nakreślili szlak molekularny, który może odpowiadać za niebezpieczną ścieżkę wielokrotnego powielania ich genomu,…
LEKARZWszechstronny lekarz

Szpiczak to coraz częściej choroba przewlekła

Dzięki nowym lekom i schematom leczenia dla coraz większej liczby pacjentów szpiczak plazmocytowy staje się chorobą przewlekłą. Warunkiem jest jednak wczesne zdiagnozowanie,…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *