NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

LEKARZWszechstronny lekarz

Narkotyki i alkohol są jeszcze bardziej niebezpieczne

Zmiany klimatyczne mogą przyczyniać się do nasilenia zaburzeń związanych z zażywaniem narkotyków i spożywaniem alkoholu.

Według badań przeprowadzonych przez naukowców zajmujących się obszarem zdrowia środowiskowego w Columbia University Mailman School of Public Health (USA), częstsze wizyty szpitalne z powodu wystąpienia zaburzeń po spożyciu alkoholu i zażyciu substancji psychoaktywnych są związane z podwyższoną temperaturą otoczenia, a ocieplenie się klimatu może dodatkowo je nasilać. Badanie, które opublikowano w recenzowanym czasopiśmie „Communications Medicine”, jest prawdopodobnie pierwszym kompleksowym badaniem tego typu.

Zaobserwowaliśmy, że w okresach wyższych temperatur nastąpił odpowiedni wzrost liczby wizyt w szpitalu związanych z używaniem alkoholu i substancji psychoaktywnych, co również zwraca uwagę na mniej oczywiste potencjalne konsekwencje zmian klimatycznych – mówi pierwszy autor badania, dr Robbie M. Parks, adiunkt nauk o zdrowiu środowiskowym w Columbia Public Health.

Naukowcy przeanalizowali dane 671 625 wizyt w szpitalach związanych z alkoholem i 721 469 z substancjami psychoaktywnymi zgromadzone na przestrzeni 20 lat w kontekście obszernych zapisów dziennych temperatur i wilgotności względnej. Odkryli, że im wyższa temperatura, tym więcej notuje się wizyt w szpitalach z powodu zaburzeń po spożyciu alkoholu. Może się to wiązać z większą ilością czasu spędzanego na świeżym powietrzu, wykonywaniem bardziej ryzykownych czynności, spożywaniem większej ilości substancji przy przyjemniejszej pogodzie, większym poceniem powodującym większe odwodnienie organizmu.

W przypadku zaburzeń związanych z zażywaniem narkotyków, jak konopie indyjskie, kokaina, opioidy, środki uspokajające, wyższe temperatury również skutkowały większą liczbą wizyt w szpitalu, ale tylko do limitu 18,8°C. Zauważają, że ich badanie może nie doszacować związku między wzrostem temperatury a zaburzeniami związanymi z zażywaniem substancji psychoaktywnych, ponieważ najpoważniejsze z nich mogły prowadzić do śmierci, zanim doszło do wizyty w szpitalu.

Interwencje w zakresie zdrowia publicznego, które szeroko skupiają się na zaburzeniach związanych z alkoholem i substancjami uzależniającymi w cieplejszą pogodę, jak na przykład informowanie o ryzyku ich spożywania w cieplejsze dni, powinny być priorytetem zdrowia publicznego – podkreśla starsza autorka bdania, Marianthi-Anna Kioumourtzoglou, profesor nadzwyczajny nauk o zdrowiu środowiskowym w Columbia Public Health.

Należy wziąć pod uwagę fakt płynący z tych badań, że substancje szkodliwe dla zdrowia mogą być jeszcze bardziej niebezpieczne w związku z globalnym ociepleniem.

Źródło: eurekalert.org
Foto: pixabay

Powiązane artykuły
LEKARZInnowacje

Amerykanie na tropie duplikowania się komórek nowotworowych

Naukowcy z Johns Hopkins Medicine (Baltimor, USA) twierdzą, że nakreślili szlak molekularny, który może odpowiadać za niebezpieczną ścieżkę wielokrotnego powielania ich genomu,…
LEKARZWszechstronny lekarz

Szpiczak to coraz częściej choroba przewlekła

Dzięki nowym lekom i schematom leczenia dla coraz większej liczby pacjentów szpiczak plazmocytowy staje się chorobą przewlekłą. Warunkiem jest jednak wczesne zdiagnozowanie,…
Wszechstronny lekarzLEKARZ

Magazyn „The Lancet” o polskim smogu

W najnowszym wydaniu magazynu medycznego „The Lancet” ukazały się artykuł prezentujący wyniki kilkuletniej pracy naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Badacze przeanalizowali…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *