NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

LEKARZWszechstronny lekarz

Narkotyki i alkohol są jeszcze bardziej niebezpieczne

Zmiany klimatyczne mogą przyczyniać się do nasilenia zaburzeń związanych z zażywaniem narkotyków i spożywaniem alkoholu.

Według badań przeprowadzonych przez naukowców zajmujących się obszarem zdrowia środowiskowego w Columbia University Mailman School of Public Health (USA), częstsze wizyty szpitalne z powodu wystąpienia zaburzeń po spożyciu alkoholu i zażyciu substancji psychoaktywnych są związane z podwyższoną temperaturą otoczenia, a ocieplenie się klimatu może dodatkowo je nasilać. Badanie, które opublikowano w recenzowanym czasopiśmie „Communications Medicine”, jest prawdopodobnie pierwszym kompleksowym badaniem tego typu.

Zaobserwowaliśmy, że w okresach wyższych temperatur nastąpił odpowiedni wzrost liczby wizyt w szpitalu związanych z używaniem alkoholu i substancji psychoaktywnych, co również zwraca uwagę na mniej oczywiste potencjalne konsekwencje zmian klimatycznych – mówi pierwszy autor badania, dr Robbie M. Parks, adiunkt nauk o zdrowiu środowiskowym w Columbia Public Health.

Naukowcy przeanalizowali dane 671 625 wizyt w szpitalach związanych z alkoholem i 721 469 z substancjami psychoaktywnymi zgromadzone na przestrzeni 20 lat w kontekście obszernych zapisów dziennych temperatur i wilgotności względnej. Odkryli, że im wyższa temperatura, tym więcej notuje się wizyt w szpitalach z powodu zaburzeń po spożyciu alkoholu. Może się to wiązać z większą ilością czasu spędzanego na świeżym powietrzu, wykonywaniem bardziej ryzykownych czynności, spożywaniem większej ilości substancji przy przyjemniejszej pogodzie, większym poceniem powodującym większe odwodnienie organizmu.

W przypadku zaburzeń związanych z zażywaniem narkotyków, jak konopie indyjskie, kokaina, opioidy, środki uspokajające, wyższe temperatury również skutkowały większą liczbą wizyt w szpitalu, ale tylko do limitu 18,8°C. Zauważają, że ich badanie może nie doszacować związku między wzrostem temperatury a zaburzeniami związanymi z zażywaniem substancji psychoaktywnych, ponieważ najpoważniejsze z nich mogły prowadzić do śmierci, zanim doszło do wizyty w szpitalu.

Interwencje w zakresie zdrowia publicznego, które szeroko skupiają się na zaburzeniach związanych z alkoholem i substancjami uzależniającymi w cieplejszą pogodę, jak na przykład informowanie o ryzyku ich spożywania w cieplejsze dni, powinny być priorytetem zdrowia publicznego – podkreśla starsza autorka bdania, Marianthi-Anna Kioumourtzoglou, profesor nadzwyczajny nauk o zdrowiu środowiskowym w Columbia Public Health.

Należy wziąć pod uwagę fakt płynący z tych badań, że substancje szkodliwe dla zdrowia mogą być jeszcze bardziej niebezpieczne w związku z globalnym ociepleniem.

Źródło: eurekalert.org
Foto: pixabay

Powiązane artykuły
Wszechstronny lekarzLEKARZ

Niedobór kwaśnej lipazy lizosomalnej (LAL)

To choroba rzadka o postępującym charakterze, która może prowadzić do istotnych problemów zdrowotnych, a nieleczona skończyć się zgonem jeszcze przed 6. miesiącem…
LEKARZAktualnościCo? Gdzie? Kiedy?PACJENT

16 kwietnia to Światowy Dzień Głosu

Głos jest podstawowym narzędziem umożliwiającym i wspierającym funkcjonowanie współczesnego społeczeństwa opartego na komunikacji. Jego zaburzenia mają negatywny wpływ na wiele obszarów aktywności…
InnowacjeLEKARZ

Mikroorganizmy wytworzyły materiał, który sam się wybarwia

Obecnie materiały wykonane z szybko rosnących, przyjaznych dla środowiska bakterii to atrakcyjna alternatywa dla zamienników skóry lub sztucznego plastiku. Kolorowanie lub dodawanie…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *