Nowa metoda rozszerzonej hemodializy umożliwia oczyszczenie krwi z toksycznych związków w stopniu zbliżonym do pracy ludzkiej nerki i zdaniem specjalistów może przyczynić się do istotnej poprawy jakości życia oraz stanu klinicznego pacjentów z przewlekłą chorobą nerek.
Rozszerzona hemodializa, w skrócie HDx, opiera się na wykorzystaniu nowego dializatora THERANOVA, który dzięki zastosowaniu nowatorskiej technologii budowy błony dializatora, umożliwia filtrowanie krwi z toksycznych związków, które w konwencjonalnej hemodializie nie były usuwane. To sprawia, iż poziom oczyszczania krwi tą metodą jest zbliżony do efektu uzyskanego przez prawidłowo funkcjonującą nerkę.
„Jeśli chodzi o dostępność do nowych metod hemodializy to bardzo czekamy na przełom. Można mieć nadzieję, że wraz z wprowadzeniem zmodyfikowanej metody hemodializy nastąpi postęp, którego pacjenci z przewlekłą chorobą nerek oczekują od lat” – komentuje prof. Michał Nowicki, Prezes Polskiego Towarzystwa Nefrologicznego.
Z powodu niewydolności nerek u pacjentów z przewlekłą chorobą nerek dochodzi do nagromadzenia się we krwi szkodliwych cząstek. Aby je usunąć przeprowadza się hemodializę przy użyciu dializatora, który nazywany jest sztuczną nerką. Obecnie stosowane terapie, w tym konwencjonalna hemodializa (HD), są skuteczne w usuwaniu mocznika i małych średnich cząstek, mają jednak ograniczone możliwości usuwania dużych średnich cząstek. Tymczasem ich obecność w krwioobiegu może mieć wpływ na wiele funkcji biologicznych organizmu, w tym na występowanie stanów zapalnych i wzrost ryzyka powikłań sercowo-naczyniowych. Utrzymywanie się we krwi dużych średnich cząstek wiąże się również z wyższą śmiertelnością pacjentów z przewlekłą chorobą nerek.
Wyniki badań obserwacyjnych pacjentów poddanych rozszerzonej hemodializie zostały zaprezentowane podczas 54. Kongresu Europejskiego Towarzystwa Nefrologicznego (ERA-EDTA) oraz w trakcie Kongresu Kidney Week, organizowanego przez Amerykańskie Towarzystwo Nefrologiczne (ASN). „Wyniki badań pokazały, iż rozszerzona hemodializa (HDx) skutecznie usuwa z krwi duże średnie cząstki oraz toksyny mocznicowe, co dotychczas nie było osiągalne przy zastosowaniu konwencjonalnej hemodializy. To oznacza, że nowa technologia umożliwia oczyszczenie krwi z toksycznych związków w stopniu zbliżonym do pracy ludzkiej nerki – wyjaśnia prof. Michał Nowicki, Prezes Polskiego Towarzystwa Nefrologicznego i dodaje – Mam nadzieję, że ta nowa metoda może istotnie przyczynić się do poprawy stanu klinicznego i jakości życia chorych dializowanych”.
Według badań opublikowanych przez naukowców, nowa technologia rozszerzonej hemodializy znacznie efektywniej usuwa szeroką gamę dużych średnich cząstek, które nie są w wystarczający sposób odsiewane z zastosowaniem aktualnie dostępnych metod dializoterapii.
„Nowa technologia rozszerzonej hemodializy jest równie prosta jak konwencjonalna hemodializa, ponieważ dializator THERANOVA, jest kompatybilny ze sprzętem stosowanym powszechnie do hemodializy. Pozwoli to stacjom dializ stosować skuteczniejszą terapię bez konieczności inwestowania w dodatkowy specjalistyczny sprzęt” – podkreśla prof. Ryszard Gellert, krajowy konsultant w dziedzinie nefrologii.
„Z wielkim zainteresowaniem i nadzieją patrzymy na możliwości, które daje nowa rozszerzona hemodializa. Osoby dializowane pozaustrojowo spotykają się z ogromnymi ograniczeniami w codziennym życiu, często także odczuwają skutki działań niepożądanych związanych z hemodializą czy hemodiafiltracją. Rozszerzona hemodializa to wielka szansa dla chorych, których jakość życia może istotnie się poprawić” – wskazuje dr Iwona Mazur, Prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Osób Dializowanych.
Zastosowanie rozszerzonej hemodializy z użyciem dializatora THERANOVA wprowadza znaczny, niespotykany od lat postęp w hemodializie. „Wierzymy, że wprowadzenie przez Baxter nowego dializatora THERANOVA przyczyni się do zapewnienia jeszcze skuteczniejszej opieki milionom pacjentów na całym świecie. Cieszymy się, że po światowej premierze nasze najnowsze, innowacyjne rozwiązanie – HDx THERANOVA – dostępne będzie także dla polskich pacjentów” – podkreśla Dyrektor Generalny Baxter Polska, Krzysztof Popławski. dodaje Dyrektor Baxter.