NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

AktualnościPACJENT

Women’s Health Mobile Roadshow 2024

Niemal 900 kobiet poddało się badaniom mammograficznym, USG oraz wideodermatoskopowym w mobilnej klinice w ramach trzeciej edycji Women’s Health Mobile Roadshow.

Największym zainteresowaniem cieszyła się wideodermatoskopia, a także badania mammograficzne. Wykryto 70 podejrzanych przypadków, co stanowi niemal 8% przeprowadzonych badań.

Mobilna klinika Women’s Health Mobile Roadshow wyruszyła w trasę po polskich miastach i wsiach, aby umożliwić kobietom bezpłatne badania profilaktyczne. A jest o co walczyć. Według statystyk nowotwór piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy wśród Polek i zmaga się z nim co czwarta pacjentka onkologiczna[1]. Każdego roku rozpoznaje się go u około 20 tys. osób, z czego w samym 2021 roku z powodu tego nowotworu zmarło 6 406 pacjentek[2]. Wciąż wykrywany jest zbyt późno – tylko co piąte rozpoznanie przypada na wczesne stadium choroby[3].

Wczesna diagnoza raka piersi zmniejsza ryzyko śmierci nawet o 25-30 procent, dlatego tak ważne są regularne badania i profilaktyka. Ten nowotwór wykryty w początkowych etapach skutecznie poddaje się terapiom. Właśnie dlatego zachęcamy kobiety do korzystania z nowoczesnych metod diagnostycznych oraz zwiększamy dostępność badań w ramach Women’s Health Mobile Roadshow. To już trzecia edycja tej inicjatywy, podczas której Polki mogły wykonać badania z wykorzystaniem zaawansowanych technologii w komfortowych warunkach mammobusa – komentuje Grażyna Rubiś-Liolios, dyrektor generalna Polska, Litwa, Łotwa i Ukraina w GE HealthCare.

Women’s Health Mobile Roadshow to projekt, w ramach którego mobilna klinika odbywa tournée po Europie. Wśród odwiedzonych w 2024 roku krajów ponownie znalazła się Polska. Podczas tegorocznej edycji mieszkanki Opola, Moszny, Krapkowic, Niemodlina, Dobrodzienia, Kupy, Brzegu, Grodkowa, Namysłowa, Prudnika, Głuchołazów, Nysy, Branic, Kietrzu i Chorzowa mogły skorzystać z innowacyjnych technologii z obszaru obrazowania medycznego i diagnostyki onkologicznej.

Foto: archiwum WHMR

1 Krajowe profile dotyczące nowotworów 2023, Komisja Europejska
2 Nowotwory złośliwe w Polsce w 2021 roku, Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej Curie, Warszawa 2023
3 nfz.gov.pl, 20.10.2023


Powiązane artykuły
PACJENTAktualności

Jest decyzja MZ: będzie refundacja leczenia biologicznego dla dzieci z AZS!

Najmłodsze dzieci: niemowlęta i przedszkolaki z ciężką postacią atopowego zapalenia skóry otrzymają od 1 stycznia 2025 roku refundację leczenia biologicznego. To kolosalna zmiana…
KongresAktualnościCo? Gdzie? Kiedy?

Nauka dla zdrowia społeczeństwa

Pod takim hasłem odbywał się 6. Kongres „Zdrowie Polaków”. W ciągu trzech dni (25–27 listopada) można było śledzić przebieg 13 debat w…
Co? Gdzie? Kiedy?Aktualności

9 grudnia 2024: trzy przełomowe operacje w Światowym Centrum Słuchu

Nowatorskie w skali światowej i kraju rozwiązania technologiczne dostępne dla polskich pacjentów: 9 grudnia 2024 r. w Światowym Centrum Słuchu w Kajetanach…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *