NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

PACJENTPoradnia

Problem z kręgosłupem? Musisz to wiedzieć

Nawet 90 proc. dorosłych Polaków na przestrzeni życia doświadcza bólu kręgosłupa. Część z nich kierowana jest na poważne zabiegi, których w wielu wypadkach można by uniknąć lub bezpiecznie odsunąć w czasie. Przed podjęciem decyzji o operacji, warto wyczerpać wszystkie inne, mniej inwazyjne metody rozwiązania problemu.

Zaburzenia funkcjonowania układu mięśniowo-szkieletowego są podstawową przyczyną bólu przewlekłego na świecie. Również w Polsce schorzenia kręgosłupa stanowią poważny problem zdrowotny. Dane opublikowane w „Przeglądzie Epidemiologicznym” wskazują, że bóle kręgosłupa są jedną z najczęstszych dolegliwości zdrowotnych w naszym kraju, co przekłada się na jakość życia oraz zdolność do pracy wielu osób.

Wyniki badań z różnych regionów Polski potwierdzają, że problem ten jest rozpowszechniony we wszystkich grupach wiekowych u osób dorosłych. Dodatkowo, raport opublikowany przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny, zwraca uwagę, że bóle kręgosłupa są drugą najczęstszą przyczyną niezdolności do pracy, stanowiąc ok. 20 proc. wszystkich wystawionych zwolnień lekarskich.

Jakie problemy z kręgosłupem występują współcześnie najczęściej i czym się objawiają?

Dyskopatia – zwana także chorobą krążka międzykręgowego – jest jednym z głównych problemów prowadzących do bólu pleców oraz znacznego dyskomfortu. Objawia się bólami w różnych odcinkach kręgosłupa. W Polsce to jedno z najczęściej diagnozowanych schorzeń kręgosłupa.

Rwa kulszowa to zespół objawów spowodowanych uciskiem na nerw kulszowy, co najczęściej wynika z dyskopatii. Objawia się silnym bólem promieniującym od dolnej części pleców przez pośladek i udo, aż do kolana. Potocznie zwana jest „korzonkami”.

Przepuklina krążka międzykręgowego (dyskopatia lędźwiowa) to stan, w którym dochodzi do przemieszczenia jądra miażdżystego krążka międzykręgowego. Może prowadzić do ucisku na nerwy, co wywołuje silne bóle oraz zaburzenia neurologiczne.

Zwyrodnienia stawów międzykręgowych (spondyloartroza) z kolei, to choroba zwyrodnieniowa stawów kręgosłupa, która może skutkować przewlekłym bólem pleców.

Osteoporoza powoduje osłabienie kości, w tym kręgów, co zwiększa ryzyko złamań w obrębie kręgosłupa. Złamania osteoporotyczne mogą prowadzić do długotrwałego bólu oraz deformacji kręgosłupa.

Skolioza, czyli skrzywienie kręgosłupa w płaszczyźnie czołowej, prowadzi niekiedy do deformacji sylwetki oraz bólu pleców. Dotyka zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Niezwykle często bóle kręgosłupa są skutkiem niezdrowego stylu życia. Siedzimy za dużo, w niewłaściwej pozycji, mało się ruszamy, co skutkuje m.in. nadwagą i otyłością. Nadmiar masy ciała zwiększa obciążenie kręgosłupa, co z kolei prowadzi do bólu i ograniczenia ruchomości. Otyłość sprzyja rozwojowi zwyrodnień kręgosłupa i stawów, ponieważ zwiększone obciążenie powoduje przyspieszone zużycie chrząstki stawowej i tworzenie się osteofitów (narośli kostnych), co może prowadzić do przewlekłego bólu oraz sztywności.

Eksperci coraz głośniej mówią też o tzw. szyi smartfonowej. To potoczne określenie schorzenia, które obserwuje się w ostatnim czasie jako efekt nadużywania telefonów komórkowych. Długotrwałe utrzymywanie pozycji ciała z pochyloną głową jest źródłem nie tylko bólu w obrębie szyi, ale także problemów z odcinkiem piersiowym, a nawet lędźwiowym kręgosłupa.

W Polsce leczenie schorzeń kręgosłupa obejmuje zarówno metody nieinwazyjne, jak i chirurgiczne, wybierane w zależności od problemu oraz stopnia jego zaawansowania. Wśród metod nie ingerujących chirurgicznie w struktury naszego organizmu, możemy wyróżnić m.in. fizjoterapię, ortezy i gorsety czy farmakoterapię.

Większość pacjentów nie zdaje sobie jednak sprawy, że w wielu przypadkach operacji kręgosłupa można uniknąć lub bezpiecznie odroczyć ją w czasie. Po pierwsze, zawsze warto pamiętać, że lepiej zapobiegać, niż leczyć.

Foto: freepik.com

Powiązane artykuły
PACJENTLEKARZ

Rehabilitacja poudarowa

Każdego roku ponad 90 tys. osób w Polsce doświadcza udaru mózgu. Bardzo niepokojący jest fakt, że choroba ta coraz częściej dotyczy osób…
PACJENTAktualności

Zmiana czasu na zimowy już w ten weekend. Czy to zdrowe?

W ostatni weekend października nastąpi zmiana czasu z letniego na zimowy, co oznacza, że zegarki zostaną cofnięte o godzinę. Jak wpływa to…
PACJENTAktualności

Jesteś z Wielkopolski? Możesz sprawdzić, czy jesteś HER2-low

Poznański portal zwrotnikraka.pl, największa baza wiedzy o nowotworach w Polsce, zaprasza pacjentki zmagające się z rakiem piersi oraz ich bliskich na spotkanie…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *