NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

AktualnościCo? Gdzie? Kiedy?

Polpharma przyznała granty na rozwój biotechnologii medycznej

W konkursie o granty Fundacji Polpharmy w tym roku dotyczącym rozwoju i optymalizacji procesów w biotechnologii medycznej zwyciężyli dr n. biol. Agnieszka Graczyk-Jarzynka i dr. hab. Aleksander Czogalla.

fot. Polpharma

Na konkurs przyjmowane były prace naukowców, którzy proponowali:

  • Optymalizację istniejących metod wytwarzania leków lub potencjalnych leków biotechnologicznych,
  • Stworzenie nowych, lepszych systemów ekspresyjnych,
  • Matematyczne modele procesów biotechnologicznych umożliwiające ich optymalizację i kontrolę,
  • Urządzenia lub rozwiązania techniczne usprawniające procesy biotechnologiczne.

Przemysł farmaceutyczny w Polsce dopiero przymierza się do produkcji leków biologicznych biopodobnych. Być może tutaj należy szukać przyczyny, że na konkurs wpłynęło tylko 7 wniosków projektów badawczych.

Rada Naukowa na podstawie oceny recenzentów i własnej zarekomendowała zarządowi Fundacji dwa projekty do finansowania. Na tej podstawie zarząd Fundacji postanowił, że granty w XVI edycji konkursu otrzymają:

  • Dr n. biol. Agnieszka Graczyk-Jarzynka, z Zakładu Immunologii Wydziału Lekarskiego I, Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, na realizację projektu badawczego pt.: „Opracowanie platformy chimerycznych receptorów antygenowych pod kontrolą indukowalnych systemów ekspresyjnych aktywowanych w środowisku nowotworu”.

         Wartość grantu: 555 800 PLN

  • Dr. hab. Aleksander Czogalla, z Zakładu Cytobiochemii Wydziału Biotechnologii, Uniwersytetu Wrocławskiego, na realizację projektu badawczego pt.: „Zaprojektowanie, wytworzenie oraz sprawdzenie skuteczności nowych nośników genu TP53 do zastosowania w terapiach przeciwnowotworowych”.

         Wartość grantu: 510 000 PLN

 

Powiązane artykuły
Co? Gdzie? Kiedy?Innowacje

Gliwice: Narodowy Instytut Onkologii w innowacyjnym projekcie unijnym

Pracownia Endoskopii Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach jest jednym z 14 realizatorów innowacyjnego projektu HoloSurge, którego celem jest wdrożenie multimodalnego narzędzia holograficznego…
PACJENTAktualności

Mam dziecko z AZS

Jak choroba wpływa na finanse i perspektywy zawodowe rodziny. W marcu i kwietniu Polskie Towarzystwo Chorób Atopowych – w ramach kampanii „Zrozumieć…
AktualnościWszechstronny lekarz

Równi w domu – równi w pracy. To się wszystkim opłaca

W wyniku wejścia w życie dyrektywy work-life balance, rośnie liczba ojców korzystających z urlopów rodzicielskich. W 2023 roku już 19 tys. ojców skorzystało…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter