NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

AktualnościCo? Gdzie? Kiedy?

Polpharma przyznała granty na rozwój biotechnologii medycznej

W konkursie o granty Fundacji Polpharmy w tym roku dotyczącym rozwoju i optymalizacji procesów w biotechnologii medycznej zwyciężyli dr n. biol. Agnieszka Graczyk-Jarzynka i dr. hab. Aleksander Czogalla.

fot. Polpharma

Na konkurs przyjmowane były prace naukowców, którzy proponowali:

  • Optymalizację istniejących metod wytwarzania leków lub potencjalnych leków biotechnologicznych,
  • Stworzenie nowych, lepszych systemów ekspresyjnych,
  • Matematyczne modele procesów biotechnologicznych umożliwiające ich optymalizację i kontrolę,
  • Urządzenia lub rozwiązania techniczne usprawniające procesy biotechnologiczne.

Przemysł farmaceutyczny w Polsce dopiero przymierza się do produkcji leków biologicznych biopodobnych. Być może tutaj należy szukać przyczyny, że na konkurs wpłynęło tylko 7 wniosków projektów badawczych.

Rada Naukowa na podstawie oceny recenzentów i własnej zarekomendowała zarządowi Fundacji dwa projekty do finansowania. Na tej podstawie zarząd Fundacji postanowił, że granty w XVI edycji konkursu otrzymają:

  • Dr n. biol. Agnieszka Graczyk-Jarzynka, z Zakładu Immunologii Wydziału Lekarskiego I, Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, na realizację projektu badawczego pt.: „Opracowanie platformy chimerycznych receptorów antygenowych pod kontrolą indukowalnych systemów ekspresyjnych aktywowanych w środowisku nowotworu”.

         Wartość grantu: 555 800 PLN

  • Dr. hab. Aleksander Czogalla, z Zakładu Cytobiochemii Wydziału Biotechnologii, Uniwersytetu Wrocławskiego, na realizację projektu badawczego pt.: „Zaprojektowanie, wytworzenie oraz sprawdzenie skuteczności nowych nośników genu TP53 do zastosowania w terapiach przeciwnowotworowych”.

         Wartość grantu: 510 000 PLN

 

Powiązane artykuły
Co? Gdzie? Kiedy?Aktualności

9 czerwca 2.KNDS: Polska Szkoła Otochirurgii

Już wkrótce w ramach 2. Kongresu Nauka dla Społeczeństwa o Polskiej Szkole Otochirurgii będą rozmawiać wybitni eksperci. Spotkanie odbędzie się w niedzielę,…
Co? Gdzie? Kiedy?Aktualności

9 czerwca 2.KNDS: Niezbadane granice neuroplastyczności mózgu

Już wkrótce w ramach 2. Kongresu Nauka dla Społeczeństwa temat ten będzie dyskutowany podczas debaty zorganizowanej przez Naukowe Centrum Obrazowania Biomedycznego (IFPS)….
Co? Gdzie? Kiedy?Aktualności

10 czerwca 2.KNDS: Czy przyszłość gatunku ludzkiego tkwi w genetyce?

To będzie niezwykła naukowa uczta! Już wkrótce podczas 2. Kongresu „Nauka dla Społeczeństwa”, w poniedziałek 10 czerwca 2024 o godz. 10:00, goście…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter